Reklama

Reklama

Reklama video

Kraj: Koniec z przywilejami dla myśliwych

W końcu uporządkowane zostały sprawy dotyczące łowiectwa w naszym kraju. Dziś prezydent Andrzej Duda podpisał uchwaloną w marcu w Sejmie i Senacie nowelę Prawa łowieckiego. Nowe zapisy wprowadzą ucywilizowane zasady dla myśliwych, którzy przestaną być „panami swojego losu, czyniącymi sobie ziemią poddaną” w myśl słów niedawnego pierwszego myśliwego RP Jana Szyszki. Czteroletnia batalia o wprowadzenie zmian w prawie łowieckim w końcu doczekała się pozytywnego finału.


Od teraz myśliwi będą musieli przechodzić okresowe badania lekarskie co 5 lat, a minister środowiska będzie miał większy nadzór nad PZŁ. Ponadto nowe zapisy wprowadzają zakaz polowania w obecności dzieci, zakaz trenowania psów myśliwskich na żywych zwierzętach oraz zakaz polowania w parkach narodowych. Dają również obywatelom możliwość wyłączania prywatnych gruntów z kół łowieckich. Zmienił się także dystans na którym może być prowadzone polowanie z 100 do 150 metrów od budynków mieszkalnych oraz 500 m od miejsc zgromadzeń publicznych. Zniesiony zostaje również absurdalny zapis pozwalającego karać mandatami za przeszkadzanie w czasie polowania, co w praktyce dawało myśliwym możliwość wyganiania każdego z lasu na swoje żądanie pod groźbą fianansową. Zmianie ulegnie też sprawa odszkodowań za szkody w rolnictwie. Od teraz szacowaniem szkód zajmować się będą nie tylko myśliwi, a dodatkowo komisje składające się z przedstawiciela gminy, zarządcy obwodu łowieckiego i właściciela nieruchomości, na której wystąpiła szkoda. Organem odwoławczym będzie nadleśniczy, a od jego decyzji będzie można odwołać się do sądu. Nie wszystkie jednak postulowane poprawki zostały wprowadzone, m.in. dalej będzie możliwość strzelania szkodliwą dla środowiska ołowianą amunicją.

Zmiany w ustawie są pokłosiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 roku, który orzekł iż część przepisów Prawa łowieckiego jest niezgodna z konstytucją. Rządowy projekt zmian w prawie łowieckim trafił do Sejmu w grudniu 2016 roku. Pod koniec 2017 roku podczas  prac w podkomisji, a także komisjach środowiska i rolnictwa wprowadzono do niego liczne poprawki. 06 marca br. Sejm przegłosował nowy projekt o prawie łowieckim. Za całością ustawy, wraz z przyjętymi poprawkami, głosowało 221 posłów, 196 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafiła do senatu, gdzie 16 marca br.  mimo mocnego sprzeciwu myśliwskiego lobby przeciw wprowadzeniu tych zmian w życie, senatorowie przyjęli zdecydowaną większością siedem poprawek, w tym dwie PO. Dziś nowelę prawa łowieckiego podpisał prezydent Andrzej Duda kończąc czteroletnią batalię o uporządkowanie myślistwa w naszym kraju na ucywilizowanych zasadach. Jest to dobry wstęp do dalszych prac zmierzających do zbliżenia łowiectwa w Polsce do kształtu, jakiego domaga się społeczeństwo od wielu lat.

 


materiał: Kraj
zdjęcie:  pixabay.com

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama