Blisko 40 przedstawicieli sieci i punktów informacyjnych UE w Polsce przyjechało 26 października br. do Warszawy na coroczny zjazd, zorganizowany przez Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych UE i Przedstawicielstwo KE w Polsce. Rozmawiano o strategiach komunikacyjnych, wymieniano doświadczenia, była to także okazja do nawiązania nowych kontaktów zawodowych.
Spotkanie rozpoczął Witold Naturski, zastępca dyrektora Przedstawicielstwa KE w Polsce, który podkreślał kluczowe znaczenie wielopłaszczyznowej współpracy między instytucjami. Zachęcał przedstawicieli sieci i punktów informacyjnych do organizowania Dialogów Obywatelskich oraz angażowanie się w unijne kampanie informacyjne (investUE, #EUandme, EU protects). To sposób na efektywne przekazanie wiedzy o tym, jak Unia wpływa na życie codzienne mieszkańców Europy oraz jak można bezpośrednio w nim uczestniczyć. Jeszcze w tym roku Przedstawicielstwo KE przygotuje m.in. kampanię zachęcającą Polaków do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku.
Wagę udziału w wyborze eurodeputowanych poruszyła również Urszula Mojkowska, reprezentująca Parlament Europejski. Przypomniała, że w 2014 roku frekwencja w Polsce nie przekroczyła 24 proc., mimo że zdecydowana większość społeczeństwa deklaruje poparcie dla członkostwa we wspólnocie. Mojkowska zaprezentowała założenia kampanii internetowej „Tym razem głosuję”, skierowanej głównie do młodych osób, która ma zachęcić do czynnego udziału w głosowaniu.
Podczas spotkania swoje działania komunikacyjne przedstawiły: Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE, Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE, sieć SME’s Envoy przy Komisji Europejskiej, sieć Enterprise Europe Network, Krajowy Punkt Kontaktowy ds. programu LIFE oraz sieć rozstrzygania sporów finansowych FIN-NET.
Ponadto, w spotkaniu udział wzięli przedstawiciele: Eurodoradztwo Polska, SOLVIT, Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Eurodesk Polska, Krajowego Centrum EUROPASS, Europejskiego Centrum Konsumenckiego, Europejskiej Sieci Konkurencji, Punktu Informacyjnego Unii Europejskiej w Polsce, Punktu Kontaktowego ds. Produktów, Europejskiej Sieci Sądowej do spraw karnych, Europejskiej Sieci Sądowej do spraw cywilnych i handlowych, URBACT, Sieci Informacji o Edukacji w Europie EURYDICE, Your Europe, Krajowego Punktu Kontaktowego transnarodowego programu Interreg Europa Środkowa, programu „Europa dla Obywateli” oraz programu „Kreatywna Europa”.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK
materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska