Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości w Studziance uczczono pamięć mieszkańców którzy walczyli o wolność Polsk na meczecisku, aby oddać hołd tym, którzy walczyli przez 123 lata za naszą ojczyznę. 24 listopada 2018 mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się w sobotni wieczór przy pomniku niepodległościowym w Studziance. Przygotowane zostały pochodnie i w blasku ognia zebrani zaśpiewali rotę.
W czasie I wojny światowej na terenie Studzianki istniał posterunek niemiecki. We wsi działał także oddział Polskiej Organizacji Wojskowej, w którego
skład wchodzili:
Stefan Szenejko,
Aleksander Sienkiewicz,
Władysław Dzirko,
Walenty Jarocki,
Władysław Deneko,
Stanisław Niczyporuk,
Piotr Derlukiewicz,
Gabriel Głowacki
oraz nieznani z imienia: Kamecki, Jaremkiewicz i Szenejko. Studziański oddział POW podlegał bezpośrednio Komendzie w Białej Podlaskiej.
Organizatorem komórki był nauczyciel miejscowej szkoły Aleksander Komarzeniec, zaś komendantem Bogdan Ulatowski z Białej Podlaskiej. Później organizacja ta podlegała komendzie rejonowej w Łomazach.
Jak pisał regionalista Wacław Szudejko: „(…) wieczorem 11 listopada 1918 roku rozbrojono bez wystrzału posterunek niemiecki w pobliskiej Studziance. Peowiacy ze Studzianki po rozbrojeniu posterunku niemieckiego w swej wsi przybyli szybko, już z bronią do Łomaz”. Ponadto mieszkańcy Studzianki, w tym Tatarzy, walczyli u boku Kościuszki i Napoleona, w powstaniach 1830 i 1863 oraz w I wojnie światowej. Cześć ich pamięci!
Dalsza część uroczystości w miejscowej świetlicy odbyła się z udziałem 5 zespołów z powiatu bialskiego: Studzianczanie” ze Studzianki, „Pohulanka” z Kopytnika, „Macierz” z Ortela Królewskiego, „Biesiadnicy” z Żeszczynki, „Luteńka” z Koszoł, „Tęcza” z Dąbrowicy Dużej. Grupy zaprezentowały utwory patriotyczne. Organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka oraz mieszkańcy przy wsparciu Urzędu Gminy w Łomazach w ramach zadania zleconego „Podtrzymywanie tradycji”.
[foogallery id=”126900″]
materiał: Łomazy gmina
tekst: Łukasz Węda
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Gwalbert Krzewicki