Reklama

Reklama

Reklama video

Wieści z Unii: UE wyśledzi papierosy

Kraje UE zostały zobowiązane do wprowadzenia systemu śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych. Ma on zapobiec nielegalnemu handlowi, który ułatwia dostęp do papierosów m.in. dzieciom i młodzieży. – Tytoń pozostaje największą możliwą do uniknięcia przyczyną przedwczesnej śmierci w UE – przypomina unijny komisarz ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis.

 

Zwalczanie nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi: Oświadczenie komisarza Vytenisa Andriukaitisa dotyczące przyjęcia ogólnounijnego systemu śledzenia ruchu i pochodzenia wyrobów tytoniowych

UE poczyniła znaczne postępy w walce z nielegalnym handlem wyrobami tytoniowymi. Nowy ogólnoeuropejski system śledzenia ruchu i pochodzenia zagwarantuje, że wyroby tytoniowe w UE będą łatwo identyfikowalne, a każdy wyrób będzie opatrzony niepowtarzalnym identyfikatorem. Zapewnimy również, aby wyroby tytoniowe spełniały określone wymagania w zakresie zabezpieczeń: na każdym opakowaniu znajdzie się co najmniej pięć rodzajów elementów potwierdzających autentyczność.

System śledzenia ruchu i pochodzenia oraz wymogi w zakresie zabezpieczeń należy wprowadzić do 20 maja 2019 r. w odniesieniu do papierosów i tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów oraz do 20 maja 2024 r. w odniesieniu do wszystkich innych wyrobów tytoniowych (takich jak cygara, cygaretki i wyroby tytoniowe bezdymne).

Tytoń pozostaje największą możliwą do uniknięcia przyczyną przedwczesnej śmierci w UE, a nielegalny handel wyrobami tytoniowymi ułatwia dostęp do papierosów i innych wyrobów tytoniowych, w tym wśród dzieci i młodzieży. Nielegalny handel prowadzi również do strat w dochodach podatkowych wynoszących miliony euro rocznie. Jestem przekonany, że przyjęte środki przyczynią się do poprawy zdrowia publicznego i przyniosą znaczące korzyści gospodarcze Unii Europejskiej i jej obywatelom.

Kontekst
W dyrektywie w sprawie wyrobów tytoniowych (2014/40/UE) ustanowiono ogólnounijny system śledzenia ruchu i pochodzenia produktów w legalnym łańcuchu dostaw wyrobów tytoniowych oraz system zabezpieczeń, aby pomóc obywatelom i organom w rozpoznawaniu nielegalnych produktów.

W przyjętych aktach prawnych określono środki, jakie państwa członkowskie UE i podmioty gospodarcze muszą stosować w celu ustanowienia i korzystania z systemu identyfikowalności wyrobów tytoniowych. Ma to zagwarantować, że wszystkie opakowania wyrobów tytoniowych wyprodukowanych w UE lub przeznaczonych albo wprowadzanych na rynek UE będą opatrzone niepowtarzalnym identyfikatorem. Określono również wymogi dotyczące obowiązkowych zabezpieczeń, które mają być stosowane w odniesieniu do wyrobów tytoniowych.

Przyjęte akty prawne są zgodne z Protokołem w sprawie wyeliminowania nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi do Ramowej konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o ograniczeniu użycia tytoniu (FCTC), ratyfikowanym przez UE w 2016 r.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama