Trawienie węglowodanów, zwłaszcza skrobi, rozpoczyna się w jamie ustnej pod wpływem zawartego w ślinie enzymu – α-amylazy ślinowej (działa tylko w pH alkalicznym, optimum to pH 6,0–7,0). Skrobia hydrolizuje tu do maltozy, maltotriozy i dekstryn. Po przejściu do żołądka pokarm zyskuje środowisko kwaśne, gdzie amylaza ślinowa jest unieczynniana. Spotkanie odbędzie się dzisiaj o 17:00 w Gabinecie Medycyny Naturalnej, ul. Brzeska 8/3, 21-500 Biała Podlaska. Telefon: 507-822-928.
W żołądku zachodzi tylko częściowa hydroliza dwucukrów: sacharozy i maltozy. Dalsze trawienie węglowodanów odbywa się w jelicie cienkim. W dwunastnicy trawienie to zachodzi przy udziale α-amylazy trzustkowej – węglowodany ulegają hydrolizie do dekstryn i dwucukrów. Sok jelitowy zawiera enzymy: glukoamylazę i glikozydazy, oraz laktazę, sacharazę i maltazę, które trawią węglowodany do cukrów prostych.
Około 50% glukozy wchłania się już w dwunastnicy, a reszta w jelicie cienkim czczym do krwi w żyle wrotnej. Wchłonięte cukry proste dostają się z krwią do wątroby. Tam większość heksoz ulega przekształceniu w glukozę – część przechodzi do krwiobiegu, część ulega utlenieniu w wątrobie, a część zostaje zamieniona w glikogen jako materiał zapasowy.
materiał: Gabinet Medycyny Naturalnej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki