W dniu 19 maja w Pracowni Plastyki Ludowej w Styrzyńcu, miało miejsce spotkanie autorskie z pisarzem, poetą, historykiem filozofii Kamilem Sipowiczem pt „Choroby Kartezjańskie”. Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej!
Spotkanie autorskie z Kamilem Sipowiczem, zostało rozpoczęte od przeczytania dwóch wierszy (platyna, uran) z jego debiutanckiego tomiku poetyckiego pt. „Tajemnicze dzieje pierwiastków”. Ciekawe, że tomik który został wydany w 1983 r w wydawnictwie podziemnym „Przedświt”, swoim językiem oraz formą, nigdy nie nawiązywał do żadnych nurtów oraz utartych form poetyckich, stając się ponadczasową treścią literacką!
Autor chętnie opowiadał o czasach kontrkultury hipisowskiej, której był przedstawicielem, o najważniejszych osobach z nią związanych, takich jak: Józef Pyrz (Prorok), Jacek Malicki (Krokodyl), Ryszard Terlecki (Pies) oraz o jednej z najwybitniejszych polskich wokalistek rockowych „Korze”, która prywatnie jest żoną poety!
Ważnym wątkiem spotkania stał się temat emigracji, który jest bliski Sipowiczowi ze względu na długoletni pobyt w Niemczech, a został opisany w formie poematu „Mao Star”, który wielokrotnie był przytaczany! Tego dnia można było również się dowiedzieć, co sądzi jako naukowiec na temat dogmatu „Trójcy Świętej” a także że tytuł jego ostatniego tomiku poetyckiego „Choroby Kartezjańskie” jest nawiązaniem do słynnej książki Edmunda Husserla „Medytacje kartezjańskie”, wydanej w 1931 r.
Autor chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez publiczność, dotyczące pracy w show biznesie, zainteresowaniach genetyką, muzyką nowofalową, pracą dziennikarza muzycznego oraz tym jak bardzo jest mu bliska natura i zwierzęta!
Kamil Sipowicz ur. 1953, doktor historii filozofii, poeta, artysta, psychonauta, dziennikarz, prezes Instytutu Badań DNA
Autor trylogii: „Hipisi w PRLu,” ” Czy marihuana jest z konopi?” oraz „Encyklopedia Polskiej Psychodelii”. Jako poeta wydał min: „Tajemnicze dzieje pierwiastków”, „Pieśni solarne”, „Choroby Kartezjańskie”1974-1979 Akademia Teologii Katolickiej, Wydział Filozofii Chrześcijańskiej, Warszawa 1979 dyplom: Zagadnienie schematyzmu w filozofii Kanta w interpretacji Martina Heideggera, promotor: prof. Andrzej Półtawski 1980-1988 studia doktoranckie (stypendium Konrad Adenauer Stiftung), Ludwig Maxilimilian Universitat, Monachium (1980-1982) oraz Freie Universitat, Berlin (1982-1988) 1992 doktorat, Akademia Teologii Katolickiej, Warszawa; tytuł rozprawy doktorskiej: Zagadnienia nieautentyczności i degeneracji w filozofii Martina Heideggera, promotor prof. Mieczysław Gogacz. Autor wielu wystaw i publikacji.
materiał: Biała Podlaska gmina
temat: Biała Podlaska gmina / Gminy Ośrodek Kultury / KK Styrzyniec / Artur Sipowicz
tekst: Łukasz Trzybiński
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki