W dniu 9 stycznia 2018 r. odbyła się pierwsza debata oświatowa, zainicjowana przez samorząd, pod hasłem: „Rozwój jakości oświaty w Gminie Międzyrzec Podlaski poprzez wspieranie szkół w kształtowaniu kompetencji kluczowych”.
W debacie uczestniczyli Dyrektorzy szkół wraz przedstawicielami uczniów, rodziców oraz nauczycieli, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, przedstawiciele organizacji pozarządowych, radni, Wójt Gminy wraz z pracownikami Urzędu Gminy.
Podczas debaty mogliśmy wyrazić swoją opinię na poniższe pytania:
1) W jaki sposób rodzice mogą angażować się w życie szkoły?
2) Jakie umiejętności powinien posiadać absolwent naszej szkoły?
3) Szkoła bezpieczna, czyli jaka?
4) Jaki powinien być nauczyciel XXI wieku?
5) Jakie lokalne instytucje i w jaki sposób mogą wspierać szkoły?
6) Dobre praktyki w oświacie, co nam się podoba w szkole?
Debatę poprowadziła Pani Dorota Pintal, która jest przedstawicielem Ośrodka Rozwoju Edukacji i równocześnie opiekunem merytorycznym naszej gminy w projekcie pn. „Wsparcie kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą ukierunkowanym na rozwój szkół i kompetencji kluczowych uczniów” organizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie (ORE jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym prowadzoną przez Ministra Edukacji Narodowej).
Podczas tej debaty dostrzeżono iż, nasze szkoły nadążają za trendami w edukacji, wybrzmiały pozytywne inicjatywy, wskazywano kierunki rozwoju, zamierzenia i oczekiwania, podzieliliśmy się obawami przed zagrożeniami otaczającego świata ale jednocześnie wskazaliśmy jaka jest i może być szkoła bezpieczna dla ucznia.
Głos uczniów, rodziców i nauczycieli oraz całego środowiska, pozwoli nam wspólnie podjąć dalsze działania dla rozwoju oświaty w Gminie Międzyrzec Podlaski – dziękujemy za tak aktywne włączenie się w debatę i wiele miłych słów dla tej inicjatywy. Kolejny raz czujemy się zainspirowani Waszymi pomysłami.
materiał: Urząd Gminy Międzyrzec Podlaski
tekst: Sylwia Łubik Urząd Gminy Międzyrzec Podlaski
opracowanie: Gwalbert Krzewicki