Robi wrażenie. A to dopiero I etap! Bialski BialBud świetnie wykonał zadanie wartości 5 mln zł. Mowa o rewitalizacji Parku Potockich w Międzyrzecu Podlaskim. Z udziałem burmistrza Zbigniewa Kota, posła Stanisława Żmjana, starosty Mariusza Filipiuka, przewodniczącego sejmiku województwa Przemysława Litwiniuka, radnych powiatowych Jolanty Zbuckiej i Mariusza Kostki, wiceburmistrza Grzegorza Łubika, radnych miejskich, szefów miejskich instytucji, setek mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego i wspaniałej pogodzie dokonano oficjalnego otwarcia.
Prace polegały na wycięciu uszkodzonych drzew i ogólnym uporządkowaniu zieleni. W zamian dokonano ponad 4 tysiące nowych nasadzeń. Pojawiło się kilkanaście ozdobnych gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Wrażenie robią uporządkowane trawniki. Pojawiły się obudowane piaskowcem aleje. Stylowe schody na patio przed pałacem. Reprezentacyjne oświetlenie i nowoczesny monitoring. Do tego dwie duże altany parkowe, most nad kanałem za stawami, ławki i mała architektura. Nie można zapomnieć o parkingu na około setkę aut. Odremontowano dwa budynki gospodarcze. W jednej z alei umieszczono postument z odlewem nieistniejącego już, spalonego w 1918 roku, pierwszego Pałacu Potockich.
Zaproś burmistrza na piknik!
– Pamiętajmy, że to pierwszy etap inwestycji w parki i pałac. Nie chcę na razie zdradzać szczegółów kolejnych prac jakie wykonywane będą w parku ale myślę, że zaskoczymy jeszcze mocno pozytywnie mieszkańców Międzyrzeca. Na pewno zajmiemy się stawami. To w pierwszej kolejności. Myślimy też o zniszczonym spichrzu i budynkach po Alkowinie. Po wyremontowaniu i przebudowie chcemy je przeznaczyć na siedzibę Muzeum Międzyrzeca Podlaskiego. Na część obiektów szukamy inwestorów zewnętrznych. Już dziś wiemy, że w pobliżu odrestaurowanego parku powstanie stosowna do otoczenia i miejsca cukiernia. Daliśmy temu miejscu nowe życie. Mieszkańcy mają prawo i obowiązek korzystać z tego co powstało. Informuję, że trawniki nie są tylko do podziwiania. Chciałbym widzieć tu rodzinne pikniki. Można przyjść, rozłożyć koc i na przykład zaprosić burmistrza. Z takiego zaproszenia będę zaszczycony i chętnie spotkam się z mieszkańcami w naszym parku. – mówi z uśmiechem burmistrz Zbigniew Kot.
Podróż po odrestaurowanym parku ułatwiają nadane 30 sierpnia przez Radę Miasta nazwy alejom. Nazwy wymyślili mieszkańcy. Z nadesłanych propozycji pod uwagę zostały wzięte nazwy nawiązujące do historii miasta i wydarzeń sprzed 100 lat oraz nazwy związane z samym Zespołem Pałacowo-Parkowym. Są to: Aleja Zofii i Andrzeja Potockich – na pamiątkę ostatnich właścicieli dóbr międzyrzeckich, Aleja Wolności, Aleja Peowiaków – na pamiątkę „Krwawych Dni Międzyrzeca” i Aleja Czarnej Róży – nazwa zaczerpnięta z legendy o Czarnej Róży związana z parkiem Potockich.
Niebawem film z wydarzenia a w nim Park Potockich z lotu ptaka!
materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
temat: Międzyrzec Podlaski miasto / Zespół Parkowo-Pałacowy w Międzyrzecu Podlaskim
tekst, zdjęcia i opracowanie: Leszek Niedaleki