Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: 20 lat integracyjnego nauczania w bialskiej „piątce” (galeria)

17 października w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Jana Kochanowskiego odbył się Koncert Jubileuszowy z okazji 20-lecia Kształcenia Integracyjnego połączony z Dniem Edukacji Narodowej. Licznie zgromadzeni goście oraz uczniowie i pracownicy szkoły mieli okazję zobaczyć uroczystą akademię przygotowaną przez uczniów oraz nauczycieli.

Występ poprzedziło wystąpienie pani Dyrektor Violetty Chmielewskiej oraz zaproszonych gości, w tym prezydenta miasta Biała Podlaska Dariusza Stefaniuka, który objął Honorowym Patronatem wszystkie wydarzenia jakie towarzyszyły obchodom jubileuszu.  Honorowym Patronatem Jubileusz „Piątki” objęła również Pani Teresa Misiuk Lubelski Kurator Oświaty.

Pani Dyrektor Violetta Chmielewska – „Pierwsza klasa integracyjna powstała w 1997 roku. Pracę nad tworzeniem kształcenia integracyjnego rozpoczął pan Dyrektor Jan Jakubiec z grupą nauczycieli, którzy w większości nadal pracują w Szkole Podstawowej nr 5

W każdym roku tworzone są nowe oddziały tego typu. Jako jedyna szkoła w mieście, już od dwudziestu lat z powodzeniem prowadzimy taką formę kształcenia. Klasa integracyjna jest wyjątkowa pod wieloma względami. Współpraca dwóch nauczycieli i mała liczebność uczniów pozwalają na pełną indywidualizację pracy dydaktycznej, stałe dostosowywanie treści programowych do możliwości uczniów, stopniowanie trudności zadań oraz stosowanie ciekawych metod aktywizujących.

Uczniowie zdrowi, przeciętni, zdolni i ambitni wspierają, pomagają, tłumaczą, ale najczęściej motywują do pracy uczniów ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi. Nauka w klasie integracyjnej sprzyja wykształcaniu u uczniów postawy tolerancji, akceptacji, empatii, gotowości służenia pomocą, a więc przeciwdziała istniejącym tendencjom do wykluczenia osób niepełnosprawnych ze społeczeństwa.

W ramach nauczania integracyjnego co roku w szkole organizujemy Tydzień Integracji, Festyn Rodzinny oraz liczne konkursy jak i kiermasze , mające na celu pomoc dzieciom najbardziej potrzebującym oraz niepełnosprawnym”. Program dydaktyczny realizowany jest w oparciu o nauczanie wielopoziomowe, dostosowane do możliwości poszczególnych uczniów. Dzieci przyzwyczajone są do wykonywania różnych zadań, w różnym tempie. Najważniejsze, aby miały świadomość, że nie wolno im marnować czasu, własnych umiejętności i zdolności.

Przydział poziomów poszczególnych zadań nie jest uzależniony od tego, czy dziecko jest niepełnosprawne, czy nie, lecz od tego, na jakim poziomie funkcjonuje w zakresie danej umiejętności. Uczniowie zdolni i ambitni uczą się wspierać, pomagać i mobilizować do pracy uczniów słabszych.

W klasie nie tylko kładziemy nacisk na edukację dzieci niepełnosprawnych, ale rozwijamy również w każdym zakresie uzdolnienia innych uczniów. Dla uczniów zdolnych rozszerzamy zakres treści o charakterze twórczym, ukierunkowując ich pracę na wykorzystanie i przetwarzanie zdobytych wiadomości.

Rozwijamy talenty i uzdolnienia. Jest to możliwe dzięki mniejszej liczbie uczniów i pracy dwóch nauczycieli. Oprócz podwójnej opieki pedagogicznej do współpracy z klasą integracyjną zaangażowani są inni specjaliści pracujący w szkole: psycholog, pedagog szkolny, logopeda, socjoterapeuta, terapeuta SI, rehabilitant, specjaliści z zakresu gimnastyki korekcyjnej.

– Dzieci w każdej chwili mogą liczyć na ich pomoc. Cały czas w miarę potrzeb jesteśmy w kontakcie ze specjalistami w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Nasza współpraca ze wszystkim i w pełni determinuje rozwój psychofizyczny dzieci pełno i niepełnosprawnych – mówi Marta Ryngajło- Misiejuk, wieloletni pedagog wspomagający w klasie integracyjnej.

Joanna Ostaszewka dodaje – Praca, choć niełatwa, w klasie integracyjnej daje nam wiele satysfakcji, a zarazem stawia przed nami coraz to nowe wyzwania. Mobilizują nas one do udoskonalania własnego warsztatu pracy poprzez udział w różnych formach doskonalenia zawodowego, rozmowach i dzieleniu się swoimi doświadczeniami z innymi pedagogami. Po kilku latach współpracy możemy stwierdzić, że zarówno dzieci, jak i my nauczyliśmy się tolerancji, akceptacji, otwartości i wrażliwości na drugiego człowieka.

Dyrektor ZSOI dziękuje Bialskiemu Centrum Kultury za pomoc w nagłośnieniu koncertu.


 

materiał: Szkole Podstawowej nr 5
tekst: Małgorzata Storto Szkole Podstawowej nr 5
zdjęcia opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama