29 marca w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie z cyklu „Kuchnia łączy pokolenia” pod hasłem „Potrawy na przednówku”. Uczniowie we współpracy z Fundacją „Korzenie i Skrzydła”, po raz kolejny przypomnieli o tradycji podlaskiej kuchni przygotowując w tym roku aż 10 dań charakterystycznych dla regionu i czasu przedwiośnia.
– Jest to impreza cykliczna, wpisała się ona już na stałe w plan pracy szkoły. W tamtym roku organizowaliśmy pierwszą turę projektu „Kuchnia łączy pokolenia”. W tym roku młodzież uczy się przygotowywać potrawy na przednówku, po raz kolejny przy współpracy z Fundacją Skrzydła i Korzenie. Uczniowie bardzo zaangażowali się w te projekty, chętnie uczą się od starszych pań i korzystają z ich wiedzy i doświadczenia – mówi Anna Ciołek, wicedyrektor ZSZ nr 1.
Uczniowie przygotowali potrawy, które w większości szczególnie dla młodego pokolenia, są kompletnie nieznane. Zobaczyć i skosztować można było ziemniaki w mundurkach z ucieranym lnem, pierogi z soją i bobem, Marchwianiki, Krendielki, Paluchi, Babcaje, Kugel, Bocianie łapy, Zwarę – zupę z konopi oraz „Prichlopkę”, rodzaj barszczu z kiszonej kapusty. Przed każdą prezentowaną potrawą umieszczone były tabliczki z przepisami i składnikami, jakich użyto do ich zrobienia.
– Celem naszego projektu jest pobudzenie młodzieży do powrotu do korzeni, do tradycji szczególnie tych kulinarnych, bo uczestniczy w nim w większości młodzież z klas gastronomicznych. W tym roku skupiamy się na potrawach, które wytwarzały nasze prababcie. Potrawy skromne, przygotowywane z tych produktów, które były dostępne w spiżarni. Były to więc produkty na bazie mąki, ziemniaków, kiszonek, warzyw korzeniowych oraz ziaren – wyjaśnia Anna Przywózka, nauczyciel przedmiotów zawodów gastronomicznych w ZSZ nr 1.
– Potrawy były różne, bo i z tym przednówkiem u nas było różnie. W części wsi był dłużej w innych krócej. W jednych były też na przykład tylko potrawy postne. Nazwy przygotowanych potraw są typowo podlaskie. Przepisy, które wykonywała młodzież, to te zebrane przeze mnie z naszego regionu z których młodzież wybrała dziesięć i pod okiem nauczycieli samodzielnie przygotowała. Nasza współpraca ze szkołą zaczęła się w ubiegłym roku, kiedy robiliśmy imprezę pod nazwą „Święto kluski”. Poczułem wówczas przyjemną i dobrą do współpracy atmosferę – mówi Aniela Halczuk, prezes Fundacji „Korzenie i Skrzydła”.
Program wydarzenia dopełniła ciekawa prelekcja na temat ziół i roślin „Potrawy na przednówku z ziół dziko rosnących”, którą wygłosiła specjalistka w tej dziedzinie Anna Szczepaniuk. Nie zabrakło również akcentu artystycznego, na scenie wystąpił zespół ludowy „Dobrynianki” z Dobrynia Dużego.
[foogallery id=”142890″]
materiał: Biała Podlaska miasto / kultura
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa