Reklama

Reklama

Reklama video

Województwo: „Parasol” Terytorialsów dla samorządowców (galeria)

W dniach 12-13 września br. w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie oraz na obiektach koszarowych 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” odbyło się pierwsze w województwie, pilotażowe szkolenie w ramach projektu „Parasol”.

Dwudniowe warsztaty licznie zgromadziły przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, na co dzień odpowiedzialnych za zarządzanie kryzysowe w naszym województwie. Pilotażowe spotkanie dotyczyło miasta Lublin oraz powiatu lubartowskiego. W spotkaniu uczestniczyli, m.in. przedstawiciele Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością, m.in. przedstawiciele lubelskiej i lubartowskiej policji, straży pożarnej, żandarmerii wojskowej, pogotowia ratunkowego, żołnierze Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Dowództwa 2 LBOT.

Podczas warsztatów uczestnicy zostali zapoznani z możliwościami, jakimi dysponują Wojska Obrony Terytorialnej, aby wspierać samorządy i służby ratownicze podczas niemilitarnych sytuacji kryzysowych, które mogą wystąpić na terenie Lubelszczyzny. Zaprezentowano sprzęt oraz wyposażenie 2 LBOT, które może być użyte, aby sprawnie i szybko nieść pomoc społeczności lokalnej. Podsumowano również dotychczasową, dobrą współpracę lubelskiej brygady OT z administracją publiczną.

Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, otwierając drugi dzień warsztatów, powiedział: – „Nie wszyscy nadal wiedzą, po co są WOT, niektórzy dalej twierdzą, że ich potrzeba jest znikoma. Tymczasem wojska nie tylko zwiększają potencjał obronny RP, to przecież mają bardzo ważną rolę w czasie pokoju. Tą rolą jest współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego, sztabami zarządzania kryzysowego, współpraca w zakresie przeciwdziałania klęskom, skutkom klęsk i ich usuwania. I oczywiście współpraca w zakresie usuwania skutków różnego rodzaju kryzysów, którymi te gminne, powiatowe czy wojewódzkie się zajmują. Dzisiejsze szkolenie, to pokazanie możliwości wojsk OT i wsparcia przez OT zarządzania kryzysowego na poziomie gmin, powiatów i województw.”

Mariusz Pruchniewicz z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego dobrze ocenił warsztaty, jak i dotychczasową współpracę z WOT – „Warsztaty przydały się, trzeba poznawać się i omawiać, jak i kiedy można użyć WOT. Jak będziemy organizować ćwiczenia z zarządzania kryzysowego w województwie, to uwzględnimy w nich WOT. Dotychczasowa współpraca jest bardzo dobra i potrzebna. WOT bardzo przydał się w zwalczaniu ASF i liczymy na dalszą współpracę”.

„Takie spotkania mają sens, poznajemy się, wymieniamy doświadczenia. Oczekujemy wsparcia WOT, gdy nasze siły i środki będą niewystarczające” – powiedział Andrzej Trojak, kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obywatelskich w Starostwie Powiatowym w Lubartowie.

Celem projektu „Parasol” jest przygotowanie samorządów, służb i podległych im instytucji do współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej i skutecznego wykorzystania ich potencjału w procesie zarządzania kryzysowego. Poszerzenie wiedzy i świadomości władz samorządowych i służb ratowniczych w zakresie możliwości wsparcia wojskowego w przypadku zagrożeń niemilitarnych. Istotnym aspektem projektu jest wypracowanie metod współpracy tak, aby optymalnie skrócić czas użycia żołnierzy WOT i usprawnić niesienie pomocy lokalnej społeczności. W ramach projektu organizowane będą warsztaty, szkolenia i spotkania, które są najlepszą formą budowania wzajemnego zaufania, wymiany doświadczeń oraz identyfikacji wzajemnych potrzeb. Projekt ma charakter cykliczny i stopniowo będzie realizowany w całym województwie lubelskim.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora”, jako druga w kraju realizuje projekt „Parasol” (w czerwcu br. projekt ruszył na Podkarpaciu). Tym samym lubelska brygada OT potwierdziła zdolność reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych, jak katastrofy, czy klęski żywiołowe i gotowość żołnierzy do niesienia pomocy lokalnej społeczności, w myśl hasła „Zawsze gotowi, zawsz blisko”.

***
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała, jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Brygada liczy już blisko 2900 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

 


materiał: województwo / 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej
tekst / zdjęcia: kpt. Damian Stanula, Oficer Prasowy

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama