Od 1 października br. w związku z wejściem w życie tzw. sieci szpitali zmianie ulegną niektóre adresy punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Zgodnie z założeniami „ustawy sieciowej” będą one zorganizowane w szpitalach zakwalifikowanych do I, II i III poziomu. Punkty te mają odciążyć szpitalne oddziały ratunkowe i izby przyjęć. Pacjenci będą mieli łatwiejszy dostęp do świadczeń udzielanych w stanie nagłym, zagrożenia życia. Punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej prowadzone będą niezależnie od SOR i IP, w innych pomieszczeniach i przez inne zespoły pielęgniarsko-lekarskie.
Od 1 października nocną i świąteczną opiekę zdrowotną na terenie dawnego woj. bialskiego będą realizowały następujące szpitale:
Na terenie województwa lubelskiego od 1 października świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej realizować będzie 27 szpitali (do końca września 2017 r. – 24 placówki – dwa podmioty miały po dwie umowy).
W Białej Podlaskiej i Miedzyrzecu Podlaskim od 1 października, nocną i świąteczną opiekę zorganizuje odpowiednio: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej i SP ZOZ w Międzyrzecu Podlaskim pod tymi samymi adresami co wcześniej opiekę nad pacjentami sprawowała Stacja Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Białej Podlaskiej.
Pozostałe punkty bez zmian.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8 do godziny 8 dnia następnego. Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia
stanu zdrowia, gdy:
– nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu,
– zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy
– zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są bezpłatne dla osób ubezpieczonych, udzielane bez skierowania, nie ma rejonizacji, pacjent wybiera ten punkt, który np. jest najbliżej jego miejsca pobytu.
W 2016 r. punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej z terenu województwa lubelskiego udzieliły łącznie 311 tys. porad lekarskich i 270 tys. porad pielęgniarskich.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.
Dyżurujący lekarz udziela porad:
w warunkach ambulatoryjnych,
w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych),
telefonicznie.
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:
nagłego zachorowania;
nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy;
gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.
materiał: Narodowego Funduszu Zdrowia
tekst : Małgorzata Bartoszek rzecznik Prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego
opracowanie: Gwalbert Krzewicki