Reklama

Reklama

Reklama video

Wieści z Unii: Polacy w instytucjach międzynarodowych

– Nie ma sprzeczności między pracą w instytucji międzynarodowej, a patriotyzmem – przekonywał dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce Marek Prawda podczas dyskusji pt. „Jak wzmocnić obecność Polaków w instytucjach międzynarodowych?” Debata Ambasadorów, która odbyła się w piątek 8 czerwca w Warszawie, była integralną częścią Kongresu Polskich Ekspertów Międzynarodowych, zorganizowanego przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego.

 

W dyskusji na temat budowania pozycji polskich ekspertów w organizacjach i instytucjach międzynarodowych wzięli również udział:
Urszula Gacek (Stały Przedstawiciel RP przy Radzie Europy w Strasburgu w latach 2011-2014),
Bogusław Winid (doradca Prezydenta RP, wcześniej ambasador RP przy NATO oraz ONZ w Nowym Jorku),
Paweł Wojciechowski (Stały Przedstawiciel RP przy OECD 2010-2014).

Marek Prawda podkreślał konieczność zerwania z etykietą „podwójnej lojalności”. – Nie ma sprzeczności między pracą w instytucji międzynarodowej, a patriotyzmem (…) Oddolna organizacja środowisk eksperckich to początek drogi do zwiększenia polskiej reprezentacji w środowisku międzynarodowym. (…) Kraj, który chce widzieć swych obywateli na wysokich stanowiskach w danej instytucji powinien być postrzegany jako konstruktywny członek tej instytucji. Nie może zatem kwestionować lojalności własnych ekspertów.

Prelegenci proponowali rozwiązania, które pomogłyby zwiększyć polską reprezentację w instytucjach międzynarodowych. – Dużą rolę w zwiększaniu obecności ma spójność i współpraca pomiędzy administracjami krajowymi i administracją np. Komisji Europejskiej. Polska musi być postrzegana jako konstruktywny członek instytucji europejskich, a nasi eksperci powinni odczuwać wsparcie krajowych instytucji, które będą promować ich kandydatury do objęcia prestiżowych stanowisk – podkreślała ambasador Gacek.

Według ambasadora Bogusława Winida, skuteczny lobbing i niestandardowe podejście do problemu to obszary, w których Polska musi wypracować większe zdolności strukturalne. – Istnieją systemowe rozwiązania wspierania karier Polaków, jednak są one nieskuteczne. Niezbędne jest opracowanie skutecznej, przystosowanej do aktualnych wyzwań strategii oraz związane z nią odpowiednie przygotowanie kandydatów. Nie tylko pod względem kompetencji zawodowych, zdobytych certyfikatów, ale też pod kątem umiejętności miękkich.

Z kolei Paweł Wojciechowski przekonywał, że „stworzeniu skutecznej sieci polskich ekspertów międzynarodowych, będącej punktem oparcia dla każdego kandydata do pracy w instytucjach, sprzyjać będzie też zwiększenie nakładów finansowych na ten cel”.

Dyskusję moderowała Małgorzata Bonikowska, Prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Gościem specjalnym Kongresu Polskich Ekspertów Międzynarodowych był Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Uwagi uczestników na temat wzmocnienia obecności polskich ekspertów w organizacjach międzynarodowych zostaną uwzględnione w raporcie pokonferencyjnym i udostępnione zarówno sektorowi publicznemu, jak i prywatnemu.

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce było partnerem instytucjonalnym konferencji.

 

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radio Biper Biała Podlaska

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama