Reklama

Reklama

Reklama video

Sosnówka: Niezwykła publikacja. Wisznice i okolice podczas II wojny (galeria)

“Gmina Wisznice w latach okupacji hitlerowskiej 1939-1944”. To tytuł książki dr. Tadeusza Doroszuka. Spotkanie autorskie miało miejsce 7 października w Romanowie w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego. Była to premiera książki a jednocześnie zapowiedź wydarzeń z książką związanych ale już w Gminie Wisznice.

– Celowo zorganizowaliśmy spotkanie autorskie w Romanowie aby nie posądzono nikogo o działania przedwyborcze. W Wisznicach, już po wyborach również zorganizujemy spotkanie z autorem i jego książką. Połączymy to z odsłonięciem tablicy pomordowanych podczas wojny mieszkańców gminy. Jeszcze niedawno nie byliśmy wstanie ustalić nazwisk poległych.

Zaczęły się do nas jednak zgłaszać rodziny zabitych, podawali nazwiska osób rozstrzelanych. Dodatkowe światło na wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat rzuciła też kwarantanna dokonana przez dr. Doroszuka jaką przeprowadził podczas zbierania materiałów do książki. Dziś znamy już te nazwiska. – mówi wójt Wisznic Piotr Dragan.

Autor książki dokonał rzeczy której przed nim nie dokonał nikt. Było kilka osób zainteresowanych napisaniem pracy dotyczącej czasów wojny i terenów Wisznic, Sosnówki, Tucznej, Jabłonia, Rossosza. Jednak temat był zbyt świeży i budził wiele kontrowersji. Tadeusz Doroszuk wybrnął z tej sytuacji znakomicie. Jego książka zebrała szereg pozytywnych opinii. Najważniejszy argument to rzucenie światła na szereg wydarzeń, opisanie ludzi, podanie wielu nazwisk i faktów które w ludzkiej pamięci szybko zanikły. Udało się je ustalić dzięki pamiętnikom i archiwom wielu bibliotek i instytucji.

Gmina Wisznice odważnie podjęła się zmierzenia z czasem II wojny. Nie dla wszystkich był to czas chluby. Nadal pozostaje wiele do wyjaśnienia i wiele do odkrycia. Cały czas Gmina utrzymuje kontakt z organizacjami żydowskimi. Niejednokrotnie są to trudne rozmowy. Przed wojną Wisznice w połowie były żydowskie. Byli to sąsiedzi, członkowie rodzin, pracownicy i pracodawcy, sklepikarze, urzędnicy. Wójt Piotr Dragan zapowiedział podczas spotkania inicjatywę ogrodzenia wisznickiego mizaru. – Jesteśmy im to winni. – mówił.

W Romanowie autor książki dr. Tadeusz Doroszuk otrzymał z rąk marszałka Sławomira Sosnowskiego medal 100 lecia Niepodległości. – To forma podziękowania za trud jaki autor, pochodzący przecież właśnie stąd, z Wisznic, włożył w powstanie tej książki. Takich publikacji jest niewiele. Myślę, że dobrym pomysłem byłoby aby każda z gmin pokusiła się o tego typu wydawnictwo.

Urząd Marszałkowski zachęca i popiera takie działania. Nie trzeba było mnie długo namawiać abym objął honorowy patronat nad publikacją. Uczyniłem to z ogromną radością wiedząc, że promocja tego typu prac jest ogromnie ważna a same książki bardzo potrzebne dla nas samych. Odkrywamy karty naszej historii. – mówił marszałek Sławomir Sosnowski.

[foogallery id=”118086″]


materiał: Radio Biper Sosnówka
temat: Wisznice gmina / Sosnówka gmina / Muzeum Kraszewskiego / Marszałek Województwa / dr. Tadeusz Doroszuk
tekst i zdjęcia: Leszek Niedaleki
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama