Reklama

Reklama

Reklama video

Wieści z Unii: SELFIE czyli jak cyfrowa jest Twoja szkoła?

Platforma SELFIE to narzędzie, które ma pomóc ocenić szkołom jak efektywnie wykorzystywać nowe technologie w procesie uczenia się. Jego inauguracja odbyła się w warszawskim IX Liceum im Hoffmanowej. – SELFIE umożliwia nauczycielom i uczniom wyrażenie poglądów i może odegrać ważną rolę w dostosowywaniu szkolnictwa do ery cyfrowej – ocenił komisarz Tibor Navracsics.

Komisja Europejska zaprezentowała nowe narzędzie, które ma pomóc szkołom w UE, jak również w Rosji, Gruzji i Serbii, ocenić wykorzystanie przez nie technologii cyfrowych w uczeniu się i nauczaniu. 76,7 miliona chętnych uczniów i nauczycieli w 250 tysiącach szkół w UE otrzyma dostęp do platformy SELFIE (ang. Self-reflection on Effective Learning by Fostering the use of Innovative Educational Technologies – autorefleksja nad efektywnym uczeniem się przez wspieranie korzystania z innowacyjnych technologii edukacyjnych).

Narzędzie będzie działać w 24 językach UE, a w przyszłości zostanie poszerzone o kolejne wersje. Każda zainteresowana szkoła (ponadpodstawowa, średnia lub zawodowa) może zarejestrować się na platformie SELFIE i przeprowadzić autorefleksję w swojej placówce. Celem Komisji jest dotarcie do miliona uczniów, nauczycieli i członków kadry kierowniczej do końca 2019 r.

Przed uruchomieniem SELFIE w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics powiedział: – SELFIE może pomóc szkołom wprowadzać nowe technologie do systemu edukacyjnego w kompleksowy i ukierunkowany sposób. Ponieważ umożliwia przedstawianie poglądów zarówno kadrze kierowniczej i nauczycielom, jak i uczniom, może odegrać ważną rolę w dostosowywaniu europejskiego szkolnictwa do ery cyfrowej. Jestem pewien, że SELFIE pomoże Europie rozwinąć umiejętności cyfrowe, które pozwolą wszystkim obywatelom korzystać z możliwości oferowanych przez zglobalizowane gospodarki oparte na wiedzy. Umiejętności te są niezbędne, jeśli nasze społeczeństwa mają tworzyć nie pasywni konsumenci, ale użytkownicy nowych technologii pewni w swoich działaniach i zdolni do krytycznego myślenia.

SELFIE to jedna z 11 inicjatyw planu działania w dziedzinie edukacji cyfrowej przedstawionego przez Komisję w styczniu bieżącego roku. Plan ten ma na celu rozwój umiejętności cyfrowych w Europie oraz wsparcie innowacyjnego stosowania technologii cyfrowych w uczeniu się i nauczaniu.

W jaki sposób działa SELFIE?
Po wyrażeniu chęci skorzystania z SELFIE uczniowie, kadra kierownicza oraz nauczyciele danej szkoły otrzymują do rozważenia szereg krótkich stwierdzeń pozwalających ocenić, czy technologia jest stosowana w uczeniu się i nauczaniu. Narzędzie opiera się na modułach i umożliwia szkołom wybranie z puli stwierdzeń uzupełniających maksymalnie ośmiu dodatkowych pytań dostosowanych do ich potrzeb i priorytetów. Praca ze stwierdzeniami zajmuje od 20 do 30 minut. Po jej wykonaniu szkoła otrzymuje zindywidualizowany raport z wynikami. Raport SELFIE dla szkoły można następnie wykorzystać do ustalenia w obrębie szkolnej społeczności planu działania, który będzie służył poprawie stosowania technologii cyfrowych w celu podwyższenia skuteczności uczenia się. Plan ten mógłby uwzględniać na przykład konkretne szkolenia dla nauczycieli albo wsparcie dla uczniów w zakresie bezpieczeństwa w sieci. Wszystkie odpowiedzi wprowadzone do SELFIE są anonimowe, a narzędzie nie zbiera żadnych danych osobowych. Na podstawie zgromadzonych danych nie powstanie ranking szkół ani systemów edukacji.

Dalsze działania
SELFIE jest już dostępne w szkołach w Serbii, a od początku przyszłego roku pojawi się we wszystkich pozostałych państwach Bałkanów Zachodnich. W dniach 4–5 kwietnia 2019 r. w Madrycie, we współpracy z hiszpańskim ministerstwem edukacji, odbędzie się pierwsza konferencja poświęcona SELFIE. Wezmą w niej udział przedstawiciele europejskich szkół korzystających z narzędzia, a ich doświadczenia i opinie zostaną wykorzystane do jego ulepszenia.

Komisja Europejska przygotuje także dla szkół materiały pomocnicze, które ułatwią im podjęcie kroków koniecznych do poprawy stosowania przez nie technologii cyfrowych po zakończeniu pracy z SELFIE. Komisja bada ponadto potencjalne synergie z istniejącymi sieciami nauczycieli i szkół, w szczególności z internetową platformą eTwinning otrzymującą wsparcie w ramach programu Erasmus+, która ewoluowała do największej sieci nauczycieli na świecie.

Kontekst
Narzędzie zostało zainaugurowane w Warszawie, gdzie komisarz Navracsics wziął także udział w dorocznej konferencji dotyczącej platformy eTwinning. Podczas pobytu w Polsce komisarz Navracsics, wraz z polską minister edukacji Anną Zalewską, ocenią, w jaki sposób szkoła im. Hoffmanowej wykorzystuje nowoczesne technologie w procesie uczenia się.

KE pracowała nad stworzeniem SELFIE z ministerstwami edukacji oraz ekspertami w dziedzinie edukacji cyfrowej z całej Europy. Do instytucji partnerskich należą: Europejska Fundacja Kształcenia, Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego (Cedefop) i Instytut Technologii Informacyjnych w Edukacji UNESCO.

W zeszłym roku wczesną wersję narzędzia poddano testom w 650 szkołach w 14 państwach. Podczas tego projektu pilotażowego zebrano 67 tys. komentarzy na temat sposobów uproszczenia i ulepszenia narzędzia. Uwagi te wzięto pod uwagę, przygotowując wersję uruchamianą dzisiaj.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama