Reklama

Reklama

Reklama video

Wieści z Unii: Susza: UE pomaga rolnikom

- KE pozostaje w kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi i w razie konieczności szybko reaguje - deklaruje komisarz Phil Hogan prezentując środki wsparcia dla rolników poszkodowanych przez suszę. Będą mogli oni starać się o wypłatę większość dopłat bezpośrednich od połowy października, zagwarantowano także odstępstwa od zasad zazieleniania w celu zwiększenia dostępu do pasz.

Państwa członkowskie zgodziły się na szereg środków wsparcia zaproponowanych przez Komisję w celu złagodzenia trudności finansowych, z którymi borykają się rolnicy w związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, oraz w celu zwiększenia dostępności paszy dla zwierząt.

Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, Phil Hogan, stwierdził: – Od początku pojawienia się ekstremalnych zjawisk klimatycznych uważnie śledzimy sytuację i jesteśmy gotowi wesprzeć naszych rolników. Komisja pozostaje w ścisłym kontakcie ze wszystkimi państwami członkowskimi i w razie konieczności szybko reaguje. Środki te powinny wspomóc europejskich rolników finansowo i nie dopuścić do niedoboru zielonki dla ich zwierząt gospodarskich.

Działania, które uzgodniły dziś na posiedzeniu komisji państwa członkowskie, obejmują możliwość zwiększenia płatności zaliczkowych i kilka wyjątkowych odstępstw od zasad zazieleniania, aby pomóc rolnikom w zapewnieniu wystarczającej ilości paszy dla swoich zwierząt. Poszkodowani rolnicy będą mogli otrzymać wyższy odsetek przysługujących im płatności w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR) w celu poprawy ich płynności finansowej.

Obejmuje to:

  • otrzymanie do 70 proc. płatności bezpośrednich od połowy października;
  • oraz otrzymanie 85 proc. środków w ramach rozwoju obszarów wiejskich natychmiast po formalnym przyjęciu pakietu środków na początku września.

Dozwolone będą również odstępstwa od niektórych zasad zazieleniania w celu zwiększenia dostępności paszy.

Obejmuje to możliwość:

  • uznania gruntów ugorowanych za uprawy odrębne lub za obszar proekologiczny, mimo że odbywał się na nich wypas lub zebrano z nich plony;
  • wysiewu międzyplonów jako siewu czystego (a nie, jak się obecnie wymaga, jako mieszanki upraw), jeżeli są one przeznaczone do wypasu lub produkcji zielonki;
  • skrócenia minimalnego 8-tygodniowego okresu międzyplonów, tak aby rolnicy mogli potem na czas wysiać uprawy ozime.

Kolejne kroki

Po dzisiejszej decyzji pakiet środków powinien zostać formalnie przyjęty na początku września.

Komisja będzie nadal utrzymywała kontakt ze wszystkimi państwami członkowskimi w kwestii skutków suszy.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama