Reklama

Reklama

Reklama video

Międzyrzec Podlaski: Rozpoczęła się walka o wschodnią obwodnicę

Ministrowie, m.in. Jerzy Kwieciński Minister Inwestycji i Rozwoju, senatorowie, posłowie, radni wojewódzcy, Urząd Marszałkowski i Urząd Wojewódzki, wszędzie tam trafiły pisma z Urzędu Miasta Międzyrzeca Podlaskiego w sprawie budowy wschodniej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 813 Międzyrzec Podlaski – Parczew – Ostrów Lubelski – Łęczna. Rozpoczęła się walka o budowę strategicznej dla dalszego rozwoju miasta arterii. Władze wojewódzkie odłożyły budowę drogi... na razie do 2023 roku.

W czasie gdy premier rządu zapowiada zbilansowanie budżetu, władze województwa na czele z Wojewodą i Marszałkiem sypią na każdym ze spotkań przedwyborczych setkami milionów złotych jakie to przekazali i przekażą nadal na budowę dróg – spadają i nie pojawiają się już z list do realizacji projekty na które już wydano częściowo pieniądze – przykład międzyrzeckiej obwodnicy wschodniej, a już w ogóle nie mówi się w dobie gdy pieniędzy starcza na wszystko i otrzymuje je każdy kto tylko wyciągnie rękę – o wschodniej obwodnicy Białej Podlaskiej.

Do walki o wschodnią obwodnicę Międzyrzeca Podlaskiego ruszył burmistrz Zbigniew Kot. Międzyrzecki magistrat wystosował w tej sprawie odpowiednie, usiane argumentami pismo. Zostało ono wysłane do niemal każdej ważnej osoby w państwie i województwie.

Wirtualna podróż Wschodnią Obwodnicą Międzyrzeca Podlaskiego nadal pozostaje jedynie w formie wirtualnych wypraw…

 

Już we wstępie do rządowego projektu Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku z dnia 19.06.2019 roku można przeczytać „wysokiej jakości infrastruktura to jeden z najważniejszych czynników pobudzających zrównoważony rozwój kraju. Zintegrowany i nowoczesny system transportowy jest kluczowym ogniwem w budowaniu spójności ekonomicznej, terytorialnej oraz społecznej państwa”.

W dalszej części zaznaczono, iż „zwiększenie dostępności transportowej przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa uczestników ruchu i efektywności całego sektora, poprzez stworzenie spójnego, zrównoważonego, innowacyjnego i przyjaznego użytkownikowi systemu transportowego w wymiarze krajowym, europejskim i globalnym, to określony cel, którego osiągnięcie pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału polskiej gospodarki i równomierny rozwój wszystkich regionów kraju”.

W nawiązaniu do powyższego chcę wyrazić swój niepokój spowodowany faktem zaprzestania procesu inwestycyjnego dotyczącego budowy wschodniej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 813 Międzyrzec Podlaski – Parczew – Ostrów Lubelski – Łęczna. – mówi w przytoczonym wyżej kontekście burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego, Zbigniew Kot.

Krótka historia inwestycji
28 czerwca 2016 roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie ogłosił przetarg nieograniczony pn. „Budowa wschodniej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 813 Międzyrzec Podlaski – Parczew – Ostrów Lubelski – Łęczna.
1. Opracowanie Koncepcji Programowej budowy wschodniej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 813 Międzyrzec Podlaski – Parczew – Ostrów Lubelski – Łęczna.
2. Opracowanie materiałów i uzyskanie załączników, niezbędnych do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach”. Przedmiotowe postępowanie wygrała firma PROMOST CONSULTING Sp. z o.o. z Rzeszowa. Następnie opracowała wymagane przetargiem dokumenty, które miały stanowić podstawę do rozpoczęcia prac nad projektem budowlanym i opracowaniem dokumentacji niezbędnej do wydania decyzji ZRID.

W planie postępowań o udzielenie zamówień na usługi – dokumentacje projektowe – na 2019 rok umieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie zawarto przetarg pn. „Budowa wschodniej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 813 Międzyrzec Podlaski – Parczew – Ostrów Lubelski – Łęczna” – z planowaną datą ogłoszenia na I kwartał 2019 i orientacyjną wartością zamówienia 813 000,00 zł.

Pragnę nadmienić, że do sierpnia bieżącego roku nie zostały podjęte żadne działania w kierunku ogłoszenia przedmiotowego przetargu. – mówi burmistrz Kot.

Nowe władze województwa opóźniają budowę. Obecnie mowa o 2023 roku
Uchwałą nr CCXVIII/4238/2017 Zarządu Województwa Lubelskiego z dnia 26 września 2017 r. zmieniającą uchwałę w sprawie przyjęcia do realizacji ,,Planu Rozwoju Sieci Dróg Wojewódzkich Województwa Lubelskiego na lata 2012 – 2020” przedmiotowa inwestycja została wpisana na listę podstawowych zadań inwestycyjnych ww. programu – z wyznaczonym terminem realizacji na lata 2020 – 2023.

W celu pełnego zobrazowania zaniepokojenia władz miasta Międzyrzec Podlaski zaprzestaniem jakichkolwiek prac związanych z opracowaniem projektu budowlanego przedmiotowej inwestycji a w dalszej perspektywie jej budowy, należy przedstawić sytuację społeczno–funkcjonalną oraz rozwój gospodarczy miasta Międzyrzec Podlaski.

Miasto Międzyrzec Podlaski jest położone w północnej części województwa lubelskiego, w powiecie bialskim, zajmuje obszar o powierzchni 20,03 km2. Liczba ludności na koniec grudnia 2018 roku wynosiła 16 634. Przez miasto przebiegają międzynarodowe, krajowe i wojewódzkie szlaki komunikacyjne, w tym: europejska trasa E-30 Cork – Paryż – Berlin – Moskwa – Omsk oraz linia kolejowa E-20 stanowiąca korytarz transportowy łączący Berlin z Moskwą, drogi krajowe nr 2 (Świecko – Poznań – Warszawa – Terespol ) i nr 19 (Kuźnica Białostocka – Białystok – Lublin – Rzeszów) oraz drogi wojewódzkie 813 i 806. Miasto z racji swojego położenia (otoczone jest gminami wiejskimi) pełni rolę ośrodka życia gospodarczego, kulturalnego, zdrowotnego i handlowego.

W ostatnich latach dzięki aktywnej polityce poszukiwania inwestorów w mieście uruchomiono wiele zakładów pracy oraz rozpoczęto budowę kolejnych. Jednym z nich jest uruchomiona w czerwcu bieżącego roku ubojnia drobiu, funkcjonująca w SSE EURO PARK WISŁOSAN, o wydajności uboju drobiu 15 000 szt./h oraz produkcji wyrobów z wydajnością ok 4 Mg wyrobów gotowych na godzinę. Firma zatrudnia obecnie ok. 1000 pracowników. Zakład zlokalizowany jest przy ul. Siteńskiej w Międzyrzecu Podlaskim.

W omawianym obszarze od lat funkcjonuje wiele innych, dużych zakładów przemysłowych tj. wytwórnia pasz, ciepłownia miejska, zakład przetwórstwa metalowego, sortownia śmieci oraz zakłady ogrodnicze (uprawa pomidorów szklarniowych).

Znaczący rozwój gospodarczy, tworzenie nowych miejsc pracy w mieście, zwalczanie ubóstwa i podnoszenie stopy życiowej i zamożności mieszkańców to bezsprzeczne pozytywne aspekty lokowania nowych firm w naszym mieście. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na inne czynniki warunkujące poziom życia w mieście – głównie na płynność tranzytową miasta. Do ogólnopolskiego trendu wzrostu natężenia ruchu kołowego dochodzi wzrost natężenia ruchu związany z prężnym rozwojem gospodarczym. – informuje burmistrz Kot.

Ale jest jeszcze jeden, nie mniej ważny argument za podjęciem pilnych działań projektowych dotyczących budowy wschodniej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego. To stałe zwiększanie kolejowego ruchu towarowego po przebiegającej przez miasto linii kolejowej E-20. W związku z tym, drogowy przejazd kolejowy zlokalizowany w ulicy Partyzantów (ciąg drogi wojewódzkiej nr 813) staje się „wąskim gardłem”, które wydłuża czas oczekiwania i przejazdu, zwiększa też niską emisję.

Ogromne znaczenie ma też tutaj treść podpisanego memorandum pomiędzy chińskim miastem Zhengzhou a PKP CARGO dotyczącego współpracy w zakresie spedycji towarów z ChRL do Unii Europejskiej. Zgodnie z tym porozumieniem oraz ideą stworzenia przez Chiny Nowego Jedwabnego Szlaku, a także inwestycjami prowadzonymi przez PKP CARGO i PKP Polskie Linie Kolejowe w Centrum Logistycznym Małaszewicze – można oczekiwać znaczącego wzrostu ilości pociągów towarowych. Jak mówił Prezes PKP CARGO CL Małaszewicze Jacek Rutkowski do 2026 przepustowość tego największego suchego portu w Europie wzrośnie czterokrotnie. Tylko w ostatnim roku liczba pociągów towarowych z Chin do Europy wzrosła niemal o 70 proc., a przepływ towarów osiągnął objętość 370 tys. kontenerów. Prognozuje się, że do 2030 roku liczba ta wyniesie 1 mln. Aktualnie w Małaszewiczach przeładowuje się dziennie 12 par pociągów (ok. 4 tys. kontenerów miesięcznie) i pomimo zwiększenia dwukrotnie przepustowości w zeszłym roku, port nadal nie jest w stanie sprostać napływowi towarów z Chin. W związku z tym do 2026 przewidziana jest rozbudowana terminalu, tak by dziennie obsługiwał 50 par pociągów.

Z racji tego, że zdecydowana większość opisanego powyżej towarowego ruchu kolejowego, musi przemierzyć miasto Międzyrzec Podlaski, w sytuacji braku alternatywnych bezkolizyjnych przejazdów kolejowych, dojdzie do paraliżu komunikacyjnego oraz podzielenia miasta Międzyrzec Podlaski na dwie części, pomiędzy którymi nie sposób będzie przejechać. – stwierdza burmistrz Kot, i dodaje: – W nawiązaniu do przedstawionych wyżej argumentów oraz sytuacji społeczno – gospodarczej miasta Międzyrzec Podlaski, gorąco apeluję o pilne wznowienie rozpoczętych w latach ubiegłych prac związanych z opracowaniem projektu budowlanego wschodniej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego umożliwiających płynne rozpoczęcie prac w nadchodzącej dużymi krokami, nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027.

Burmistrz Kot uzupełnia są wypowiedź również i tym, że zgodnie z zapisami Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego, cel strategiczny nr 4 „Funkcjonalna, przestrzenna, społeczna i kulturowa integracja regionu” – „Region zintegrowany poczuciem społecznej tożsamości terytorialnej, wspomaganej silnymi więziami współzależności gospodarczej i kulturowej, ze sprawnym systemem wewnętrznej komunikacji i transportu, ma znacznie większe szanse na rozwój w otwartej, konkurencyjnej gospodarce, niż region fragmentowany, którego poszczególne układy lokalne nie są zdolne, do współpracy, a mieszkańcy mają nikłą świadomość wspólnych korzeni i interesów”.

Expose Premiera Morawieckiego
Licząc na pozytywną współpracę w budowie obwodnicy wschodniej Międzyrzeca Podlaskiego, w piśmie do osób decyzyjnych przytoczono także fragment expose Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, „(…) w kolejnej dekadzie musimy skoncentrować się na znaczącej poprawie komunikacji powiatowej i gminnej, na poprawie komunikacji drogowej i kolejowej. Na to będziemy przeznaczać więcej środków, również z budżetu państwa, i liczę na bliską współpracę z wszystkimi samorządami. Czas na regionalne strategie odpowiedzialnego rozwoju. Chciałbym z tego miejsca złożyć osobiste zobowiązanie, że będę zaangażowany w szczególności w rozwój Polski lokalnej, Polski samorządowej”.

W związku z powyższym proszę o uwzględnienie wspomnianego przedsięwzięcia w Krajowym Programie Kolejowym lub o rozważenie utworzenia rządowego programu, który umożliwiałby samorządom wojewódzkim oraz gminnym budowę wiaduktów i skrzyżowań bezkolizyjnych. – apeluje burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego.

Stanisław Żmijan, poseł na Sejm: – Odkładanie przygotowania dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia budowy Wschodniej Obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego to tylko niepotrzebne utrudnianie życia mieszkańcom. Nie wiem, czy władze województwa zdają sobie sprawę z dynamicznego rozwoju miasta i gminy. To właśnie tutaj prędzej czy później będą się przecinać drogi A2 i S19, więc musimy też odpowiednio wcześniej przygotować drogową infrastrukturę wojewódzką czy lokalną.

Riad Haidar, radny sejmiku województwa lubelskiego: – Wieści o wstrzymaniu inwestycji, jakie do nas płyną, są niepokojące. Takie działania PiS świadczą o tym, że wcale nie jest wspierana Polska wschodnia oraz samorządy z tej części Polski.

Robert Matejek, przewodniczący Rady Miasta Międzyrzeca Podlaskiego: – Budowa obwodnicy oddala się. Nie wierze już w żadne zapowiedzi. Politycy zamiast posługiwać się demagogią powinni przejść do tematów porządku dziennego. Przykro jest mi słuchać kolejnych pustych obietnic. Obwodnica jest miastu potrzebna i widzi to każdy z nas. Boje się, że stanie się ona kartą do rozgrywek wyborczych jak bialskie lotnisko. Obym się mylił ale na dziś nie widzę możliwości abyśmy uzyskali zielone światło dla realizacji tej inwestycji.

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: arch. radiobiper.info
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama