Mieszkańców Gminy Biała Podlaska jest więcej i więcej, i więcej, i więcej…. Rok w rok osiedla się wokół największego miasta w regionie – Białej Podlaskiej – po kilkaset osób. To największy przyrost ludności jaki znajdziemy w cały Powiecie Bialskim i jeden z największych w województwie. Według danych GUS z opublikowanych prognoz w ciągu najbliższych 10 lat Gmina Biała Podlaska ma szansę stać się najludniejszym samorządem w Powiecie. Ludność gminy może być nawet wyższa od liczby ludności miasta Międzyrzec Podlaski.
Trochę liczb
Rok 2018 pożegna w Gminie Biała Podlaska ponad 14 tysięcy 200 mieszkańców. Mimo, że to mniej niż zakładały prognozy GUS na koniec tego roku to jednak wciąż i ponownie więcej niż jeszcze w roku ubiegłym. Około 50 nowych mieszkańców zyskała Gmina Biała Podlaska w ciągu ostatniego roku. Równie optymistyczne są prognozy GUS na kolejne lata. Już w 2024 roku w podmiejskiej gminie ma mieszkać ponad 15.000 osób. W ciągu kolejnych pięciu lat, do roku 2030 ich liczba wzrośnie o kolejne około 700 osób. Ciekawostką jest to, że jeśli perspektywy stanu ludności prognozowane przez Główny Urząd Statystyczny spełnią się, to w roku 2030 w Gminie Biała Podlaska może mieszkać więcej osób niż w największym obecnie liczebnie samorządzie Powiatu Bialskiego – mieście Międzyrzec Podlaski. W gminie ludności przybywa – w Międzyrzecu ludności ubywa. Pytanie czy te tendencje nadal się utrzymają i postępować będą w obserwowanym tempie.
Ilość mieszkańców w poszczególnych miejscowościach Gminy Biała Podlaska:
(dane w przybliżeniu)
Cełujki (250 mieszkańców – tendencja spadkowa), Cicibór Duży (650 – tendencja wzrostowa), Cicibór Mały (140 – spadek), Czosnówka (840 – wzrost), Dokudów Drugi (290 – wzrost), Dokudów Pierwszy (220 – spadek), Grabanów (520 – wzrost), Grabanów Kolonia (370 – wzrost), Hola (180 – wzrost), Hrud (530 – wzrost), Husinka (110 – spadek), Janówka (100 – wzrost), Jaźwiny (250 – wzrost), Julków (140 – spadek), Kaliłów (220 – wzrost), Kamieniczne (30 – wzrost), Kozula (110 – spadek), Krzymowskie (80 – wzrost), Lisy (50 – spadek), Łukowce (180 – spadek), Michałówka (120 – spadek), Młyniec (130 – spadek), Ogrodniki (100 – wzrost), Ortel Książęcy Drugi (180 – spadek), Ortel Książecy Pierwszy (130 – wzrost), Perkowice (210 – spadek), Pojelce (210 – spadek), Porosiuki (500 – wzrost), Pólko (50 – spadek), Rakowiska (1.600 – wzrost), Roskosz (320 – spadek), Sitnik (410 – wzrost), Sławacinek Nowy (300 – wzrost), Sławacinek Stary (1.200 – wzrost), Styrzyniec (550 – wzrost), Surmacze (40 – spadek), Swory (500 – spadek), Sycyna (140 – spadek), Terebela (360 – wzrost), Wilczyn (210 – wzrost), Woroniec (330 – spadek), Woskrzenice Duże (490 – wzrost), Woskrzenice Małe (320 – spadek), Wólka Plebańska (420 – wzrost), Zabłocie (170 – spadek), Zacisze (40 – spadek).
Dlaczego Gmina Biała Podlaska jest tak atrakcyjna dla nowych mieszkańców?
Nie łatwo wymienić wszystkie czynniki które powodują, że dana gmina czy miasto staje się atrakcyjna do osiedlenia, pobudowania domu, zamieszkania, zameldowania się i życia na jej terenie. Wymieńmy przynajmniej te najbardziej oczywiste jakimi dysponuje Gmina Biała Podlaska a które mają wpływ na obserwowany od szeregu już lat proces.
– Gmina Biała Podlaska ma szczęśliwe położenie. Otaczamy miasto Biała Podlaska jak wianuszek. Z większości miejscowości należących do naszej gminy jest blisko do miasta. Z roku na rok poprawia się sieć i jakość dróg. Obecnie przystępujemy już do budowy ścieżek rowerowych które jeszcze bardziej ułatwią i wpłyną na ekonomię poruszania się na kierunku gmina – miasto. Dodatkowo na naszym terenie wyznaczyliśmy w planach zagospodarowania szereg gruntów które przeznaczone są pod zabudowę. Dominuje zabudowa jednorodzinna wolnostojąca. Od kilku już lat jednak deweloperzy budują u nas też osiedla kolonijne, głównie w zabudowie szeregowej. Zaobserwować można to między innymi w Sławacinku Starym, Sławacinku Nowym i Porosiukach. Duże osiedla jednorodzinne powstały i nadal powstają we wspomnianych już miejscowościach ale także w Porosiukach, Styrzyńcu, Rakowiskach, Terebeli, Ciciborze Dużym, Grabanowie i Czosnówce. Zauważamy postępujące zainteresowanie budownictwem i osiedlaniem się w kolejnych miejscowościach takich jak: Hola, Woskrzenice Duże, Hrud, Wólka Plebańska czy Kaliłów. A spodziewamy się takiego zainteresowania w miarę postępującego rozwoju sieci dróg i infrastruktury w Dokudowie i Jaźwinach. – mówi nam wójt gminy Biała Podlaska Wiesław Panasiuk.
Więcej urodzeń niż zgonów! Tak trzymać!
Gmina Biała Podlaska ściąga do siebie głównie mieszkańców Białej Podlaskiej. To z miasta na teren podmiejski przeprowadza się największy procent nowych mieszkańców Gminy Biała Podlaska. W zdecydowanej większości to młode małżeństwa. To dodatkowo wpływa na wzmocnienie pozytywnych wyników w ruchu naturalnym ludności. Wzrasta liczba urodzeń. Obecnie średniorocznie jest to ok. 160 urodzeń. Do 2030 roku liczba ta wzrośnie do ok 170 – 180 urodzeń rocznie. Tymczasem liczba zgonów utrzymuje się na w miarę stałym poziomie ok 130 zgonów rocznie. Już w tych danych zaobserwować można ok 30 – 40 osób rocznie na plusie na terenie Gminy Biała Podlaska.
Położenie gminy jest równie atrakcyjne dla nowo osiedlających się jak i dla przedsiębiorców. Szczególnie ostatnie lata obfitują w nowe realizacje przedsiębiorstw, firm i usługi logistyczne. Miejscowości pod tym względem najbardziej atrakcyjne to Sławacinek Stary i Sławacinek Nowy, Wólka Plebańska i Woskrzenice Duże gdzie lokują się zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne jak i handlowe i logistyczne.
Dobrze być sąsiadem dużego miasta
Bliskość miasta zapewnia też Gminie Biała Podlaska pewnego rodzaju komfort w realizacji niektórych przedsięwzięć związanych z budową dróg, sieci wodociągowej i kanalizacyjnej jak i w zapewnieniu mieszkańcom dodatkowych usług komunalnych o których w innych gminach mogą jedynie pomarzyć. Mowa między innymi o pokryciu części gminy siecią komunikacji Miejskiego Zakładu Komunikacji w Białej Podlaskiej.
– Choć rozwiązanie to kosztuje nas nie mało, na 2019 rok zarezerwowaliśmy na dopłaty do wozokilometrów linii jakie kursują na terenie gminy ponad 460 tysięcy złotych a spodziewamy się, że to nie wystarczy i niebawem płacić będziemy za tą usługę miastu Biała Podlaska zapewne około pół miliona złotych rocznie to jednak znacznie ułatwia to naszym mieszkańcom dojazd i powrót z miasta. Z autobusów miejskich korzystają już mieszkańcy Sławacinka Starego, Sławacinka Nowego, Porosiuk, Styrzyńca, Rakowisk, Grabanowa, Wilczyna, Julkowa, Cicibora Dużego, Czosnówki i Wólki Plebańskiej. – informuje nas wójt Panasiuk.
Przewidując dalszy rozwój osadnictwa w Gminie Biała Podlaska przewidywać można, że za kilka lat Rada Gminy w Białej Podlaskiej stanie przed dylematem dalszego rozwoju komunikacji na swoim terenie. Perspektywiczne linie uzupełniające mogą pojawić się w Kaliłowie, Woskrzenicach Dużych i Woskrzenicach Małych, Holi, Roskoszy, Terebeli i Jaźwin. Ale to dopiero w perspektywie najbliższych 5 – 10 lat. Nie wcześniej.
Woda to już standard w Gminie. Czas na sieci kanalizacyjne
Jeśli mówimy o bliskości miasta i możliwości skorzystania z podłączenia się do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych dużego sąsiada to Gmina Biała Podlaska od dawna z takiej możliwości korzysta i na tej podstawie rozbudowie swoje sieci.
O ile Swory i okolice korzystają z ujęć własnych – gminnych i tak zapewniono wodę i odbiór ścieków z Worońca własnymi siłami. Ostatnio zmodernizowano w tej pierwszej miejscowości ujęcie wody, w tej drugiej oczyszczalnię ścieków. O tyle miejscowości Gminy Biała Podlaska położone bliżej miasta skorzystają na dostępie do sieci miejskiej.
Stało się tak w Sławacinku Starym i Sławacinku Nowym, Styrzyńcu, Porosiukach, Rakowiskach, Ciciborze, Grabanowie, Czosnówce – tu doprowadzono sieci wodociągowe zasilane z ujęć miejskich.
W drugą stronę – do miejskiej oczyszczalni – płyną ścieki – właśnie trwa budowa 13 kilometrów sieci kanalizacyjnej w Grabanowie, połączona będzie ona nitką przez Białkę w Białej Podlaskiej z miejską oczyszczalnią.
W br. wodociągami popłynęła woda w Dokudowie. Tu skorzystano z sieci Gminy Łomazy i niedalekiego Dubowa. Już wcześniej podobną współpracę zastosowano przy budowie sieci w Ortelu Książęcym, Ogrodnikach i Perkowicach, tu skorzystano z wody płynącej w wodociągach Gminy Piszczac.
W sumie 80 procent gminy ma już dostęp do bieżącej wody. Kanalizację posiadają Czosnówka, Grabanów, Rakowiska, Cicibór Duży, Sławacinek Stary.
W najbliższych latach kontynuowana będzie budowa sieci kanalizacji w Grabanowie oraz rozpoczęta budowa wodociągu w Wólce Plebańskiej. W perspektywie czeka budowa kanalizacji w Julkowie i Wilczynie oraz wodociągi w Lisach, Młyńcu i Janówce.
Jak dojechać do nowego domu?
Dobrą drogą! A tych przybywa. Sukcesywnie powstają nowe drogi dojazdowe i ulice na osiedlach. Miejscowościami w których najwięcej realizuje się tego typu przedsięwzięć są Rakowiska, Sławacinek Stary i Czosnówka.
Ważne będą zaplanowane już realizacje połączeń pomiędzy Grabanowem i Wilczynem a Roskoszą – umożliwi to odblokowanie znacznych terenów pod budownictwo nie tylko w tych miejscowościach ale w miejscowości Kamieniczne.
Czeka na dokończenie bardzo ważna trasa komunikacyjna i tzw. baypass dla krajowej DK-2 na odcinku Sławacinek Stary – Porosiuki – Sławacinek Nowy – Styrzyniec. To dodatkowo wzmocni boom budowlany na tym obszarze. W perspektywie czeka przedłużenie tej trasy do Sycyny.
Ważne jest też rozpoczęcie prac na tzw. „gościńcu” – to znaczna poprawa komunikacji pomiędzy Sitnikiem a Sitnikiem Kolonią. W perspektywie dalej do Pólka, Pojelec i Swór.
Rada Gminy będzie musiała też pochylić się nad budową połączeń na linii Sitnik – Rakowiska – Cicibór Duży. To także tereny o postępującej zabudowie a wzmocnić ją może właśnie oczekiwany impuls poprawy komunikacji pomiędzy tymi miejscowościami. To także poprawa bezpieczeństwa i rozładowanie ruchu lokalnego zarówno na samej DK-2 jak i na drodze wojewódzkiej nr 811 i powiatowej na trasie Biała Podlaska – Terebela.
Kolejna droga która powinna zostać w najbliższym czasie wybudowana to połączenie Grabanowa z Białą w Białej Podlaskiej i ulicą Powstańców. Na porządną drogę czekają też mieszkańcy Surmacz.
W tych drogowych inwestycjach także pomaga położenie gminy. Nie mówiąc już o planowanej od lat budowie autostrady która wymusić może i przy okazji jej budowy powstać mogą określone odcinki dróg, tunele i wiadukty, to samo miasto lobbuje za budową wschodniej obwodnicy Białej Podlaskiej w ciągu dróg wojewódzkich nr 811 i 812. Przebiegać ma ona od okolic Hruda przez Wilczyn, Grabanów, Białkę, Sielczyk, Sidorki aż po Wólkę Plebańską i Lisy.
Wcześniej natomiast można się spodziewać już realizowanych a kolejnych planowanych inwestycji na drogach powiatowych przebiegających przez Gminę Biała Podlaska. Trwa przebudowa trasy z Białej Podlaskiej przez Grabanów i Julków na Rokitno. Przebudowano most w Ortelu Książęcym. Projektowana jest przebudowa trasy z Białej Podlaskiej przez Czosnówkę na Ogrodniki i dalej na Ortele i Piszczac. W 2019 roku rozpocznie się budowa drogi z Porosiuk na Jaźwiny i dalej w perspektywie na Sokule. Przebudowany ma zostać też most na Krznie w Porosiukach.
Wszystko to spowodować może dalsze podniesienie atrakcyjności osiedlania się na terenie Gminy Biała Podlaska zarówno osób jak i lokowania tu inwestycji przedsiębiorstw.
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Biała Podlaska gmina / Ludność / Rozwój / Perspektywy
tekst: Leszek Niedaleki
grafika: studium zagospodarowania przestrzennego Gminy Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki
2 Responses
Prawda jest taka Najwieksze osiedle w Ciciborze Duzym OS RELAX kanalizacji NIE MA. Drog tez NIE MA! Dojazdu od strony ul Terebelskiej tez NIE MA! Tak wlasnie rzadzi GMINA I WOJT Nawet drog gruntowych NIE WYROWNA!
Czosnówka 840 Rakowiska 1600 tylko porównajcie inwestycje, jakie kwoty są przeznaczone na Czosnowkę a jakie na Rakowiska, ale spokojnie będzie grill w Czosnowce na ten rok w budżecie uchwalony, co za ulga. Brawo radni bezradni cóż za poświęcenie jeden wyskoczył coś z podatkami to przewodniczący go chciał przekonać ze nie ma racji a hak ten podał liczby to się zrobiła konsternacja i czały czas mikrofon ledwo działał ale jak przemawiał Wójt to techniczny biegał żeby słychać było co władza mówi, reszta to żenada.