Przez mieszkańców zwana „Droga Kosa” do tego roku była drogą gruntową, w ostatnich latach uzupełnianą jedynie tłuczniem i dowożonym sypkim utwardzeniem na newralgiczne miejsca. Droga prowadzi do Dokudowa a mieszka przy asfaltowym jej odcinku około 30 rodzin. Mieszkańcy Dubowa już od jakiegoś czasu przygotowywali się do tej inwestycji. Warto zaznaczyć, że pieniądze z Funduszu Sołeckiego przeznaczono właśnie na opracowanie dokumentacji projektowej drogi. Wykonano to w 2017 roku. W 2018 roku złożono projekt o dofinansowanie. W tym roku dofinansowanie uzyskano, przeprowadzono przetarg, wyłoniono wykonawcę i powstała droga.
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali: wicewojewoda Robert Gmitruczuk, wójt Jerzy Czyżewski, przewodniczący Rady Gminy Łomazy Andrzej Wiński, wiceprzewodniczący Rady Gminy Łomazy Ireneusz Korszeń, radny z Dubowa Kamil Frączek, sołtys Dubowa Krystyna Stankiewicz, ks. proboszcz Tadeusz Tomasiuk, wykonawca Marian Wojtiuk firma Transbet, inspektor nadzoru Waldemar Malesa i Dariusz Borowski z firmy Investcom i mieszkańcy Dubowa.
– To znacząca i jedna z większych inwestycji drogowych na terenie Gminy Łomazy w tym roku. To też efekt rekordowego tegorocznego budżetu w części przeznaczonej na inwestycje. Tu udało się uzyskać pięćdziesięcioprocentowy współudział, w projekcie dużym, bo całość zadania kosztowała nas jeden milion czterysta tysięcy złotych. Inwestycja dofinansowana przez Fundusz Dróg Samorządowych a zrealizowana przez bialski Transbet. Droga ma szerokość ponad 5 metrów. Jest to droga ważna na naszej mapie drogowej. Prowadzi od drogi wojewódzkiej do około trzydziestu posesji w których mieszkają nasi mieszkańcy. – mówi wójt Jerzy Czyżewski.
– Takie inwestycje są bardzo istotne, szczególnie dla osób mieszkających na wsi. Jesienią, poprzedniego roku otwieraliśmy podobną drogę w Koszołach, też w Gminie Łomazy. Złożony jest kolejny wniosek, tym razem przy współpracy Powiatu Bialskiego i Gminy Łomazy na przebudowę wielokilometrowego odcinka drogi Łomazy – Kozły – Kolembrody. Takie drogi ułatwiają życie mieszkańcom ale najbardziej chyba pomagają rolnikom. Ciesze się, że te drogi powstają i jest ich coraz więcej. – mówił Robert Gmitruczuk, wicewojewoda.
– Mieszkańcy z ogromną wyrozumiałością podeszli do rozpoczętych przez nas prac. Staraliśmy się tak je prowadzić aby nie było zbędnych i dłuższych utrudnień dla ruchu lokalnego. Powstała droga jest bardzo wytrzymała. Wbudowaliśmy tylko jeden przepust przy włączeniu drogi w pas drogi wojewódzkiej numer 812. Nowa droga otrzymała odwodnienie liniowe. Wzmocniliśmy podłoże betonocementem, do tego dwadzieścia centymetrów kamienia, plus dwie warstwy asfaltu. Powstała droga o wytrzymałości KR3! – mówi Marian Wojtiuk, prezes Transbetu Biała Podlaska.
Ciekawostka:
Droga o wytrzymałości KR3 – w skali od KR1 do KR6 – to droga dla której zakłada się przy liczbie osi obliczeniowych 100 kN na dobę, na pas obliczeniowy: 71-335. Trwałość zmęczeniowa: liczba osi obliczeniowych w założonym okresie obliczeniowym 20 lat: 510 001 –2 500 000.
W tym roku w Gminie Łomazy udało się już też przy współpracy z Powiatem Bialskim wyremontować trzy odcinki dróg powiatowych. Do tych zadań połowę kosztów pokryła Rada Powiatu i Starosta Bialski. Te wyremontowane odcinki znajdą kierowcy w Jusakach Zarzece, na trasie z Dubowa do Dokudowa oraz odcinek Szymanowo – Lubenka w stronę Huszczy.
materiał: Radio Biper Łomazy
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki