Krajowa Administracja Skarbowa w Białej Podlaskiej, dziś, 28 listopada, przekazała 357 szt. odzieży na rzecz podopiecznych jednostek pomocy społecznej z terenu województwa. Odzież przekazana została Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Radzyniu Podlaskim (84 kurtki męskie i 20 bezrękawników), podopiecznym Domu Pomocy Społecznej im. Roba Inja w Świdniku (71 kurtek męskich i 66 bezrękawników) oraz Polskiemu Komitetowi Pomocy Społecznej, Zarząd Okręgowy w Lublinie (84 kurtki męskie i 32 bezrękawniki). Wartość zarekwirowanych rzeczy wynosi około 30 tys. zł.
– Odzież zatrzymana została przez funkcjonariuszy Oddziału Celnego w Tomaszowie Lubelskim, w związku z naruszeniem przepisów o prawie własności przemysłowej – kurtki i bezrękawniki oznaczone były podrobionymi znakami towarowymi. – mówi Marta Szpakowska, rzecznik Izby KAS w Lublinie.
Wątpliwości funkcjonariuszy co do oryginalności odzieży wzbudziły m.in. niska cena towaru wykazana na fakturach oraz opakowania zbiorcze zamiast starannych opakowań jednostkowych stosowanych przy produktach markowych.
– Poinformowaliśmy o zdarzeniu pełnomocnika pokrzywdzonej firmy, ten potwierdził, że kurtki i bezrękawniki są podrabiane, w międzyczasie rzeczoznawca przeprowadził badania jakościowe. – mówi dalej Szpakowska.
Zakwestionowany przez funkcjonariuszy towar, chińskiego pochodzenia, jechał z Niemiec do odbiorcy na Ukrainie. Ponieważ podróbki wymieszane były z legalnym towarem, funkcjonariusze musieli dokładnie sprawdzić całość ważącego ponad tonę ładunku.
– Spółka 3M Company – właściciel znaku towarowego THINSULATE, którym opatrzona była odzież – wyraziła zgodę na przekazanie kurtek i bezrękawników na cele charytatywne. Warunkiem było usunięcie z odzieży metek i innych oznaczeń zawierających zastrzeżone znaki towarowe. Po spełnieniu przez urząd wskazanych wymogów formalnych dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie wyraził zgodę na przekazanie w sumie 239 kurtek i 118 bezrękawników na rzecz instytucji pomocowych, które zwróciły się z prośbą o wsparcie. – podsumowuje dzisiejsze wydarzenie pani rzecznik.
To kolejne już w tym roku nieodpłatne przekazanie przez Krajową Administrację Skarbową odzieży dla najbardziej potrzebujących. W maju br. 475 zimowych kurtek męskich pochodzących z przemytu trafiło do podopiecznych Lubelskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.
Mówi Piotr Goral, zarząd Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Lublinie: – Trafią do nas kurtki i bezrękawniki. Pierwszy raz korzystamy z takiej formy wsparcia. Ubrania trafią do naszych podopiecznych których mamy sporo. Tylko w samym Lublinie co roku korzysta z pomocy żywnościowej za naszym pośrednictwem – a z tej puli rekrutowane będą osoby do przekazania kurtek i bezrękawników – korzysta rocznie około trzech tysięcy osób. A takich organizacji jak nasza jest więcej w Lublinie więc i osób potrzebujących też jest znacznie więcej. Mam nadzieję, że zarząd przekaże też część tej dziś uzyskanej pomocy do naszych jednostek podległych na terenie całego województwa.
Mówi Andrzej Szczęch, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radzyniu Podlaskim: – Przekazana odzież trafi do osób które na co dzień korzystają z naszej pomocy. Osoby wytypują pracownicy socjalni którzy doskonale znają środowisko osób potrzebujących. Mamy sprzyjający okres, przedświąteczny, na pewno część osób odbierze te kurtki w formie gwiazdkowego, świątecznego prezentu.
Tym bardziej, że taka pomoc trafia do naszego ośrodka po raz pierwszy. Z pomocy MOPS w Radzyniu korzysta około 450 osób. Wszystkim na pewno nie wystarczy dlatego też uważam, że odzież trafi tylko i wyłącznie do osób najbardziej wymagających wsparcia, głównie samotnych, starszych i wymagających szczególnej pomocy.
Mówi Aleksander Piechnik z Domu Pomocy Społecznej im. Roba Inja w Świdniku: – Kurtki i bezrękawniki trafią do mieszkańców naszego domu. Dom przeznaczony jest dla 140 osób. Są to mężczyźni niepełnosprawni intelektualnie. W tej chwili nie mamy pełnej obsady domu dlatego też ta odzież która do nas trafi pozwoli zaspokoić na pewno znaczą większość potrzeb.
***
Krajowa Administracja Skarbowa może nieodpłatnie przekazywać zatrzymywane towary takim instytucjom jak zakłady opieki zdrowotnej, jednostki pomocy społecznej, szkoły i placówki oświatowe, instytucje kultury, organizacje charytatywne, organy administracji publicznej oraz szkoły wyższe, a także jednostki badawczo-rozwojowe itp., jeżeli towary podlegające przekazaniu mogą być przez nie wykorzystane przy realizacji zadań statutowych.
Warto natomiast przypomnieć, że nie wszystkie zatrzymywane przez KAS towary nadają się do nieodpłatnego przekazania lub sprzedaży. Na granicy w woj. lubelskim funkcjonariusze KAS zatrzymują m.in. niewiadomego pochodzenia leki, kosmetyki, środki ochrony roślin czy papierosy. Takie towary zawsze są niszczone. Wiele z nich to podróbki, wytwarzane poza jakąkolwiek kontrolą jakości, stanowiące potencjalne zagrożenie dla zdrowia lub życia użytkowników.
[foogallery id=”124826″]
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
temat: Krajowa Administracja Skarbowa w Białej Podlaskiej
tekst: kom. Marzena Siemieniuk wieloosobowe Stanowisko Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej KAS Lublin / Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki