Reklama

Reklama

Reklama video

Sosnówka: 10 lat Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych w Żeszczynce (galeria)

Jubileusz Stowarzyszenia obchodzono wspólnie z zespołem Biesiadnicy i zaproszonymi gośćmi 1 dniu 1 grudnia br. Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Żeszczynce powstało w 2008 roku i liczy obecnie 25 członków. Siedziba Stowarzyszenia mieści się we wsi Żeszczynka, w przekazanym przez gminę budynku po szkole, gdzie utworzono Ośrodek Kultury, Tradycji i Edukacji. Obok Ośrodka Kultury przy Stowarzyszeniu działa zespół Biesiadnicy. Stowarzyszenie organizuje wiele atrakcji, m.in. festyny, koncerty muzyki biesiadnej i folklorystycznej, zawody, biesiady. Oddzielną ofertą organizacji są spotkania integracyjne.

Pierwszym prezesem Stowarzyszenia była Aniela Halczuk. Obecnie prezesem jest Kazimierz Halczuk. Stara się prezes łącznie z zarządem i członkami Stowarzyszenia kontynuować Misję. A misja jest niezwykle bogata. Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Żeszczynce powstało w celu: wspierania wszechstronnego rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego środowiska, działania na rzecz rozwoju edukacji, oświaty, sportu i turystyki, promowania i wspierania inicjatyw mieszkańców, udzielania pomocy we wszystkich formach społeczności lokalnej, działania na rzecz ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i ekologii, działania na rzecz rozwoju demokracji i budownictwa społeczeństwa obywatelskiego, działania na rzecz integracji.

Nie zabrakło na jubileuszu Mariusza Kiczyńskiego przewodniczącego Rady Powiatu w Białej Podlaskiej, Łukasza Jaszczuka radnego powiatu bialskiego, Łukasza Chilczuka kierownika Oddziału Powiatowego ARiMR w Białej Podlaskiej, gospodarza gminy Sosnówka – wójta Marcina Babkiewicza, Tadeusza Wawryszuka przewodniczącego Rady Gminy w Sosnówce, Piotra Chilczuka radnego z Sosnówki, Krzysztofa Bruczuka dyrektora Muzeum I.J. Kraszewskiego w Romanowie, Jolanty Mikulskiej dyrektora GOK w Sosnówce, Teresy Harasimiuk dyrektora Gminnej Biblioteki w Sosnówce, Barbara Lach z

Nadleśnictwa Włodawa, Janusza Filipiuka emerytowanego kierownika KRUS w Białej Podlaskiej, księży Roberta Bartosika i Dariusza Parafiniuka, Krystyny Onisk dyrektora Szkoły Podstawowej w Motwicy, Mirosława Dawidziuka dyrektora Gimnazjum w Sosnówce, Henryka Wyszyńskiego dyrektora Szkoły Podstawowej w Sosnówce, nauczycieli współpracujących ze Stowarzyszeniem. Uroczystość uświetniła obecność i występy zespołów: Dworzanki z Piszczaca, Luteńka z Koszoł, Studzianczanie ze Studzianki, Pohulanka z Kopytnika i Czeladońka z Lubenki.

Historia Żeszczynki „Mlecznej Wsi” jednej z pierwszych inicjatyw Stowarzyszenia z Żeszczynki
Żeszczynka to wieś od XVII wieku należąca do kodeńsko-wisznickich dóbr rodu Sapiehów. Nazwa jeszcze w XIX wieku pisana była Rzeszczynka z czego można wnioskować, że pochodzi od staropolskiego słowa „reszt” tzn. reszta, końcówka (w zdrobnieniu „resztynka” tzn.resztka co po przejściu „r” w „rz” (typowe zjawisko językowe w języku staropolskim) i „t” w „cz” dało wyraz Rzeszczynka (który po okresie rozbiorów zniekształcono zapisując przez „ż” gdyż w j. rosyjskim nie ma „rz”).

Żeszczynkę wielokrotnie trawiły pożary. Do dziś w ustnym przekazie są informacje o 2 pożarach. W jednym spłonęła pierwsza świątynia prawdopodobnie unicka. Ponieważ po przeciwnej stronie drogi był cmentarz a na nim ufundowana przez Sapieżynę – kaplica cmentarna – dobudowano do niej część przednią i tzw. „babiniec”. Władysław Józefat Sapieha uposażył nową świątynię, która służy mieszkańcom do dziś. W 2002r. została ona odnowiona zgodnie z pierwotnym wyglądem. Nieco później odnowiono też 18-wieczną dzwonnicę.

Wieś posiada wiele użytków zielonych więc ma bogate i sięgające wielu wieków tradycje hodowli krów i wytwarzania produktów z mleka (sery,masło). Obecnie kilkunastu rolników posiada bardzo duże stada krów mlecznych, nowoczesne obory i jest ważnymi dostawcami mleka do Spółdzielni Mleczarskiej „Spomlek” w Radzyniu Podlaskim. Dlatego SIL opracowało oferty turystyczne wykorzystujące te walory, tworząc „Mleczną Wieś w dawnych dobrach Sapiehów”.

Ośrodek Kultury, Tradycji i Edukacji – to kolejne przedsięwzięcie Stowarzyszenia
Ośrodek powstał z chwilą otrzymania/użyczenia budynku od gminy Sosnówka, a więc 18.08.2008 roku. Obecnie działają w nim: Izba Biesiadna, Izba Regionalna, Świetlica Internetowa i Żywe Muzeum Szkolne. Stowarzyszenie pozyskało w 2010 roku stary dom, do której zostanie przeniesiona Izba Regionalna, natomiast w jej miejsce powstanie Wiejska Galeria. W nowej siedzibie Izby Regionalnej będą prowadzone warsztaty Dawne prace w chacie i pod chatą.

Stowarzyszenie uruchomiło też Świetlicę Internetową w Żeszczynce, która służy całej lokalnej społeczności bezpłatnie, zwłaszcza najmłodszym, została wyposażona dzięki wsparciu Fundacji ING.

Działa też Izba Regionalna a w niej wiejska galeria w której odbyło się dotychczas 9 wystaw artystów nieprofesjonalnych, m. in. osób uczęszczających na warsztaty w Caritas Miserocordia, miejscowej malarki Stanisławy Łogonowicz, oraz 4 wystawy twórczyń ludowych. Odbywają się tutaj również wieczory poetyckie okolicznych poetów.

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Żeszczynce znajdziecie w Żeszczynce 41, 21-518 Sosnówka, woj. lubelskie, telefon: 506 124 536, e-mail: silwz@vp.pl

[foogallery id=”125341″]


materiał: Radio Biper Sosnówka
temat: Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych w Żeszczynce / Sosnówka gmina
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama