Reklama

Reklama

Reklama video

Konstantynów: Uczczono pamięć pomordowanych mieszkańców Solinek (film)

Uczczono pamięć mieszkańców wsi Solinki, Komarno i Kol. Witulin objętych pacyfikacją w dniu 27 września 1943 roku, dokonaną przez niemieckiego okupanta. Uroczystości z okazji rocznicy wydarzeń odbyły się 27 września w kościele św. Stanisława w Komarnie oraz przy pomniku upamiętniającym zbrodnię w Solinkach (gm. Konstantynów). 

Zaczątkiem tej strasznej historii, był atak lokalnej grupy Armii Krajowej na kolejkę wąskotorową na odcinku Mariampol – Leśna Podlaska, przewożącą niewielki oddział żandarmów i żołnierzy z tzw. Ostlegionu. W akcji zabito wówczas dwóch niemieckich żołnierzy. Zdarzenie to szybko wpłynęło na decyzję o zorganizowaniu akcji pacyfikacyjnej na wsie, podejrzane o ukrywanie partyzantów biorących udział w ataku na kolejkę.

27 września 1943 roku połączone siły Wehrmachtu, Schutzpolizei i żandarmerii otoczyły wsie: Solinki, Pasiekę, kol. Witulin, kol. Ossówkę i część wsi Komarno. Mieszkańców wypędzono z domów na drogę i pod eskortą poprowadzono w stronę wsi Ossówka, gdzie zostali zgromadzeni. Po wstępnym przesłuchaniu większość ludzi zwolniono – w tym wszystkie kobiety i dzieci. Ponad 50 mężczyzn (w tym 16 mieszkańców Solinek) zostało aresztowanych i odwiezionych do więzienia w Białej Podlaskiej. Po przeprowadzeniu śledztwa wszyscy zostali rozstrzelani w listopadzie i grudniu 1943 roku. Tydzień później, na początku października 1943 r. w Solinkach ponownie pojawiła się żandarmeria z zamiarem aresztowania pozostałych we wsi mężczyzn. Ponieważ jednak żadnego nie zastali, aresztowali trzy kobiety, z których biciem i torturami chcieli wydobyć informację o miejscu ich ukrycia. Aresztowane kobiety zginęły następnie w nieznanych okolicznościach. Dnia 24 stycznia 1944 r. nad ranem do opustoszałych już niemal Solinek ponownie przybył oddział żandarmerii i podpalił wieś. Łącznie spłonęło wówczas 15 budynków.

W 1957 roku w Solinkach staraniem mieszkańców wsi postawiono pomnik ku pamięci pomordowanych z krzyżem i orłem w koronie oraz napisem: „Polsko Tobie oddali życie, Ziemi ciało, Pokoleniom wiarę”. Pomnik mimo prób zburzenia przez ówczesne władze komunistyczne, dzięki nieustępliwości mieszkańców, stoi do dziś. W 74. rocznicę zbrodni złożono przy nim kwiaty i oddano hołd pomordowanym.

– Dzisiejsza uroczystość stanowi szczególną okazję, aby przypomnieć o tych wydarzeniach. Okazję, aby młodemu pokoleniu przypomnieć o patriotyzmie, o miłości i przywiązaniu do Ojczyzny. Z wielką więc godnością trzeba odnieść się do tych wartości, które zakorzenione w sercach młodych Polaków sprawią, że los Polski będzie w dobrych rękach. Powinniśmy szczególnie mocno uświadomić sobie, że dziedzictwo Polski Walczącej o wolność i niezależność zobowiązuje nas wszystkich do pamiętania i przekazywania go naszym dzieciom – powiedział wójt Konstantynowa Romuald Murawski.

 


materiał: Radiobiper Konstantynów
temat: Solinki / Komarno / Konstantynów gmina
tekst: Urząd Gminy w Konstantynowie / Jakub(OvO)Sowa / Leszek Niedaleki
film /zdjęcia: Małgorzata Mieńko
źródło: Wikipedia

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama