Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis porównuje 50 polskich miast pod kątem ich zrównoważonego rozwoju ocenianego w trzech obszarach: społecznym, środowiskowym i gospodarczym. Warszawa osiągnęła najlepszy wynik w rankingu ogólnym – zajęła 1. miejsce w sferze społecznej i gospodarczej, jednak w obszarze środowiska jest daleko w tyle – na 44. pozycji. Lublin wysoko na 5. miejscu w klasyfikacji ogólnej Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis i na 2. w obszarze społeczeństwa
Arcadis, wiodąca globalna firma projektowo-doradcza działająca w 70 krajach, opublikowała pierwszą edycję raportu
Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis, w którym porównała 50 największych polskich miast. Zestawienie przygotowano na podstawie 45 wskaźników, zgrupowanych w trzech obszarach: społecznym, środowiskowym i gospodarczym. Ranking ma na celu porównanie, które miasta i na jakich polach radzą sobie najlepiej. Opracowanie prezentuje ponadto ciekawe i innowacyjne projekty, dzięki czemu stanie się swoistym katalogiem dobrych praktyk dla władz miejskich.
Liderzy rankingu
W pierwszej trójce rankingu znalazły się kolejno Warszawa (1. miejsce), Toruń (2. miejsce) i Wrocław (3. miejsce). Stolica zawdzięcza swoją pozycję lidera przede wszystkim wysokim ocenom w obszarze społecznym (1. miejsce) i gospodarczym (1. miejsce), gdyż w obszarze środowiska zajęła dopiero 44. miejsce. Na drugim miejscu uplasował się Toruń, który zachowuje równowagę między trzema obszarami zrównoważonego rozwoju (społeczeństwo – 14. miejsce, środowisko – 8. miejsce, gospodarka – 6. miejsce). W skali całego raportu widoczna jest silna korelacja między dobrymi wynikami w obszarach gospodarki i społeczeństwa, a potwierdzeniem tego może być choćby Wrocław (społeczeństwo – 3. miejsce, środowisko – 37. miejsce, gospodarka – 2. miejsce).
Województwo lubelskie w rankingu
Województwo lubelskie jest reprezentowane w rankingu przez jedno miasto, stolicę regionu – Lublin (społeczeństwo – 2. miejsce, środowisko – 4. miejsce, gospodarka – 22. miejsce), który w ogólnej klasyfikacji zajął wysokie 5. miejsce.
Lublin doskonale wykorzystuje swój potencjał społeczny, gospodarczy, akademicki, turystyczny i kulturalny, utrzymując pozycję lidera Polski Wschodniej. Silną stroną Lublina jest duża aktywność jego mieszkańców w kreowaniu miasta. Na jego terenie został uruchomiony Zielony Budżet, który angażuje mieszkańców w tworzenie terenów zieleni w mieście, czy też projekt „Miasto dla ludzi”, który ma na celu poprawę warunków ruchu pieszego.
Bardzo istotną rolę w zagospodarowaniu przestrzennym miasta tworzą tereny zieleni, których duży udział w powierzchni miasta znalazł odzwierciedlenie w wysokiej pozycji w rankingu. W kontekście dalszego rozwoju i ochrony tych terenów bardzo istotne będzie uwzględnienie potrzeb rozwojowych miasta, w tym rozwój budownictwa.
„Lublin plasuje się w czołówce miast bardzo aktywnych w aplikowaniu o środki z Unii Europejskiej.
W okresie programowania 2007-2013 w Lublinie zrealizowano inwestycje na kwotę około 3 mld zł, przy dofinansowaniu z funduszy unijnych w wysokości ponad 1,4 mld zł.” – zauważa Anna Rusek, Dyrektor Pionu Środowiska w Arcadis i dodaje: „Ponadto na wzrost potencjału inwestycyjnego Lublina znaczący wpływ miała Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec, Podstrefa Lublin. Po dziesięciu latach od otwarcia w jej obrębie działa 58 inwestorów dających zatrudnienie ponad 3,7 tys. pracowników, co przekłada się na stosunkowo niski poziom bezrobocia w mieście”.
Przyszłość polskich miast
Jak pokazują wyniki Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis stopień rozwoju polskich miast w poszczególnych obszarach zrównoważonego rozwoju jest silnie zróżnicowany. Nie ma wątpliwości, że miasta, które są liderami regionów, powinny wyznaczać trendy w zakresie zrównoważonego korzystania z zasobów, szczególnie w odniesieniu do rozwiązań energooszczędnych oraz gospodarki niskoemisyjnej. Istotne znaczenie dla poszczególnych ośrodków ma także rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego, pod kątem którego dużą szansę stwarza rządowy program rozwoju elektromobilności. Obecnie w kilku miastach Polski (między innymi w Warszawie, Krakowie, Jaworznie, Lublinie i Tychach) w użyciu jest kilkadziesiąt elektrobusów.
Istnieje jednak szereg zagrożeń dla dalszego zrównoważonego rozwoju polskich miast. Jednym z nich jest zjawisko eksurbanizacji, czyli tzw. rozlewania się ośrodków miejskich, które może mieć negatywny wpływ na dostęp mieszkańców do usług, opieki zdrowotnej, edukacji, administracji i komunikacji. Nie bez znaczenia jest także uszczelnianie metropolii (tzw. betonowanie) oraz zmiany klimatu wywołujące gwałtowne zjawiska pogodowe. Z tego powodu miasta coraz więcej uwagi poświęcają aktywnym działaniom z zakresu rozwoju błękitno-zielonej infrastruktury.
W perspektywie najbliższej przyszłości dla polskich miast największe znaczenie może mieć konieczność odnalezienia równowagi pomiędzy wszystkimi obszarami zrównoważonego rozwoju – gospodarką, społeczeństwem i środowiskiem.
Stabilna gospodarka oraz świadome społeczeństwo stanowią podstawę do dokonania pozytywnych przemian w obszarze środowiska, w tym między innymi w kierunku zwiększenia udziału terenów zielonych w powierzchni miasta, które z jednej strony podniesie walory krajobrazowe, a z drugiej – istotnie wpłynie na jakość i komfort życia mieszkańców.
materiał: Arcadis Warszawa / Grayling Warszawa
temat: Polska / Miasta / Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis
tekst i grafika: Michał Kotarski specjalista ds. Marketingu i Komunikacji / Dagmara Dzikiewicz account manager
opracowanie: Gwalbert Krzewicki