Przedstawicielstwa Regionalne Komisji Europejskiej zaprosiło uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Oławy, Oleśnicy i Wrocławiu na spotkanie z Ludem Reno, pochodzącym z Martyniki filmowcem, który od 14 lat mieszka w Polsce. Spotkania było okazją do rozmów na temat różnorodności kulturowej w Polsce z perspektywy cudzoziemca.
Lude Reno w ciągu 4 dni przeprowadził 16 spotkań z uczniami szkół ponadgimnazjalnych z Oławy, Oleśnicy i Wrocławia. Opowiadał o drodze, jaką przebył z rodzinmej wyspy do Warszawy. Mówił o problemach społecznych na Martynice, wśród których dorastał, ale także trudnej adaptacji we Francji, gdzie przyjechał jako nastolatek i czuł się obcy, pomimo znajomości języka i obywatelstwa francuskiego.
Spotkanie było okazją do zainicjowania dyskusji z udziałem młodzieży na temat ich odczuć i poglądów dotyczących wielokulturowości w Polsce oraz nasilających się dyskryminacyjnych postaw wśród społeczeństwa polskiego w stosunku do uchodźców i obcokrajowców.
Uczniowie dowiedzieli się, co łączy Polskę i Martynikę oraz wspólnie z prowadzącym zastanowili się, co doprowadza ludzi do postaw rasistowskich. „Mieć nienawiść w sobie to jest wielki ciężar” – mówił Lude Reno, który często czuł się dyskryminowany ze względu na kolor swojej skóry. „W końcu, po latach poszukiwań i niezgody, zrozumiałem, że to jest tylko i wyłącznie mój problem, że to ja siebie nie akceptowałem. To odkrycie przyniosło mi wielką ulgę”.
Na zakończenie spotkania uczniowie mieli okazję pooglądać dokument „Czekam na Odpowiedź”, który Reno stworzył wspólnie z dziećmi z Czeczenii mieszkającymi w Polsce.
Lude Reno to reporter, scenarzysta, reżyser i aktor. Jest współzałożycielem Fundacji PO-Nad-TO, w ramach której prowadził warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży w m.in. w Polsce, Gruzji i Meksyku. W pracy zajmuje się przeważnie tematami kulturalnymi i społecznymi.
„Zawsze możemy w drugim człowieku znaleźć to, co nas wspólnie łączy jak np. wspólną miłość do czekoladowych babeczek lub góralskiego śpiewu. Wtedy zaczynamy komunikować się na poziomie personalnym i nasze wzajemne uprzedzenia nie są już takie straszne i pozostają pozbawione sensu”.
Lude Reno zaprosiły szkoły: Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych (ZTSIE) z Wrocławia, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie, LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, LO nr IX im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu, LO nr I z Oleśnicy, Liceum Ogólnokształcące i Technikum Ekonomiczne przy Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. M.Lutra, Szkoła Demokratyczna Mozaika, Specjalistyczna placówka wsparcia dziennego Stowarzyszenia SIEMACHA. Spotkania miały różnorodną formę w zależności od zainteresowania grupy (prezentacja, warsztat antydyskryminacyjny czy nawet krótki warsztat filmowy dla dzieci).
Lude Reno to kolejny gość w ramach projektu „Zjednoczeni w Różnorodności”, koordynowanego przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, którego celem jest tworzenie przestrzeni do dyskusji dla młodzieży szkolnej i studentów z obcokrajowcami zaangażowanymi społecznie. W grudniu 2017 r., we Wrocławiu odbyło się spotkanie z Wai Wai Nu, działaczką społeczną i polityczną pochodzącą z prześladowanej mniejszości Rohingja z Mjanmy.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK
materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska