18 października 2018 roku społeczność wsi Dobryń wzięła udział w uroczystości inaugurującej obchody 100–lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mieszkańcy gminy Zalesie wyrazili przywiązanie do ziemi ojczystej, do wolności, tradycji.
Na placu przy świetlicy wiejskiej w Dobryniu Dużym został posadzony Dąb Niepodległości – roślina będąca uosobieniem siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci. Następnie odsłonięto pamiątkową tablicę z wyrytym przesłaniem Jana Pawła II przypominającym, że „Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać”. Z dumą i radością uczestnicy prezentowali barwy narodowe oraz odśpiewali hymn Polski.
Następnie wszyscy wzięli udział w Wieczornicy, na której uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dobryniu Dużym zaprezentowali montaż słowno-muzyczny i przypomnieli jak nasi przodkowie wybijali się na niepodległość i wykuwali granice naszej Ojczyzny. Następnie na scenie wystąpił Zespół Śpiewaczy Ludowych „Dobrynianki”. Na zakończenie mieszkańcy skosztowali tortu niepodległościowego przygotowanego specjalnie na tę okazję. Poczęstunek przygotowało Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Dobryń Duży i Rada Rodziców.
Uczestnicy Wieczornicy mieli również okazję obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę pamiątek regionalnych z kolekcji Państwa Karmaszów i OSP w Dobryniu Dużym. Stowarzyszenie zaprezentowało wystawę fotografii historii powstania kaplicy w Dobryniu Dużym. Przedstawiono również wystawę prac, będących efektem warsztatów plastycznych zorganizowanych przez Szkołę Podstawową w Dobryniu Dużym pod hasłem „Twórcy niepodległej”.
Na uroczystości gościli między innymi: p. J. Sikora wójt Gminy Zalesie, p. T. Szewczyk z-ca wójta Gminy Zalesie, ks. Z. Hawryluk proboszcz Parafii w Malowej Górze, p. S. Łukaszuk sołtys Wsi Dobryń Duży, p. Jolanta Jóźwik Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobryniu Dużym, Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Miejscowości Dobryń Duży, strażacy z OSP w Dobryniu Dużym oraz Zarząd Wspólnoty Wsi Dobryń Duży.
materiał: Gmina Zalesie
tekst zdjęcia: Agnieszka Trwoga Dobryń Duży
opracowanie: Gwalbert Krzewicki