Jeszcze podczas strajku nauczycieli, podczas posiedzenia Zarządu Powiatu w Białej Podlaskiej, wicestarosta Janusz Skólimowski poprosił o informację jak wygląda sytuacja strajkowa w szkołach prowadzonych przez Powiat Bialski. Odpowiedzi udzieliła dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Marianna Tumiłowicz, która poinformowała, iż do akcji strajkowej przystąpiło 5 szkół, nie strajkował jedynie Zespół Szkół w Małaszewiczach.
Szkoły powiatowe zapewniały opiekę młodzieży, która przychodziła do szkoły. Wicestarosta poinformował, że bardzo dobrze poradził sobie dyrektor z liceum ogólnokształcącego w Wisznicach, który zorganizował zajęcia dydaktyczne, które poprowadzili: on jako nauczyciel wychowania fizycznego, a ponadto z młodzieżą pracował anglista i katecheta.
Członek Zarządu Mateusz Majewski zwrócił się z pytaniem jakie koszty w związku ze strajkiem poniesie powiat, czy trzeba będzie zapłacić nauczycielom za okres strajkowania?
– Nauczyciele biorą wynagrodzenie z góry i za miesiąc kwiecień wynagrodzenie już otrzymali. Na koniec miesiąca jest druga wypłata za godziny ponadwymiarowe. Generalnie za strajk wynagrodzenie powinno być potrącone. – odpowiedziała dyrektor Tumiłowicz.
Zdaniem wicestarosty powinien być utworzony fundusz strajkowy, z którego wynagrodzenia za czas strajku powinny być zapłacone. Związki zawodowe pracują nad podstawą prawną, żeby umożliwić samorządom niepotrącanie wynagrodzenia za okres strajku. Członek Zarządu Mateusz Majewski poinformował, że przepisy ustawy o sporach zbiorowych wyraźnie przewidują wypłatę świadczeń ale poza wynagrodzeniem. – Jeżeli przyjdzie kontrola z RIO lub NIK-u to zarzuci nam to, że nie potrąciliśmy wynagrodzenia i będzie groziła nam dyscyplina finansów publicznych. Związek Nauczycielstwa Polskiego i inne związki nie tworzą prawa i w związku z powyższym ich interpretacja nie jest dla nas wiążąca – wyraził obawę radny Majewski.
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Powiat Bialski / szkoły powiatowe / strajk nauczycieli
tekst: Biuro Rady Powiatu / Leszek Niedaleki
zdjęcie i opracowanie: Gwalbert Krzewicki