Reklama

Reklama

Reklama video

Wieści z Unii: Upadłość pod kontrolą

Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące transgranicznych postępowań upadłościowych. Ułatwią one przedsiębiorcom restrukturyzację, a wierzycielom odzyskiwanie swoich pieniędzy, poprzez zagwarantowanie, że zbiorowe procedury transgranicznego odzyskiwania długów będą sprawne i skuteczne.

Zasadniczym przedmiotem rozporządzenia jest rozstrzyganie konfliktów jurysdykcji i kolizji między ustawodawstwami w transgranicznych postępowaniach upadłościowych. Rozporządzenie gwarantuje również uznawanie w całej UE orzeczeń związanych z upadłością.

Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans powiedział: – Na prawdziwym rynku wewnętrznym przedsiębiorstwa, które potrzebują przeprowadzić restrukturyzację, nie powinny borykać się z utrudnieniami powodowanymi przez konflikty jurysdykcyjne związane z brakiem jasności, które przepisy krajowe mają zastosowanie, a granice między państwami nie powinny być dla wierzycieli przeszkodą w odzyskiwaniu wierzytelności. Nowe przepisy będą stanowić wsparcie dla przedsiębiorstw i inwestycji poprzez zwiększenie pewności prawnej. Będziemy musieli pójść o krok dalej i przyjąć wspólne przepisy UE, aby zapewnić przedsiębiorstwom możliwość wczesnego przeprowadzenia restrukturyzacji, tak jak to już zostało zaproponowane przez Komisję.

Komisarz UE do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci, Věra Jourová powiedziała: – Nowe rozporządzenie ułatwi w UE transgraniczne procedury związane z upadłością i będzie zapobiegać „turystyce upadłościowej”. Zgodnie z proponowanymi nowymi przepisami w sprawie restrukturyzacji przedsiębiorstw i drugiej szansy, nowe ramy prawne dotyczące niewypłacalności zlikwidują przeszkody dla inwestycji i pomogą uczciwym przedsiębiorcom.

Główne elementy nowych przepisów:
– Szerszy zakres: Nowe przepisy mają zastosowanie do szerszego zakresu krajowych procedur restrukturyzacyjnych. Niektóre nowoczesne i skuteczne krajowe procedury restrukturyzacyjne nie były objęte poprzednimi przepisami i w rezultacie nie mogły być wykorzystywane w sprawach transgranicznych. Obecnie można będzie stosować te nowoczesne krajowe procedury restrukturyzacyjne, aby ratować przedsiębiorstwa lub odzyskiwać pieniądze od dłużników w innych krajach UE.
– Zwiększenie pewności prawa i zabezpieczenia przed turystyką upadłościową: W przypadku, gdy dłużnik tuż przed zgłoszeniem upadłości przenosi swoją siedzibę, sąd powinien starannie uwzględnić wszystkie okoliczności sprawy, aby móc stwierdzić, czy przeniesienie jest faktyczne i czy nie jest w rzeczywistości wybiegiem mającym umożliwić skorzystanie z łagodniejszych przepisów dotyczących upadłości. Sąd będzie musiał sprawdzić, czy działanie dłużnika nie jest „turystyką upadłościową”.
– Większe szanse na ratowanie przedsiębiorstw: Dzięki nowym zasadom można będzie uniknąć „wtórnych postępowań upadłościowych” (postępowanie wszczęte przez sądy w innym państwie UE niż to, w którym znajduje się siedziba spółki). Ułatwi to restrukturyzację przedsiębiorstw w kontekście transgranicznym. Jednocześnie nowe przepisy przewidują także mechanizmy zabezpieczające interesy lokalnych wierzycieli.
– Zbiorowe postępowania upadłościowe: Nowe przepisy wprowadzają ramy dla zbiorowych postępowań upadłościowych. Pozwoli to na zwiększenie efektywności postępowań upadłościowych dotyczących różnych członków grupy przedsiębiorstw. To z kolei zwiększy szanse na ratowanie grupy jako całości.
– Połączenie rejestrów niewypłacalnych dłużników w sieć: Od lata 2019 r. krajowe elektroniczne rejestry upadłości w całej UE zostaną połączone we wspólną sieć. Ułatwi to uzyskiwanie informacji na temat postępowań upadłościowych w innych krajach UE.

Kontekst
Komisja Europejska przedstawiła w 2012 r. wniosek dotyczący aktualizacji rozporządzenia z 2000 r., aby usprawnić stosowanie niektórych z jego przepisów i poprawić skuteczność przeprowadzania transgranicznych postępowań upadłościowych. Wniosek ten został przyjęty przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej w dniu 20 maja 2015 r. i dziś wchodzi w życie.

W 2014 r. Komisja wydała także zalecenie w sprawie restrukturyzacji przedsiębiorstw i drugiej szansy. Kiedy Komisja dokonała przeglądu wdrożenia zalecenia przez państwa członkowskie, stało się jasne, że w niektórych krajach zasady nadal odbiegają od nowych przepisów i pozostają nieefektywne.

Dlatego też Komisja Europejska przedstawiła w listopadzie 2016 r. wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie niewypłacalności przedsiębiorstw, którego zasadniczym przedmiotem jest ułatwienie wczesnej restrukturyzacji i umożliwienie drugiej szansy.

Te dwa instrumenty prawne – nowe rozporządzenie w sprawie postępowania upadłościowego i proponowana dyrektywa – przyczynią się do stworzenia spójnych ram prawnych wspierających wzrost gospodarczy i przedsiębiorców.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK

 

materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama