Jeszcze rok temu niewielu z nas przypuszczało, że przed Słowianami nasze tereny mogły zamieszkiwać ludy germańskie. Dziś, po ostatnich, słynnych już znaleziskach w Witorożu, odnaleziono kolejne pamiątki z okresu wpływów rzymskich. W jednym z lasów na terenie gminy Drelów odnaleziono 75 srebrnych denarów z czasu II-III wieku.
„To bardzo ważne i wielkie odkrycie, które przybliża nas do tematu, którym zaczęliśmy zajmować się w tamtym roku, czyli plemieniem Gotów na terenie gminy Drelów. To kolejne dużej skali znalezisko związane z tym ludem”. – mówi Mieczysław Bienia, archeolog, Muzeum Południowego Podlasia.
Mieszkaniec gminy Drelów, w trakcie spaceru, napotkał w lesie ciekawe znalezisko w postaci kilku srebrnych monet, jak się później okazało z okresu wpływów rzymskich. O znalezisku poinformował Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Podczas wizytacji przedstawiciel konserwatora, razem ze znalazcą denarów natrafili na kolejne kilkanaście monet. Kilka dni później, z inicjatywy Bialskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, wspólnie z Muzeum Południowego Podlasia i Kołem Naukowym „Fibula”, przy współpracy z Nadleśnictwem Międzyrzec odbył się wyjazd poszukiwawczy. Podczas wspólnych prac odnaleziono w sumie 75 srebrnych denarów rzymskich.
„To ważne znalezisko, które wpisuje się w mapę odkryć z okresu II-III wieku, takich jak cmentarzysko w Witorożu. Pokazuje to, że osadnictwo gockie na terenie gminy Drelów było w tamtym okresie znaczne. Należy więc zakładać, że obecność tych plemion na naszym terenie trwała przez kilka wieków, skoro odnajdujemy aż kilkaset grobów i takie ilości monet w jednym miejscu po poprawie dwóch tysiącach lat. Cieszymy się, że znalezisko ujrzało światło dzienne dzięki wzorowej, obywatelskiej postawie naszego mieszkańca”. – mówi wójt gminy, Piotr Kazimierski.
Kierownik delegatury wystąpi do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie nagrody znalazcy, za godne naśladowania, świadome zachowanie mieszkańca gminy Drelów. Monety znajdą się w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej i na pewno zostaną pokazane także w Drelowie.
Przed nami jeszcze badania powierzchniowe, więc niebawem możemy usłyszeć o kolejnych niezwykłych znaleziskach na terenie gminy Drelów.
materiał: Gmina Drelów
tekst / zdjęcie: UG w Drelowie