W marcu i kwietniu przed komisją wojskową będą musieli stawić się przede wszystkim mężczyźni i kobiety urodzeni w 1999 r. oraz roczniki starsze, które jeszcze nie przystąpiły do kwalifikacji wojskowej. Każda osoba podlegająca temu obowiązkowi otrzyma od burmistrza imienne wezwanie. Więcej informacji poniżej.
Podstawa prawna:
- art. 32 ust. 1 i 4 oraz art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP (tekst jednolity – Dz.U. z 2017 r., poz. 1430 i 2217)
- rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 grudnia 2017 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2254).
Termin kwalifikacji wojskowej dla Miasta Międzyrzec Podlaski
mężczyźni: 15 marca – 20 marca 2018 r.
kobiety: 3-4 kwietnia 2018 r.
termin dodatkowy: 5 kwietnia 2018 r.
Osoby objęte kwalifikacją wojskową:
- mężczyźni i kobiety rocznik 1999;
- roczniki starsze które jeszcze nie stawili się do kwalifikacji wojskowej i w związku z tym nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do służby wojskowej;
- ochotnicy;
- osoby z kategorią B.
Co należy zabrać ze sobą:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
- aktualną fotografię bez nakrycia głowy o wymiarach 3×4;
- dokumentacje medyczną w celu przedstawienia przed komisją lekarską. (wyników badań specjalistycznych, przeprowadzonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej).
- prawo jazdy;
- dokument potwierdzający wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu.
Kwalifikacja jest obowiązkowa. Szczegółowe informacje dotyczące przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej osób z terenu miasta Międzyrzec Podlaski można uzyskać u Inspektora ds. obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego – koordynatora bip pana Roberta Rumowskiego – osobiście w Urzędzie Miasta Międzyrzec Podlaski, ul. Pocztowa 8 pok. 26 lub telefonicznie pod numerem 83 372 62 11 wew. 19, e-mial: bip@miedzyrzec.pl
Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowe:
kategoria zdolności „A” – zdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, tj. zasadniczej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego, terytorialnej służby wojskowej, ćwiczeń wojskowych, służby przygotowawczej, okresowej służby wojskowej, służby w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, a także zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej.
Obecnie nie ma obowiązku odbywania zasadniczej służby wojskowej oraz przeszkolenia wojskowego absolwentów szkół wyższych. W związku z tym wszystkie osoby, w stosunku do których orzeczono kategorię „A”- z dniem, w którym orzeczenie o ich zdolności do czynnej służby wojskowej stało się ostateczne, są przenoszone do rezerwy,
kategoria zdolności „B” – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do dwudziestu czterech miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej, w czasie pokoju.
Wszystkie osoby, w stosunku do których orzeczono kategorię zdolności „B”- po upływie okresu na który orzeczono niezdolność– będą kierowane ponownie do Powiatowej Komisji Lekarskiej lub Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej.
kategoria zdolności „D” – niezdolny do czynnej służby wojskowej, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej.
Wszystkie osoby, w stosunku do których orzeczono kategorię „D”- z dniem, w którym orzeczenie o ich zdolności do czynnej służby wojskowej stało się ostateczne, są przenoszone do rezerwy, kategoria zdolności „E” – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Wszystkie osoby, w stosunku do których orzeczono kategorię „E”- z dniem, w którym orzeczenie o ich zdolności do czynnej służby wojskowej stało się ostateczne nie podlegają obowiązkowi służby wojskowej (są skreślane z ewidencji wojskowej).
Zadania związane z określeniem kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej wykonywane są przez wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie, które wydają orzeczenia w tej sprawie w formie decyzji administracyjnych. Orzeczenie staje się prawomocne po upływie 14 dni od jego wydania. Dlatego każda osoba ma prawo do złożenia, w ciągu 2 tygodni, odwołania do Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w Lublinie za pośrednictwem Powiatowej Komisji Lekarskiej. Wojewódzka Komisja Lekarska może wezwać osobę, która odwołuje się od decyzji Powiatowej Komisji Lekarskiej i poddać ją kolejnym badaniom lekarskim. Może także zażądać od niej przedstawienia dokumentacji medycznej, a także skierować ją na badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną.
Niestawienie się do kwalifikacji wojskowej przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), właściwą komisją lekarską lub wojskowym komendantem uzupełnień w określonym terminie i miejscu lub niepoddanie się badaniom lekarskim albo nieprzedstawienie dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności (art. 224 pkt 1 i 3 ww. ustawy).
materiał: Międzyrzec Podlaski miasto
tekst / zdjęcie: UM w Międzyrzecu Podlaskim