Reklama

Reklama

Reklama video

Międzyrzec Podlaski: 1927 – 2017 rys historii OSP Stołpno w pigułce (galeria)

Jubileusz 90 lat – to zaszczytny jubileusz, szczególna uroczystość, na którą swoją postawą i zaangażowaniem pracowało wiele pokoleń naszych druhów i mieszkańców Stołpna. To z pewnością powód do dumy z osiągniętych sukcesów. Dziś w ten wyjątkowy dla nas dzień chcemy pokazać nasze osiągnięcia ale na początek kilka zdań z historii naszej Jednostki – od momentu jej powstania do dnia dzisiejszego. Zapraszamy również do zapoznania się z FOTORELACJĄ z wydarzenia <<==>> LINK <<==>> Międzyrzec Podlaski: 90 lat OSP Stołpno (galeria)

 

O początkach powołania do życia straży pożarnej tak pisała lokalna gazeta „Głos Międzyrzecki” z dnia 25 marca 1927 r.
Dnia 11 marca 1927 r. z inicjatywy hr. Andrzeja Potockiego odbyło się zebranie grona zaproszonych Gości celem zorganizowania II Straży Pożarnej. Większość zebranych uznała takową potrzebę wobec czego podpisano odczytany statut i przesłano do zatwierdzenia. Wybrany został Komitet w skład którego weszli hr. Andrzej Potocki, inż. Radziewanowski, kier. Hradecki, Władysław Furman, Benedykt Oksiuta i P. Chodźko ze Stołpna.”


Natomiast dnia 27 marca 1927 r. odbyło się Walne Zebranie w którym wzięło udział ok. 300 osób członków straży czynnych bądź wspierających. Przyjęto Statut ogólny wzorowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, który został zatwierdzony przez Wojewodę Lubelskiego w dniu 24 październia 1927 r. Do Zarządu powołano hr. Andrzeja Potockiego, Jaworskiego, Hradeckiego, Chodźko, Markowskiego, i Łubkowskiego, a na zastępców Szablaka, Zubika i Jastrzębia.

Zorganizowana Straż Pożarna w Stołpnie uzyskała – od hr Andrzeja Potockiego, który ze swych dóbr wydzielił – plac pod budowę remizy w formie wieczystej dzierżawy.

W roku 1929 Zarząd SP „Stołpno” przy czynnym współudziale społeczeństwa rozpoczął budowę remizy strażackiej. W uroczystości założenia kamienia węgielnego brały udział: władze gminy Zahajki na czele z wójtem Antonim Chodźko, hr Andrzej Potocki z Małżonką, ksiądz prałat Leon Wydźga – proboszcz parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim oraz strażacy SP i mieszkańcy.

9 lutego 1930 r. odbyło się zebranie członków i wybrano nowy Zarząd. Jednym z tematów było też wznowienie orkiestry strażackiej.

W latach 1931 — 1938 Straż Pożarna w Stołpnie prowadziła ożywioną działalność kulturalną. Posiadała zorganizowany zespół teatralny, a w remizie często organizowano zabawy taneczne. Strażacy czynnie włączali się do wszelkiej działalności społecznej, brali udział w zbiórkach ulicznych, z których pieniądze przekazywane były na cele dobroczynne, i potrzeby straży, pokazach ratowniczych, uroczystościach państwowych, kościelnych i strażackich.

Do roku 1939 przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Stołpnie działała Żeńska Drużyna Samarytanek.

Od powstania Jednostki do wojny i w okresie okupacji wyposażenie straży stanowiło: wóz konny resorowany na obręczach żelaznych, sikawka ręczna dwucylindrowa, prądownice, bosaki oraz dwa dwukołowe beczkowozy konne na wodę.

W okresie okupacji Związek Straży Pożarnych przestał istnieć. Okupant powołał obowiązkową straż pożarną pod nadzorem żandarmerii niemieckiej. W Międzyrzecu Podlaskim okupant pod przymusem skoszarował strażaków w dawnym budynku przy ulicy Kościelnej, który należał do I SP – zwanej strażą żydowską, istniejącą od 1904 r. do czasów wojny, a następnie rozwiązaną przez okupanta. Tam strażacy pełnili dyżury całodobowe, zabezpieczając miasto Międzyrzec Podlaski przed pożarami.

1 grudnia 1944 roku resort administracji publicznej – Główny Inspektor Pożarnictwa wznawia działalność Straży Pożarnych. Przystąpiono do remontu strażnicy, zabezpieczenia i konserwacji sprzętu, który nie uległ zniszczeniu podczas działań okupacyjnych.

W roku 1950 na wyposażeniu OSP w Stołpnie był wóz konny „żelaźniak” z angielską motopompą „Hydra” pompą ręczną, zwaną sikawką, którą posiadamy do dziś jako eksponat muzealny.

W październiku 1959 roku OSP w Stołpnie otrzymuje z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim motopompę M–800 „Standard”, która stanowiła wyposażenie wozu konnego.

W roku 1960 OSP z własnych funduszy zakupiła samochód marki „Dodge” który został przystosowany do celów gaśniczych.

W kwietniu 1965 roku Powiatowa Komenda Straży Pożarnych w Radzyniu Podlaskim przekazała nieodpłatnie stary samochód marki „Ford” a w roku 1975 przekazano jednostce samochód typowo pożarniczy marki „Lublin” jako samochód tymczasowy, który służył nam do 1989 roku.

8 października 1978 roku OSP „Stołpno” obchodziła Jubileusz 50–lecia. Jednostka otrzymała sztandar, na który członkowie OSP „Stołpno” złożyli ślubowanie.

W roku 1989 Wojewódzki Komendant Straży Pożarnych w Białej Podlaskiej przekazał Jednostce na wyposażenie nowy samochód pożarniczy typu „Żuk” w wersji wojskowej, który służy do dziś.

5 lipca 1998 roku zorganizowano obchody 70–lecia Jednostki. OSP „Stołpno” otrzymała sztandar – był to powrót do korzeni pożarnictwa, które nieodłącznie związane były ze służbą Bogu i Ojczyźnie Jednostka została odznaczona Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

14 września 2003 roku odbyły się uroczystości jubileuszowe 75–lecia Jednostki. Jednostka została odznaczona Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, nadanym przez Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP za 75–letnią służbę na rzecz społeczeństwa.


XXI wiek zmienił tryb działania jednostki na nowoczesny i lepiej dopasowany do zastanych czasów. W 2001 roku z inicjatywy druha Krzysztofa Szczepaniuka powstała świetlica „Tęczowe Centrum” w ramach grantu otrzymanego od Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Reaktywowana została Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza oraz powstała Harcerska Drużyna Pożarnicza, co sprawiło że w strażnicy coraz częściej pojawiała się młodzież. Przez 10 kolejnych lat w jednostce realizowanych było wiele projektów społecznych, na które pozyskane zostało blisko 300 tysięcy złotych.

Od tego momentu MDP coraz aktywniej uczestniczyła w życiu jednostki. Organizowane były cotygodniowe zbiórki szkoleniowe, biwaki technik pożarniczych oraz ratowniczych, a także liczne działania na rzecz lokalnej społeczności. W 2010 roku w konkursie dla MDP i ich opiekunów „Najlepsi z Najlepszych” organizowanym przez ZOSP RP za swoją działalność MDP wraz z opiekunem druhem Łukaszem Paluszkiewiczem została wybrana najlepszą drużyną w Polsce.

Idąc z duchem czasu od 2003 roku wprowadzane były do organizacji nowe technologie. OSP jako pierwsza w powiecie bialskim prowadziła własną stronę internetową. Świetlica została wyposażona w pięć stanowisk komputerowych oraz sprzęt multimedialny. Zaowocowało to powstaniem m.in. pierwszego miejskiego portalu informacyjnego oraz strony o działalności Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Od 2003 roku członkowie OSP uczestniczyli w zawodach sportowo obronnych, a od 2005 do 2008 roku zarówno drużyna żeńska jak i męska zajmowały pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Sportowo Obronnych Stowarzyszeń Młodzieżowych o Nagrodę Ministra Obrony Narodowej.

Od 2004 roku jednostka sukcesywnie wspiera Zarząd Główny ZOSP RP podczas organizacji imprez patriotycznych oraz strażackich na terenie całego kraju. Dzięki tej współpracy OSP staje się rozpoznawalna w całej Polsce, nawiązuje międzynarodowe kontakty oraz dostaje wsparcie szkoleniowe i materialne.

W 2004 roku jednostka rozszerzyła swoją działalność poza granicę naszego kraju. Młodzi druhowie uczestniczyli w strażackich obozach na terenie Czech. Nawiązana została także współpraca ze stroną niemiecką w ramach Polsko – Niemieckich Seminariów Dowódców i Opiekunów MDP.

Z uwagi na istnienie w Międzyrzecu i okolicach wielu akwenów wodnych jednostka postanowiła specjalizować się w kierunku ratownictwa wodnego. Pierwsze szkolenia ratowników wodnych strażacy odbyli w 2004 roku. W kolejnych latach członkowie OSP uczestniczyli w kursach na płetwonurka, ratownika pierwszej pomocy oraz stermotorzysty żeglugi śródlądowej. W 2007 roku powołany został Oddział Ratownictwa Wodnego. W tym samym roku jednostka wyposażyła się w ponton hybrydowy BRIG oraz dwa komplety sprzętu płetwonurkowego. Od 2015 roku działaniami ORW zarządza druh Karol Szmytko. Od tego też czasu ratownicy wodni z OSP zabezpieczają miejskie kąpielisko, a jednostka w 2016 roku została doposażona w samochód marki Ford Ranger oraz łódź motorową Cortina. Po rocznych staraniach w 2017 roku jednostka otrzymała zgodę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na wykonywanie ratownictwa wodnego. W chwili obecnej w skład ORW OSP „Stołpno” wchodzi …. Ratowników wodnych, …. Płetwonurków oraz …. Stermotorzystów żeglugi śródlądowej.

W chwili obecnej w szeregi jednostki wchodzi 55 członków zwyczajnych, w tym 8 kobiet, a także 8 członków honorowych, 8 członków wspierających oraz 23 członków MDP.

 

Podsumowując 90. lecie działalności Ochotniczej Straży Pożarnej „Stołpno” chciałbym w imieniu jednostki oraz własnym złożyć podziękowania wszystkim którzy wspierali naszą straż przez długi okres jej działalności. Życzę wszystkim druhnom i druhom, ich rodzinom i bliskim, wszelkiej pomyślności, sił i zdrowia do dalszej pracy i działalności społecznej, a także szczęścia i błogosławieństwa Bożego. Straż to społeczność to mała ojczyzna to rodzina dziękuję żonom naszych strażaków, rodzicom naszej młodzieży Dziękuję Wam za ciężką i niebezpieczną pracę oraz za trud i ryzyko, jakie podejmujecie w obronie życia i mienia ludzkiego i życzę Wam, aby służba była dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy.Karol Szmytko, naczelnik OSP Stołpno.

 

materiał: Radiobiper Międzyrzec Podlaski
temat: OSP Stołpno / Międzyrzec Podlaski miasto
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
tekst i opracowanie: Leszek Niedaleki

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama