Kilkadziesiąt różnorodnych działań, akcji i wydarzeń przygotowano w ramach Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i Krwawych Dni Międzyrzeca. 10 stycznia odbyła się konferencja prasowa poświęcona tej tematyce. Wzięli w niej udział także przedstawiciele środowisk współpracujących z miastem.
Obchody zostały podzielone na dwa etapy. W pierwszym, od stycznia do października odbywać się będą imprezy towarzyszące; konkursy szkolne, koncerty, spektakle i przeglądy filmowe. Już w grudniu 2017 r. Urząd Miasta zwrócił się z apelem do mieszkańców Międzyrzecczyzny o przekazywanie pamiątek na organizowane przez nie wystawy. W lutym, w międzyrzeckich szkołach zostanie przeprowadzony konkurs poprawności językowej, a po nim odbędą się inne, których podsumowanie odbędzie się 9 listopada.
Na każdy miesiąc zaplanowano konkretne działanie. W planach jest koncert z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, wydanie okolicznościowego numeru „Rocznika Międzyrzeckiego”, książki pt. „Droga do Niepodległości”, gra terenowa pn. „Międzyrzec – dowiedz się więcej”, stworzenie „Kwatery Dębów Niepodległościowych” czy tematyczne wystawy w Galerii ES. – W tym czasie chcemy zaangażować mieszkańców, stąd pomysł, aby zgłaszali propozycje nazw dla ronda znajdującego się przy skwerze Armii Krajowej, alei w parku Potockich, czy wskazali lokalizację oraz propozycję nazwy dębu, który zostanie zasadzony na pamiątkę tej rocznicy. Autorzy wybranych pomysłów zostaną nagrodzeni – podkreśla Zbigniew Kot, burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego.
Najwięcej niespodzianek czeka mieszkańców w dniach między 10 a 16 listopada. Wtedy odbędzie się między innymi rekonstrukcja Krwawych Dni Międzyrzeca w wykonaniu odtwórców z Lublina połączona z piknikiem historycznym oraz odsłonięcie na cmentarzu parafialnym pomnika poświęconego żołnierzom Polskiej Organizacji Wojskowej. Będzie też uroczysta wspólna sesja Rady Miasta Międzyrzec Podlaski i Rady Gminy Międzyrzec Podlaski, wieczór pieśni patriotycznej, Rodzinny Bieg Niepodległości, wmurowanie w cokół Pomnika Bohaterów Miasta kapsuły czasu i okolicznościowy koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu orkiestry dętej z Mykanowa.
To nie wszystko, na stronie internetowej miasta: www.miedzyrzec.pl powstanie zakładka z harmonogramem działań i relacjami z ich przebiegu. Na placu Jana Pawła II niebawem zawiśnie baner nawiązujący do tej wyjątkowej rocznicy.
Już wkrótce nasz reportaż filmowy z konferencji.
materiał: Międzyrzec Podlaski miasto
tekst / zdjęcie: UM w Międzyrzecu Podlaskim