W środę 9 maja wrocławianie spotkali się w Parku Staromiejskim, który zmienił się w pełne zabawy, śmiechu i kolorów europejskie miasteczko, aby świętować kolejną rocznicę podpisania deklaracji Schumana. Było nas dużo. Było śpiewająco. Zobaczcie jak wyglądał Dzień Europy 2018 we Wrocławiu.
Wiele z przygotowanych atrakcji inspirowanych było obchodzonym w 2018 roku Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego, kampanią informacyjną Komisji Europejskiej pt. UE&JA oraz zaplanowanymi na przyszły rok wyborami do Parlamentu Europejskiego.
W czasie pikniku każdy, niezależnie od wieku, mógł sprawdzić na czym polegają demokratyczne wybory poprzez wzięcie udziału w głosowaniu na najlepszą atrakcje pikniku. Największą popularnością głosujących cieszył się Vincente Rodriguez Montalvo, który na zakończenie spotkania w parku rapował po hiszpańsku, a jego występ poprzedziło zaprezentowanie umiejętności zdobywców drugiego miejsca Lucasa Rousseau, który śpiewał po francusku oraz Massimo Maiorano odgrywającego sceny z pracowni mistrza Leonarda.
Dzięki przygotowanej przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej zabawie UE&JA, uczestnicy obchodów Dnia Europy mogli dowiedzieć się jak Unia Europejska wpływa na nasze codzienne życie. W trakcie zabawy musieli oni odnaleźć specjalnie oznakowane stoiska, odpowiedzieć na pytania lub wykonać zadania związane z aktualnymi programami lub priorytetami UE.
W nawiązaniu do obchodzonego właśnie Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego w Parku Staromiejskim nie zabrakło także atrakcji prezentujących dziedzictwo kulturowe Europy. Dużą popularnością odwiedzających cieszyło się Interaktywne Muzeum, w którym można się było przenieść w czasy rewolucji francuskiej, porozmawiać ze znanymi europejskimi artystami i naukowcami oraz sprawdzić, jak powstawały największe odkrycia i wynalazki.
Kulminacyjnym punktem pikniku było chóralne odśpiewanie „Ody do radości”. Spontanicznie uformowanemu chórowi akompaniowały między innymi dzieci, które nauczyły się tego utworu w czasie warsztatów odbywających się w trakcie pikniku.
Równolegle z piknikiem odbyła się debata „Z Widokiem na Europejski Rok Dziedzictwa kulturowego”. Jej uczestnicy dyskutowali o roli i wpływie kultury na nasz życie.
Elementem towarzyszącym obchodom były lekcje prowadzone przez anglojęzycznego eksperta Billa Martina, który odwiedził wrocławskie szkoły podstawowe i gimnazjalne.
Powoli zaczynamy przygotowania do kolejnych obchodów Dnia Europy we Wrocławiu. Już teraz zapiszcie w kalendarzu datę: 9 maja 2019 r!
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK
materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska