Była to pierwsza edycja spotkań z cyklu „Kuchnia łączy pokolenia” pod hasłem „Święto Kluski”. W dniu 21 lutego 2018 roku zorganizował wydarzenie Zespół Szkół Zawodowych nr.1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Białej Podlaskiej oraz Fundacja „Korzenie i Skrzydła” z Białej Podlaskiej.
Po szkole z 75 letnią tradycją w zawodach m.in. technik żywienia i usług gastronomicznych, kucharz czy piekarz należało spodziewać się wydarzenia ciekawego i szkoła nie zawiodła. „Święto Kluski” odbywało się w sumie w dwóch miejscach tego dnia – w budynki głównym szkoły i na terenie warsztatów szkolnych.
Ireneusz Długołęcki, dyrektor szkoły:
– Staramy się sprostać wymaganiom naszych uczniów. Te wymagania dotyczą też dostępu do źródeł, możliwości poznania przeszłości zawodów przez nas kształconych, obcowania z mistrzami, profesjonalistami i zapaleńcami w swoim fachu. Dla młodzieży to wzorce do naśladowania i autorytety. Dziękuję młodzieży i nauczycielom przedmiotów gastronomicznych, która w tak wspaniały sposób zaangażowała się w dzisiejsze przedsięwzięcie.
Aniela Halczuk, prezes Fundacji „Korzenie i Skrzydła”:
– Celem naszego dzisiejszego spotkania jest rozbudowanie wśród młodzieży zainteresowania tradycją, regionem a szczególnie sztuką kulinarną Południowego Podlasia i Polesia Lubelskiego. Poprzez zorganizowane spotkanie chcemy zapewnić przekaz wiedzy i umiejętności międzypokoleniowej. Jest to jednocześnie wspaniała okazja do przełamania stereotypów i barier w postrzeganiu siebie nawzajem.
Podczas „Święta Kluski” młodzież z „Ekonoma” pod kierunkiem przedstawicielek fundacji przygotowała tradycyjne kluski, które publiczność mogła spróbować i ocenić wyłaniając najsmaczniejsze. Dyrektor szkoły i prezes fundacji wręczyli najlepszym „kluskowiczom” nagrody i pamiątki.
Święto Kluski umilał występ zespołu „Luteńka” z Koszoł w gm. Łomazy. Święcie towarzyszyła też wystawa „Dawnych sprzętów kuchennych”.
[foogallery id=”78644″]
materiał: Radiobiper Biała Podlaska
temat: „Święto Kluski” / ZSZ nr.1 im. Komisji Edukacji Narodowej / Fundacja „Korzenie i Skrzydła”
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki