Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk wraz z Bialskopodlaską Izbą Gospodarczą i jej prezesem Eugeniuszem Izdebskim zaprosili członków Izby oraz samorządowców na spotkanie pt. „Nowe zasady funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych”. Wydarzenie miało miejsce w dni 8 kwietnia br. w siedzibie Izby w Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 12c. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan, m.in. Janusz Miś który przedstawił zebranym nowe zasady udzielania wsparcia w zakresie zamierzeń inwestycyjnych.
W spotkaniu oprócz wymienionych już wyżej osób uczestniczył także Maciej Buczyński – z-ca prezydenta Białej Podlaskiej odpowiedzialny za miejskie inwestycje, Henryk Marczuk – sekretarz Starostwa Bialskiego, Zbigniew Kot – burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego, Adam Olesiejuk – z-ca wójta Białej Podlaskiej, Jan Sikora wójt Zalesia, Krzysztof Iwaniuk – wójt Terespola, oraz szefowie i przedstawiciele spółek miejskich PEC i ZKM a także przedsiębiorcy z różnych branż.
Janusz Miś – przedstawiciel Euro-Park Wisłosan poinformował o możliwościach jakie skierowane są w stronę przedsiębiorcy – inwestora a udzielanych przez Tarnobrzeską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Biała Podlaska miasto jak i wszystkie miasta i gminy Powiatu Bialskiego należą terytorialnie do strefy tarnobrzeskiej.
Agencja Rozwoju Przemysłu która kieruje strefą przyjęła hasło działania zamykające się w słowach „Polska Strefa Inwestycji”. Dzięki takiemu podejściu, preferencyjne warunki realizacji przedsięwzięć inwestycyjnych objęły teren całej Polski. Poszczególne strefy jak i poszczególne obszary im przypisane mają jednak nieco inne warunki uczestnictwa i możliwości skorzystania ze zwolnień podatkowych jakie gwarantują Strefy Ekonomiczne.
Janusz Miś poinformował o nowych zasadach funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych jakie wprowadzone zostały w oparciu o ustawę o wspieraniu nowych inwestycji – „Cała Polska Strefą”.
W Polsce obecnie funkcjonuje 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych. Ta obejmująca swoim zasięgiem miasto Biała Podlaska i Powiat Bialski – Tarnobrzeska Strefa – prowadzona jest przez największą rządową spółkę powołaną do obsługi inwestorów – Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.
Do tej pory dzięki staraniom Tarnobrzeskiej Strefy, a właściwie dzięki preferencjom jakie udziela inwestorom, nowe firmy, przedsiębiorstwa, obiekty przemysłowe pojawiły się w okolicy Białej i Powiatu Bialskiego w takich miejscowościach jak Łuków, Tomaszów Lubelski, Janów Lubelski, Łapy.
– Szanujemy każdego inwestora, do każdego podchodzimy indywidualnie i profesjonalnie. Takie same warunki obsługi mają u nas zarówno małe firmy rodzinne jak i potentaci o randze światowej. Za umożliwienie spotkania w Białej Podlaskiej dziękuję prezydentowi i prezesowi gdyż przekaz wiedzy i informacji jest bardzo potrzebny – mówił Janusz Miś, jednocześnie odmawiając redakcji Radio Biper krótkiego podsumowania spotkania i przekazania informacji przedsiębiorcom w pigułce.
Biała Podlaska dla Tarnobrzeskiej Strefy jest punktem wsparcia. Punktem kreowania gospodarki zarówno w samym mieście jak i promieniowanie na bliższą i dalszą okolice. Specjalne warunki wspomagające inwestycje w Białej Podlaskiej wynikają z tego, że miasto znalazło się na liście 122 miast w Polsce które w dobie transformacji gospodarczej i samorządowej utraciły pewien status. Przypomnijmy, Biała Podlaska była do 1999 roku miastem wojewódzkim.
– Dlatego też parametry wsparcia dla firm lokujących swoje przedsięwzięcia inwestycyjne w takich miastach są szczególnie atrakcyjne. Z rozwiązania tego, zgodnie z rozporządzeniami mogą korzystać także samorządy sąsiadujące z takimi miastami. W przypadku miasta Biała Podlaska, skorzysta na tym, otaczająca wianuszkiem teren miasta – Gmina Biała Podlaska. Na jej terenie obowiązują takie same zasady wsparcia inwestorów jak na terenie miasta. Mówiąc w skrócie, przedsiębiorca aby móc skorzystać z preferencji jakie oferujemy musi spełnić na terenie miasta i gminy Biała Podlaska 4 warunki z 10 jakie są określone i do dowolnego wyboru. Dwa te warunki spełnia taki przedsiębiorca lokując swoje firmę na terenie miasta i gminy już na samym początku. Mianowicie na pewno należy do grupy Małych, Średnich i Dużych Przedsiębiorstw oraz inwestuje na terenie wspomnianym. – mówił Miś.
Kilka tygodni temu Biała Podlaska dołączyła do miasta i gmin należących terytorialnie do Tarnobrzeskiej Strefy, a w których to udało się podpisać z inwestorem intratne warunki realizacji inwestycji. W Białej Podlaskiej jest to firma Aluteam która rozpoczyna, wartą 90 milionów złotych inwestycję jaką jest budowa nowej hali przemysłowej przy ulicy Brzeskiej.
Żeby rozniosła się fama o wartych uwagi i rzeczywiście możliwych do wykorzystania preferencyjnych warunkach wsparcia przez Tarnobrzeską Strefę najlepszy byłby jako pierwszy do podjęcia takich działań biznes miejscowy. Już tu istniejący a nabierający jedynie wiatru w żagle dzięki przynależności miasta i gminy Biała Podlaska do strefy. Dobrze, gdy takie pierwsze inwestycje dokonują firmy miejscowe. To napędza koniunkturę i łatwiej jest wtedy ulokować w takim miejscu inwestora z zewnątrz.
Inwestycje realizowane we współpracy z Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną i pod jej parasolem umożliwiają inwestorowi skorzystanie ze zwolnień podatkowych podatku PIT lub CIT (do wyboru) przez okres 15 lat.
– Myślę, że po udzielonych dziś informacjach, pozostaje nam dać teraz czas przedsiębiorcom na opracowanie nowych inicjatyw. Czekamy na konkrety i spotykamy się już na rzeczowych omówieniach planów za jakiś czas z przedstawicielami Tarnobrzeskiej Strefy. – podsumował spotkanie prezez BPIG Eugeniusz Izdebski.
– Z dotychczasowej współpracy ze strefą tarnobrzeską jestem zadowolony. Przyniosła już pierwsze wymierne efekty w postaci wartej 90 milionów złotych inwestycji jaką rozpoczął Aluteam. Warto może w tym miejscu przypomnieć, że Biała Podlaska za poprzedników przez kilka lat przynależała do strefy pomorskiej. Że nic nie wyszło z szumnych zapowiedzi wiedzą mieszkańcy sami. Nam udało się poprzez rozmowy i nawiązanie współpracy już w pierwszym roku przynależności wspomóc inwestora i umożliwić realizację pierwszej, dużej inwestycji. – mówi Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.
Na spotkaniu prezydent Litwniuk przedstawił też przedsiębiorcom z Bialskopodlaskiej Izby Gospodarczej aktualny stan prac i najbliższych zamierzeń inwestycyjnych realizowanych przez miasto Biała Podlaska. W 2019 roku w budżecie miasta zapisane są inwestycje warte ok. 104 i pół miliona złotych. Ale o tym już w najbliższym materiale.
Prezentacja Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Biała Podlaska miasto / Bialskopodlaska Izba Gospodarcza / Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki