18 listopada w Pracowni Tkackiej im. Stanisławy Baj w Hrudzie odbyło się podsumowanie VIII-ego Przygranicznego Konkursu „Tkactwo w dolinie Bugu i Krzny”.
Wydarzenie było okazją do rozstrzygnięcia konkursów oraz wręczenia najlepszym dyplomów i nagród. W tym roku uczestnicy mieli do wyboru trzy kategorie konkursowe: perebory, gobeliny oraz dowolna technika tkacka, uwzględniająca dywany, narzuty, pasiaki i krajki.
Jury przy wyborze najlepszych prac brało pod uwagę na precyzję wykonania, dobór kolorów, a także pomysłowość.
I tak w kategorii perebory pierwsze miejsce zdobyła Stanisława Kowalewska z Nowego Holeszowa, drugie Zofia Jówko z Hruda. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała natomiast Helena Karwacka z Kożanówki.
W drugiej kategorii gobelinów ex aequo pierwsze miejsce zdobyły prace Elżbiety Sielickiej z Nieledwi i Karoliny Witczak z Krakowa. Drugie miejsce przyznano Magdalenie Sielickiej z Nieledwi, a trzecie Zofii Doleckiej – Obrzut z Hrubieszowa.
W kolejnej kategorii dywany najlepszą pracę oceniono pani Małgorzaty Pepłowskiej z Węgrowa. Drugie miejsce przyznano ex aequo dla Bernarda Rość z Szaciłówki i Ireny Skorupskiej z Kamianki Czabaje. Trzecie miejsce przyznano również ex aequo dla prac Haliny Pryczynicz z Lewkowa Starego i Sabiny Knoch ze Szczepek.
W ostatniej kategorii „dowolna technika tkacka tradycyjna”, pierwsze miejsce przyznano ex aequo dla Małgorzaty Gąsiorek z Woli Załężnej i Magdaleny Papakul z Mordów. Drugie miejsce przyznano pracom Marianny Telus z Opoczna i Marianny Kałdun z Kożanówki. Natomiast trzecie miejsce przyznano dla Józefa Guzarów z Hruda.
Dodatkowe 22 inne osoby otrzymały pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie. Nagrody i wyróżnienia wręczali na gali Dariusz Chorąży – dyrektor GOK, sekretarz gminy Biała Podlaska Grażyna Majewska, radny powiatowy Czesław Pikacz oraz Bożenna Pawlina – Maksymiuk – prezes Nadbużańskiego Uniwersytetu Ludowego.
Podczas podsumowania otworzono również wystawę tkanin oraz zaprezentowano pokaz mody firmy BIALCON.
Program uzupełnił występ zespołów śpiewaczych Gminne Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. Na scenie zaśpiewali: „Zorza” z Cicibora Dużego, „Sokotuchy”, Młodzieżowy Zespół Wokalny z Hruda, Zespół Obrzędowo – Śpiewaczy z Hruda.
Ciekawą atrakcją było niewątpliwie również projekcja dwóch filmów dokumentalnych – „Nadbużańskie Perebory” oraz „Znani – nieznani”. Młoda autorka i reżyserka pierwszego filmu Monika Mielnicka, uczennica I LO i, J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej, obecna na podsumowaniu, opowiedziała o swoich inspiracjach, które spowodowały wybór takiego tematu na swój film dokumentalny. Przypomnijmy, że film ten zdobył w tym roku pierwsze miejsce na Wojewódzkim Konkursie Filmowym „Lubelszczyzna – region inspiracji”, organizowanym przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
– W konkursie wzięło udział 39 uczestników, w ubiegłym roku było dwudziestu paru, także widać liczba ta stale się zwiększa. Cieszę się z tego niezmiernie – mówiła podczas otwarcia Jolanta Zając instruktorka w Pracowni Tkackiej w Hrudzie.
Zapraszamy do obejrzenia całego reportażu.
materiał: Gmina Biała Podlaska
film / zdjęcie: Małgorzata Mieńko