Reklama

Reklama

Reklama video

Kryminałki: Podsumowanie lipca na przejściach granicznych

Wakacyjny miesiąc, obok tradycyjnych papierosów, obfitował w ujawnienia środków ochrony roślin oraz podrobionych towarów. Wśród zatrzymanych towarów pojawiły się też katalizatory, leki oraz kastet.

Papierosy
Nietypową metodę przemytu nielegalnych papierosów zastosował podróżujący samochodem osobowym 55-letni mieszkaniec Brześcia. Funkcjonariusze Oddziału Celnego Drogowego w Terespolu kontrolując samochód, którym kierował mężczyzna, ujawnili 560 paczek papierosów podwieszonych do podwozia pojazdu za pomocą … magnesów. Białorusin odmówił złożenia wyjaśnień.
Po raz kolejny papierosy ujawniono również w wagonach kolejowych przewożących rudę żelaza. W ciągu zaledwie dwóch dni, dzięki użyciu skanera RTG znajdującego się w Hrubieszowie, funkcjonariusze przejęli łącznie 13 tys. paczek nielegalnych wyrobów.

Sporą ilość papierosów ujawniono również podczas kontroli posesji prywatnej w miejscowości Chyża. Funkcjonariusze KAS z Zamościa znaleźli w pomieszczeniach gospodarczych ponad 4,5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Wobec właściciela posesji wszczęto postępowanie karne skarbowe.

Sezon na środki ochrony roślin
Podczas dwóch kontroli samochodów osobowych przekraczających drogowe przejście graniczne w Terespolu funkcjonariusze KAS ujawnili łącznie 10 l środków ochrony roślin. Pestycydy przewożone były w pojemnikach po oleju silnikowym, co sugeruje, że środki nie były oryginalnej produkcji.

Również dwie kontrole na granicy w Hrebennem przyniosły rezultaty w postaci ujawnienia pestycydów. W pierwszym przypadku zatrzymano 10 l tych substancji. Z kolei kilka dni później ujawniono kolejne 4 kg środków ochronnych roślin.
Podrabiane środki ochrony roślin stanowią poważne zagrożenie zarówno dla konsumentów żywności pochodzenia roślinnego, jak i środowiska naturalnego. Wszystkie tego typu preparaty, zatrzymywane na granicy czy w nielegalnym obrocie wewnątrz kraju, są niszczone.

Markowe podróbki
168 par skarpet, najprawdopodobniej z podrabianymi znakami światowych firm, zatrzymali funkcjonariusze KAS na granicy w Dorohusku. Towar ujawniono w bagażu podróżującej autokarem obywatelki Ukrainy.

Z kolei na przejściu granicznym w Dołhobyczowie zatrzymano 20 zegarków znanej firmy. Zegarki przewożone były bez opakowań i etykiet, co może sugerować, że są podróbkami towarów markowych.

Leki
Kontrola szczegółowa samochodu osobowego, którym podróżowała 59-letnia obywatelka Ukrainy, zakończyła się ujawnieniem łącznie 385 szt. leków na potencję. Lekarstwa ukryte były siedzeniach pojazdu, apteczce oraz w bagażu kobiety. 59-latka przyznała się do próby przemytu, wyjaśniając jednocześnie, że leki zamówiła za pośrednictwem Internetu. Miały one rzekomo trafić do jej znajomego mieszkającego we Wrocławiu. Leki zostały zatrzymane a wobec kobiety wszczęto postępowanie karne skarbowe.

Nielegalny hazard
Osiem nielegalnych automatów do gier hazardowych zatrzymali funkcjonariusze lubelskiego Działu Kontroli Celno-Skarbowej Rynku oraz Działu Realizacji w trakcie kontroli prowadzonej w Lublinie. Funkcjonariuszom udało się wejść do lokalu pomimo zabezpieczeń w postaci zamontowanych przed lokalem i nad drzwiami lokalu kamer monitoringu. Na miejscu zabezpieczono również pieniądze do wypłaty wygranych oraz klucze do automatów. Najbardziej zaskakujące było jednak odkrycie w lokalu fotografii funkcjonariuszy, którzy zajmują się przeprowadzaniem kontroli związanych z urządzaniem gier hazardowych.

Złom, zużyte katalizatory i kastet
Na przejściu granicznym w Hrebennem funkcjonariusze służby celno-skarbowej udaremnili w lipcu próbę przemytu zużytych katalizatorów i 24 kg złomu. Odpady próbował wwieźć do Polski obywatel Ukrainy. Złom i katalizatory ukryte były w siedzeniach oraz w worku znajdującym się w przestrzeni ładunkowej. Przeciwko mężczyźnie wszczęto postępowanie karne skarbowe, a na poczet grożącej kary zajęto 500 zł.
Natomiast na drogowym przejściu granicznym w Dorohusku, podczas kontroli autokaru rejsowego, w bagażu jednego z podróżnych funkcjonariusze ujawnili kastet. Obywatel Ukrainy, który przyznał się do przewożenia kastetu, wraz z bronią został przekazany funkcjonariuszom Straży Granicznej.

Zatrzymanie obywatelskie
Do niecodziennego zdarzenia doszło pod koniec lipca br. w okolicach Brzeźna. Jadący na służbę funkcjonariusz KAS, na co dzień pełniący służbę w Oddziale Celnym Drogowym w Dorohusku, zauważył poruszający się „wężykiem” samochód osobowy marki Toyota. Styl jazdy kierowcy wzbudził w naszym koledze podejrzenia. Po wyprzedzeniu toyoty funkcjonariusz próbował uniemożliwić kierowcy dalszą jazdę, stając w poprzek drogi. Gdy podszedł do samochodu upewnił się, że kierowca toyoty jest pod wpływem alkoholu. Pijany mężczyzna nie zamierzał się jednak tłumaczyć i w brawurowy sposób ruszył do przodu.
Jadąc za mężczyzną funkcjonariusz powiadomił o zdarzeniu odpowiednie służby, telefonując pod numer 112. Jak się okazało kierowca toyoty nie odjechał daleko. W trakcie wyprzedzania innego pojazdu wpadł w poślizg, a następnie do przydrożnego do rowu, co nadal nie powstrzymało go przed próbą dalszej jazdy. Na szczęście naszemu funkcjonariuszowi udało się odebrać nietrzeźwemu mężczyźnie kluczyki do pojazdu. Po chwili na miejsce dotarł też patrol policji i zajął się kierowcą toyoty.


materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst zdjęcia: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama