W ostatni weekend wakacji, 26-27 sierpnia, odbyło się w Terespolu jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w regionie, czyli – Dni Teatru Ulicznego, będące częścią projektu ,,Będzie wreszcie teatr w mieście!”, na które MOK otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna 2017.
Sztuka teatralna w Terespolu, z powodu braku odpowiedniej infrastruktury, czyli przystosowanej ku temu sali widowiskowej, nie miała szans zaistnieć, aż do teraz.
Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej, z początkiem wakacji powołano międzypokoleniową grupę teatralną, która na warsztatach przygotowywała, pod okiem zawodowych instruktorów – własne przedstawienie i zaprezentowała się terespolskiej publiczności w parku miejskim.
Pierwszy dzień Dni Teatru Ulicznego rozpoczął się o godzinie 19:00 od występu pantomimy. Weseli MIMOWIE, czyli Ewa Kliszewska i Kamil Przystał zaprezentowali etiudę nawiązującą do klasycznych utworów rodzimej literatury. Pojawiły się interpretacje: ,,Dziadów” Adama Mickiewicza, ,,Potopu” Henryka Sienkiewicza, ,,Lalki” Bolesława Prusa czy ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Publiczność bawiła się świetnie, głównie najmłodsi, którzy ochoczo wskakiwali na scenę wspólnie bawiąc się z aktorami.
Następnie sceną zawładnął Zespół TEATR 13 >>> z BOK Białołęka w Warszawie. Dziewięcioro aktorów, po raz pierwszy zagrało przedstawienie pt ,,Woln-ość ’90” – na otwartej przestrzeni, co terespolska publiczność na zakończenie nagrodziła brawami. Temat spektaklu dotyczył indywidualnych historii pokolenia dorastającego w okresie wielkiego przełomu 1989 roku i w pierwszych latach transformacji.
Wspomnienia własne zderzają się z ikonicznymi, barwnymi postaciami epoki lat 90 tych: pierwsi polscy biznesmeni, twórcy disco-polo, sfrustrowane ofiary transformacji, nowobogacka klasa średnia z pierwszymi wyjazdami do Egiptu i Tunezji, pierwsi demokratyczni politycy… Sztuka postawiła też pytania – co stało się z nami po upływie 20 lat? Dlaczego dziś tak łatwo rezygnujemy z naszej wolności…
Na zakończenie zaprezentowała się młodzież skupiona wokół Teatru Ognia ,,ANTIDOTUM” >>>, który od 10 lat prowadzi utalentowana instruktorka – Sylwia Zdunkiewicz z Klubu Kultury Scena w Białej Podlaskiej. Widowisko pt ,,Alicja w Krainie Ognia” ściągnęło kilkaset osób. Świetnie kostiumy i charakteryzacja, popisy kuglarskie, taniec z ogniem, gra aktorska oraz oprawa muzyczna i świetlna, sprawiły, że widz miał okazję przez godzinę pobyć w świecie baśni, magii, gdzie dobro zawsze zwycięża.
Drugi dzień rozpoczął się o 17:00, od występu terespolskiej Międzypokoleniowej Grupy Teatralnej, złożonej głównie z dzieci, którą prowadził ceniony w kraju instruktor teatralny, aktor – Bartosz Mazur, wspólnie z żoną Agnieszką – utalentowaną reżyserką teatralną i instruktorką. Grupa na początku liczyła ok 40 osób, jednak w przygotowywanym przedstawieniu pt. Maciuś” wystąpiła ostatecznie połowa z nich. Scenariusz był autorską interpretacją utworu ,,Król Maciuś I” cenionego pedagoga i pisarza – Janusza Korczaka. Spektakl okazał się dużym sukcesem naszej grupy co doceniła publiczność długo oklaskując ,,swoich” aktorów.
Następnie na scenę wkroczyło troje aktorów z lubelskiego Impro Teatru BEZCZELNY >>> ucharakteryzowanych na starożytnych greckich bogów. Teatr improwizowany to forma teatru, w której wszystko, co dzieje się na scenie jest tworzone na bieżąco. I tak historia trojga bóstw została przeniesiona w na ziemie ,,terespolszczyzny”. Publiczność reagowała żywiołowo bawiąc się wspólnie z aktorami.
Na zakończenie Dni Teatru Ulicznego w Terespolu zaprezentowali się aktorzy z POŁAWIACZE PEREŁ Imrov Teatr >>>, także z Lublina. Pięciu dojrzałych mężczyzn po 30tce na scenie, od początku oznaczało jedno, wspólną dobrą zabawę! Jednym z tematów improwizacji była klasyka polskiej literatury. Publiczność sama wybierała o jakich bohaterach literackich chce zobaczyć skecz.
Najczęściej wywoływano postacie z ,,Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza oraz ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Edukacja połączona z świetną zabawą. Liczne zebrana publiczność z Terespola i dalekich okolic.
Wydarzenie okazało się dużym sukcesem. Nasi aktorzy w nagrodę wezmą udział w jesiennych wyjazdach do teatrów w Warszawie i Lublinie. Dodatkowym działaniem całego projektu będą także tzw. małe formy teatralne, które zaprezentujemy w Terespolu również jesienią.
Mamy nadzieję, że za rok znów otrzymamy dofinansowanie i spotkamy się ponownie na II Dniach Teatru Ulicznego w Terespolu!
Wolontariusze: Barbara Skorupko, Paulina Fedorczuk, Paulina Stukanova, Hubert Harasimiuk, Henryk Sadoch, Wiesław Pucer, Katarzyna Zabielska, Mariusz Zabielski, Janusz Karpiuk, Grzegorz Jaroc, Jakub Antoniuk, Eryk Kaliszuk, Szymon Pikuła.
Wydarzenie wsparły firmy z Terespola:
MAJSTER, Krzysztof Kwiatkowski, sklep hydrauliczno-narzędziowy,
KOZAK CENTER, Radosław Kozak, sklep internetowy rtv/gsm,
AGA, Sklep Wędkarski , Jacek Górecki,
PUCHATEK, sklep z art. dziecięcymi, Joanna Kotowska,
PAPIRUS, pawilon handlowy, obok Policji,
OUTLET, sklep odzieżowy, pawilon handlowy obok policji,
GALERIA SMAKÓW, restauracja, Agnieszka Drab,
TRIO DANCE, zespół muzyczny, obsługa imprez, Tomasz Oleszczuk,
MINI DELIKATESY, sklep spożywczy, Joanna Wasiluk.
Projekt ,,Będzie wreszcie teatr w mieście!” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna 2017.
[foogallery id=”48395″]
materiał: MOK Terespol
tekst: Łukasz Pogorzelski MOK Terespol
zdjecia: Szymon Pikuła
opracowanie: Gwalbert Krzewicki