Pod takim hasłem rozpoczął się I Rodzinny Piknik Integracyjny w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Nr 5 w Białej Podlaskiej. 19 czerwca tuż przed godziną 9 teren wokół szkoły został zapełniony przez uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły. Chwilę później Dyrektor szkoły p. Violetta Chmielewska otworzyła festyn krótką przemową.
Na początku wszystkich uczestników zabawy zaproszono do wspólnej rozgrzewki. Poprowadzili ją instruktorzy tańca z Dance & Fun .Rodzice ćwiczyli wspólnie z dziećmi tak, aby jak najlepiej przygotować się do sportowych konkurencji.
Po rozgrzewce sportowej uczniowie zostali podzieleni na grupy wiekowe, których czekała moc atrakcji sportowych., m.in.: zabawy na dmuchanym placu zabaw ,mała olimpiada, bieg za liderem, sporty rozrywkowe. Było też malowanie twarzy, zabawy przy muzyce, strefa relaksu na piasku ,stoisko z rękodziełem –w którym istniała możliwość zakupu dzieł ręcznie robionych oraz stoisko „loterii fantowej”. Uczniowie gimnazjum uczestniczyli dodatkowo w grze miejskiej w plenerze, która okazała się świetną rozrywką i zabawą.
Oczywiście zadbano też o odpowiedni posiłek dla sportowców. Rada Rodziców przygotował bufet, w którym można było skosztować słodkie przekąski oraz pyszną lemoniadę. Festyn rodzinny okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki współpracy i zaangażowaniu wielu ludzi udało się go zorganizować z rozmachem i wieloma atrakcjami. Rada Rodziców przygotowała fantastyczny bufet, w którym każdy znalazł coś dla siebie.
Nauczyciele zorganizowali liczne konkurencje, w których wszyscy ochoczo uczestniczyli. Festyn zgromadził większą część społeczności szkolnej, całe rodziny aktywnie i wspólnie spędziły ten czas, który był przeznaczony właśnie dla nich, a którego tak często nam go brakuje.
Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Nr 5 obchodzi w tym roku 20 integracji. Pierwsza klasa integracyjna powstała w 1997 roku. W każdym roku tworzone są nowe klasy tego typu. Jako jedyna szkoła w mieście, juz od kilkunastu lat z powodzeniem prowadzi klasy integracyjne. Klasa integracyjna jest wyjątkowa pod wieloma względami. Współpraca dwóch nauczycieli i mała liczebność uczniów pozwalają na pełną indywidualizację pracy dydaktycznej, stałe dostosowywanie treści programowych do możliwości uczniów, stopniowanie trudności zadań, stosowanie ciekawych metod aktywizujących.
Indywidualizacja pracy dotyczy również uczniów zdolnych, dla których opracowuje się dodatkowe zadania. Na lekcji uczniowie mają szansę częściej wypowiadać się i poruszać interesujące ich zagadnienia. Uczniowie zdrowi, przeciętni, zdolni i ambitni wspierają, pomagają, tłumaczą, ale najczęściej motywują do pracy uczniów ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi.
Nauka w klasie integracyjnej sprzyja wykształcaniu u uczniów postawy tolerancji, akceptacji, empatii, gotowości służenia pomocą, a więc przeciwdziała istniejącym tendencjom do wykluczenia osób niepełnosprawnych ze społeczeństwa.
Dzięki uczęszczaniu do klasy integracyjnej, dzieci uczą się traktowania odmienności jako czegoś naturalnego. Kontakt dziecka sprawnego z niepełnosprawnym kształtuje właściwą postawę wobec innych ludzi, skłania do większej otwartości i wyrozumiałości. Możliwość porównania własnych ograniczeń i trudności z codziennymi zmaganiami osób niepełnosprawnych uczy pokory i cierpliwości w pokonywaniu życiowych przeszkód.
[foogallery id=”102458″]
materiał: Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Nr 5
temat: Piknik Integracyjny
tekst: Małgorzata Storto Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Nr 5
zdjęcia: Katarzyna Tekielak / Gwalbert Krzewicki
opracowanie: Gwalbert Krzewicki