To święto ustanowione przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnia tragicznej śmierci pięciu studentów uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy zginęli podczas demonstracji 21 lutego 1952 r., domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma przypominać o różnorodności językowej świata i potrzebie jej ochrony jako ważnej części dziedzictwa kulturowego ludzkości.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to także okazja do tego, by zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o język ojczysty, którym posługujemy się na co dzień.Język polski to wielki skarb! Ze względu na bardzo specyficzną wymowę oraz mnogość i złożoność form gramatycznych uchodzi za jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata, stanowiąc niełatwe wyzwanie nawet dla samych Polaków. Wyróżnia się pod wieloma względami choćby na tle innych języków europejskich. Dobrze widać to na przykładzie grafiki ilustrującej hasło International Mother Language Day.
CZY WIESZ, ŻE… w większości języków europejskich pojęcie „język ojczysty” zawiera w sobie wyraz „matka”, ale mowę polską reprezentuje „ojciec”.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK
materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska