15 listopada Dyskusyjny Klub Książki działający przy Filii nr 6 Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej zaprosił na promocję dwóch książek: “Podlasie drogi do niepodległości” oraz “Całujcie mię wszyscy w…”. O wydawnictwach opowiadała trójka autorów Ilona Nestorowicz, Joanna Omieciuch oraz Artur Ziontek.
“Podlaskie drogi do Niepodległości”, to obszerna pozycja, która szeroko ukazuje historię dążeń niepodległościowych z perspektywy Podlasia. Najwięcej treści w tej pozycji poświęconych jest okresowi zaborów.
Druga pozycja “Całujcie mię wszyscy w…” to wciągająca opowieść o życiu niejakiego Stefana Kosińskiego, brzuchomówcy, karciarza, wiecznego dłużnika i kreatywnego kpiarza, bohatera niezliczonych anegdot, dzierżawcy dóbr ziemskich m.in. w Ossówce i Husince. Książka podzielona jest na dwie części. Z pierwszej części dowiadujemy się o życiu bohatera, w drugiej znajduje się antologia tekstów literackich poświęconych Kosińskiemu. O książce pisaliśmy już w naszej relacji ze spotkania z autorami w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Białej Podlaskiej >>> link <<<.
Spotkanie otworzyła kierownik filii nr 6 Krystyna Nowicka, a poprowadził jeden z współautorów obu pozycji Artur Ziontek, historyk literatury, edytor, regionalista, autor ponad 250 publikacji dotyczących literatury i kultury polskiej oraz historii Podlasia.
– Dochodzenie do niepodległości zaczęło się tak naprawdę chwilę po jej upadku. Walka ideologiczna, która rozgorzała potem bardzo mocno była tym pierwszym zalążkiem, który pozwolił potem po 123 latach bardzo mocno zainicjować i z wielkim duchem ruszyć do walki o kraj, który faktycznie istniał wewnątrz, był definiowany jako własne korzenie, ojczyznę jako spadek po ojcach. W ten sposób wytwarza się wielka linia łącząca, nie tylko genealogiczna, ale i kulturowo tożsamościowa. W ten sposób doszliśmy do wniosku, że poza samym czynem zbrojnym, który wiemy, że wybuchał kilka razy i miał kluczowe znaczenie w ostatnim etapie walki o niepodległość, to jednak chcieliśmy pokazać, że ta walka rozgrywała się na wielu poziomach i wielu różnych kontekstach – mówił o książce “Podlaskie drogi do Niepodległości” Artur Ziontek.
Dr Joanna Omieciuch przedstawiła zabranym krótką prelekcję o historii pielgrzymowania w Polsce, zwłaszcza do Częstochowy. Nawiązała tym samym do zawartego w tomie “Podlaskie drogi do Niepodległości” swojego tematu opisującego pielgrzymowanie do sanktuariów, jako orężu tożsamościowym.
Trzeci gość, Ilona Nestorowicz, współautorka “Całujcie mię wszyscy w…” opowiedziała z kolei o bohaterze książki Stefanie Kosińskim.
Na koniec spotkania chętni mogli kupić książki z autografem.
[foogallery id=”122896″]
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Jakub(OvO)Sowa