15 listopada w IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej odbyła się konferencja pt: „Rejestr miejsc i aktów zbrodni na Polakach niosących pomoc innym ludziom” podsumowująca projekt realizowany w ramach przedsięwzięcia podejmowanego na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko – rosyjskich w VI Otwartym Konkursie. Konferencja została zorganizowana przez Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne „TŁOKA” we współpracy z Centrum Polsko – Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie.
– Od kilku lat przypadają różne okrągłe rocznice związane z I i II wojną światową i wydarzeniami wkoło związanymi, a my zawiązaliśmy taką pracę wokół miejsc pamięci, szeroko rozumianych. Zaczęliśmy od strony internetowej, stworzyliśmy ścieżkę dydaktyczną dotyczącą miejsc pamięci, miejsca dokumentowaliśmy zdjęciami. To, co bezpośrednio jest dzisiaj prezentowane na podsumowaniu pracy projektowej, to są ofiary, które zginęły za pomoc jeńcom radzieckim – mówi Renata Lenz, nauczyciel historii w IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej.
– Dzisiaj zamykamy drugą część projektu, który rozpoczęliśmy w roku ubiegłym, poświęconą jeńcom radzieckim, którzy znajdowali się tutaj w obozach w frontstalagach 307 i 366 Z. W tym roku zajmujemy się drugą stroną tego dramatu wojennego, ludźmi, którzy zginęli, zostali zabici przez Niemców za to, że pomagali przeżyć innym ludziom. W okolicach Białej Podlaskiej zginęło za to ponad 200 osób – mówi Cezary Nowogrodzki, Stowarzyszenie Społeczno Kulturalne „TŁOKA”.
W materiale ponadto rozmowa z autorką projektu architektonicznego Memorium Ofiar II Wojny Światowej w Białej Podlaskiej Kingą Gołaszewską – Wróblewską, które jako forma upamiętnienia ofiar ma szansę powstać w przyszłości oraz wicedyrektor IV LO im. Stanisława Staszica w Białej Podlaskiej Aleksandrą Dopierała.
materiał: Radiobiper Biała Podlaska
film / zdjęcie: Małgorzata Mieńko