Reklama

Reklama

Reklama video

Terespol: V Festyn Kolejowy „Kolej dawniej i dziś” (galeria)

20 sierpnia 2017 r. odbył się w terespolskiej Prochowni V Festyn „Kolej dawniej i dziś” w Terespolu i okolicach, będący od samego początku inicjatywą Stowarzyszenia „Bugowiaki”. W tym roku członkowie Stowarzyszenia skorzystali z zaproszenia panów z Koła Miłośników Fortyfikacji i Historii i zorganizowali Festyn w pomieszczeniach oraz przed budynkiem Prochowni.

Na ten sposób organizacji wydarzenia niewątpliwy wpływ miała pogoda, która zesłała tego dnia pełne zachmurzenie i niewielkie opady deszczu. Na wszystkie prelekcje i wystawy zaproszono gości do sal, a kolekcjonerzy prezentowali swoje zbiory pod namiotami przed budynkiem muzeum, gdzie również znalazła swoje miejsce kuchnia. Obok skauci terespolscy zorganizowali zajęcia dla najmłodszych.

Festyn otworzył pan burmistrz Terespola, Jacek Danieluk, po nim głos zabrał prezes Bugowiaków, Wojciech Gałabuda. Obaj wspomnieli swoje rodzinne tradycje, związane z kolejnictwem i zaprosili do wspólnego uczestnictwa w imprezie. Po nich głos zabrała Bożena Anchim, która już do końca prowadziła festyn.

Tegoroczny Festyn miał zarówno przywoływać wspomnienia jak i kierować wzrok ku przyszłości transportu kolejowego w naszym regionie. Na początek dr Rafał Dmowski z Siedlec opowiedział o początkach kolei w Terespolu. Swój referat wzbogacił o wyświetlane fotografie, dokumentujące kolejne etapy rozwoju terespolskiej stacji i dworca.

Po nim głos zabrał Kazimierz Michalak z Łobaczewa, wspominając epizody ze swojej bogatej, kolejarskiej przeszłości. Podobną tematykę poruszył inny mieszkaniec Terespola, Mirosław Benich, który zgromadzonej publiczności zaprezentował szczegóły kilku znaczniejszych katastrof kolejowych i opowiedział o pracy współczesnego maszynisty kolejowego.

Wymienione wystąpienia przedzielone były przerwami, podczas których przybyli goście mogli skorzystać z poczęstunku w postaci gorącego bigosu oraz smażonych na kuchni „z fajerami” racuchów. Oferowano im również gorącą kawę i herbatę. Do zwiedzania dostępne były stałe ekspozycje Prochowni oraz wystawa historycznych zdjęć z kolekcji Muzeum Regionalnego w Siedlcach, udostępniona organizatorom dzięki uprzejmości dyrektora Muzeum, Sławomira Kordaczuka.

Można było także oglądać zbiory kolekcjonerów z Siedleckiego Klubu Kolekcjonerów, Adama i Zbigniewa Krzeskich.

Festyn, który oficjalnie zaczął się o godz. 15, zakończył się po godz. 18. Jak co roku, przyciągnął obecnych i dawnych pracowników kolei, dając organizatorom motywację do pracy przy kolejnych edycjach imprezy.Festyn nie miałby szans na sukces bez zaangażowania wielu osób i instytucji.

Organizatorzy dziękują panom i paniom: Rafałowi Dmowskiemu, Sławomirowi Kordaczukowi, Kazimierzowi Michalakowi, Adamowi i Zbigniewowi Krzeskim, Mirosławowi Benichowi, Agnieszce Drab, Annie i Bożenie Anchim, Hannie Gałabudzie, Danucie Izdebskiej, Bogusławie Wysockiej, Mirosławie Parafiniuk, Grzegorzowi Ostowskiemu, Kołu Miłośników Fortyfikacji i Historii, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Terespolu i Łukaszowi Pogorzelskiemu osobiście, Urzędowi Miejskiemu w Terespolu.

Specjalne podziękowania kierujemy do naszych sponsorów: Fundacji „Kocham Podlasie” senatora RP, Grzegorza Biereckiego, PKP Cargo Centrum Logistyczne w Małaszewiczach, Galerii Smaków, burmistrza Jacka Danieluka, sekretarza Józefa Paderewskiego, przewodniczącego Rady Miasta Jarosława Tarasiuka.

Wszystkim dziękujemy za wsparcie i zapraszamy za rok!

[foogallery id=”47806″]


materiał: Stowarzyszenie „Bugowiaki”
tekst zdjęcia: Stowarzyszenie „Bugowiaki”
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama