Podążamy śladem publikacji Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie, dotyczącej prognozy ludności Polski i poszczególnych samorządów do roku 2030. Władzom Gminy Kodeń zadaliśmy kilka pytań z prośbą o informację. Ludność – jej stan obecny i perspektywy na najbliższe lata. Temat jak najbardziej ważny dla samego Kodnia, gdyż gmina znajduje się w gronie tych samorządów które tracą i stracą – o ile nic się nie zmieni – zaczną część mieszkańców. Gmina się wyludnia. W stosunku do roku 2016, w 2030 roku wg. prognoz ma w całej gminie mieszkać aż o ponad pół tysiąca osób mniej. Ubędzie co siódmy mieszkaniec.
Liczba mieszkańców w gminie Kodeń na przestrzeni ostatnich lat:
2016 – 3.698
2017 – 3.622
2018 – 3.591
01.03.2019 – 3.579
Prognozy GUS na kolejne lata:
2020 rok – 3.527
2025 rok – 3.353
2030 rok – 3.187
– Obserwujemy nieustanny spadek liczby mieszkańców gminy. Zjawisko niepokojące. Analizujemy też przy okazji liczbę nowo urodzonych mieszkańców w danym roku. W ciągu ostatnich lat było to ok 21-25 dzieci. – mówi z-ca wójta gminy Andrzej Krywicki.
To, że mieszkańców ubywa widać gołym okiem. Szczególnie miejscowościach położonych daleko od Kodnia. Jadąc przez Kostomłoty, Kopytów, Okczyn, Olszanki, Zabłocie czy Szostkami widać coraz więcej pustych, pozostawionych domów i całych gospodarstw.
– To chyba najlepszy wyznacznik spadającej liczby mieszkańców – zwiększająca się liczba pustych zabudowań. Proces jest jednak bardzo powolny. Trudno z dnia na dzień znaleźć skutki wyludniania się poza pustymi domami. – stwierdza Krywicki.
Pytam więc, czy istnieje w gminie program, zaplanowane długofalowe działanie, projekt przeciwdziałający czy minimalizujący te negatywne tendencje? Czy gmina prowadzi dodatkowe czy statutowe działania w zakresie: dzieci i młodzieży, dorosłych, seniorów? Odpowiedzi na te pytania są podobne jak w większości samorządów. Gmina jest zbyt uboga by poradzić sobie z ogólnopolską tendencją, która dotyka też jej samej. Nie stać samorządu Kodnia na programy, które w krótkim czasie poprawiłyby sytuację. Nie znaczy to jednak, że nic w tej sprawie się nie dzieje.
– Działania pro demograficzne, stymulujące osadnictwo i zachęcające do mieszkania w Gminie Kodeń próbujemy realizować poprzez politykę inwestycyjną. Poprawa standardu życia, bezpieczeństwo, formy aktywizacji, tymi działaniami chcemy zatrzymać jak największą liczbę osób w gminie. – wyjaśnia Krywicki.
Stąd m.in. gminne inwestycje w oświatę. Świeża jeszcze budowa nowego przedszkola. Trwający remont i doposażenie szkoły. Prowadzone już od dłuższego czasu, szerokim wachlarzem działań, inwestycje w turystykę.
– To właśnie turystyka może się stać głównym hamulcem wyludniania się gminy. – potwierdza Krywicki.
Ale to nie wszystko. Ważnym atutem samorządu jest rzeka Bug i jej walory ale i sanktuarium w Kodniu do które odwiedza rocznie już ok. 150 tysięcy pielgrzymów. Dzięki inwestycjom i dalszemu rozwojowi zjawiska już powstały miejsca pracy w Kodniu a powstają też kolejne miejsca pracy w pensjonatach czy domach letniskowych i agroturystycznych. Pierwsze efekty przynosi też poprowadzony przez Gminę Kodeń szlak rowerowy GreenVello.
Gmina Kodeń to też jeden z nielicznych samorządów w Polsce wschodniej w którym pojawił się inwestor zagraniczny. Mowa o Vivai Mazzoni Polska – szkółce sadzonek truskawek. Uratowała ona od całkowitego upadku substancję po byłym PGR Kostomłoty. Sporo osób – szczególnie w sezonie – znajduje tu pracę. Z ostatnich wydarzeń gospodarczych można wymienić otwarcie nowego marketu Stokrotki już w samym Kodniu. To tu, w stolicy gminy generuje się branża handlowa, zarówno ta na potrzeby mieszkańców jak i na potrzeby turystów i pielgrzymów.
Co roku też samorząd Kodnia zabiega o poprawę stanu i jakości podróżowania do Gminy Kodeń i po niej samej. Niewiele brakuje do całościowej przebudowy trasy 816 (Nadbużanki), na terenie gminy pozostał do przebudowy odcinek północy, z Dobratycz do Kodnia. W samym Kodniu ład w komunikacji i estetykę otoczenia spowodowało wybudowanie w ostatnich latach ulicy Polnej (tzw. obwodnica Kodnia). Wyprowadziła ona ruch tranzytowy z centrum miejscowości. Ostatnie lata to też kolejne, już ostatnie z tych nieutwardzonych, ulice w Kodniu które pobudowano. Trwa budowa ulicy Nadbrzeżnej. Walka o poprawę stanu dróg w gminie prowadzona jest każdego roku. Trwają właśnie rozmowy co do znalezienia finansowania zewnętrznego na remont trasy przez Szostaki, Zabłocie i Wólkę Zabłocką. Kolejna z stras jaka jeszcze wymaga gruntowej budowy a znacznie ożywiłaby terenie przez które przebiega to szosa Dobrynka – Nowy Dwór – Kopytów.
Jaka przyszłość rysuje się przed Gminą Kodeń? Czy po roku 2030 czeka dalszy spadek liczby ludności? Co zaproponuje swoim mieszkańcom Kodeń? Perspektywy nie są zbyt optymistyczne. Na horyzoncie widać już możliwy spadek liczby ludności poniżej 3.000 osób.
– Jest to długa perspektywa czasowa. Zbyt wiele niewiadomych związanych z polityka ogólnopolską i zbyt mało narzędzi w naszych rękach b móc snuć w miarę obiektywne wizje. Na pewno naszą szansą może być rozwój turystyki, oraz poszukiwania bardziej opłacalnej działalności rolniczej. – podsumowuje z-ca wójta Andrzej Krywicki.
————————————-
Po samorządzie Powiatu, miasta Biała Podlaska, miasta Międzyrzec Podlaski, miasta Terespol i gminie Biała Podlaska tym razem zajmujemy się demografią Kodnia. Zainteresowanych informujemy, że kolejne przeanalizowane gminy których dotyczyć będzie temat to Drelów, Janów Podlaski i Konstantynów. Zapraszamy już niebawem na łamy portalu Radio Biper.
————————————-
materiał: Radio Biper Kodeń
temat: Kodeń gmina / Ludność / Demografia
zdjęcia, tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki