Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: Czujnik powietrza przy ul. Kościuszki

Niewielka rzecz, niedroga a cieszy. Nie chodzi wcale o jakąś błyskotkę dla Pań, ale o specjalistyczne urządzenie zwane „Czujnikiem Powietrza”. Takowe pojawiło się na budynku Zarządu Stowarzyszenia Biała Samorządowa przy ul. Tadeusza Kościuszki w Białej Podlaskiej. To główny temat konferencji prasowej, która miała miejsce 1 marca.

Tematem konferencji był zamontowany czujnik jakości powietrza. Jedyny czujnik w Białej Podlaskiej, dzięki któremu możliwe jest zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym. W oparciu o te dane, na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza w miejscu czujnika. Czujnik jest już zamontowany na zewnątrz budynku siedziby naszego Stowarzyszenia, a do funkcjonowania potrzebuje jedynie dostępu do prądu oraz zasięgu działania telefonii komórkowej.

Informacje o jakości powietrza w naszym mieście można śledzić w podanym poniżej linku https://map.airly.eu/pl/#latitude=52.02254&longitude=23.13632&id=2894

Mówimy o czujniku w dobie zainteresowania społeczeństwem tym, czym oddychamy. Mówimy też dlatego, że czujnik otrzymaliśmy jako Stowarzyszenie w drodze przystąpienia do konkursu na montaż takich czujników w całej Polsce. Udało się. Świadczy to o tym, że sama procedura zdobycia – ewentualnie zakupu – takich czujników jest prosta i szybka. Dziwi fakt, że władze miasta Biała Podlaska, pomimo zapisania w budżecie na ten rok kwoty ok. 100 tysięcy złotych na ten cel, zwlekają i nadal teren miasta nie jest kompleksowo wyposażony w takie urządzenia. Dużo ich u nas nie trzeba. Wystarczy sześć sztuk zamontowanych na przykład na budynkach szkół. Umożliwiłoby to monitoring jakości powietrza i dostarczyło wiedzę potrzebną rodzicom dzieci czy też osobom starszym o tym, co aktualnie znajduje się w powietrzu, którym oddychamy na co dzień. – mówił Bogusław Broniewicz, prezes Stowarzyszenia.

Koszt jednego czujnika to kwota 1.500 zł. Do tego dochodzi roczny abonament w kwocie 500 zł. Wydaje się nam, że nie są to wydatki zaporowe i Miasto Biała Podlaska stać na tego rodzaju inwestycje. Tym bardziej że mieszkańcy interesują się tym tematem i chcieliby mieć informacje w tym zakresie. – dodaje Paweł Polkowski, wiceprezes Stowarzyszenia.

Czujnik pracuje niecały miesiąc. Jak widać z obserwacji z jakością powietrza w rejonie ulicy Kościuszki nie jest tak źle. Czujnik monitoruje jakość powietrza w danym miejscu, ale jego obszar, z którego pobiera dane to promień około 2 kilometrów. Zależy to też od kierunku i siły wiatru. Zdarzają się jednak pory dnia i dni szczególne – gdy mieszkańcy masowo palą w swoich piecach centralnego ogrzewania – wtedy to podstawowe normy zostają przekroczone. Czujnik informuje wtedy o alercie jakości powietrza. – opisuje zasadę działania Grzegorz Cybulski ze Stowarzyszenia.

[foogallery id=”82008″]


materiał: Radiobiper Biała Podlaska
temat: Stowarzyszenie Biała Samorządowa
tekst: Paweł Polkowski / Leszek Niedaleki
zdjęcia: Grzegorz Cybulski / Leszek Niedaleki
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama