Imprezy pod skrótem TRInO ( Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację) to nic innego, jak zabawa z mapą i/lub kompasem, których głównym celem jest turystyczne i rekreacyjne spędzanie czasu na poznawaniu w interesujący sposób walorów turystyczno-krajoznawczych różnych miejscowości i miejsc. Pomysłodawcą i twórcą projektu jest Mazowiecka Komisja Imprez na Orientację PTTK.
Zasady TRInO? – wyjaśnia to portal „Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację”, gdzie czytamy m.in.:
TRInO dedykowana jest dla wszystkich turystów pieszych i rowerzystów, również do osób początkujących, które nie mają jeszcze doświadczenia w wędrówkach z mapą (i ewentualnie z kompasem).
Zasady uczestnictwa
Udział w imprezach na orientację, w tym również turystyczno-rekreacyjnych TRInO polega na przebyciu trasy pomiędzy zaznaczonymi na mapie punktami kontrolnymi (PK), którymi są różne obiekty stałe według dowolnie wybranej przez uczestnika (zespół) trasy.
Swoją obecność na właściwym punkcie kontrolnym uczestnik (zespół) potwierdza sam poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu do karty startowej. Na trasach TRInO punktami kontrolnymi są konkretne obiekty stałe (charakterystyczne czy nietypowe), do których zostały ułożone szczegółowe pytania.
Potwierdzenie obecności przy punkcie (powierdzenie PK) odbywa się poprzez wpisanie odpowiedzi na zadane pytanie – wynikające z dokładnej obserwacji danego obiektu lub sąsiadującego z nim terenu. Istotne jest więc odnalezienie właściwego miejsca (PK).
Sposób postępowania
Uczestnik (zespół, np. rodzina, grupa szkolna) zainteresowany przebyciem trasy – pobiera i/lub drukuje materiały startowe (ew. zaznacza na własnej mapie) i w dowolnym czasie przechodzi trasę przez zaznaczone miejsca, dokonując potwierdzeń punktów kontrolnych poprzez wpisanie na kartę startową odpowiedzi na pytania zgodnie z ich opisem dołączonym do mapy.
Opis do mapy zawiera szczegółowe pytania, na które uczestnik/zespół musi odpowiedzieć poprzez obserwację danego obiektu i wpisać odpowiedź na kartę startową. Trasę można pokonywać w dowolnym kierunku i potwierdzać PK w dowolnej kolejności. Start i Meta zwykle są umowne (trasy można zaczynać i kończyć w dowolnym miejscu, a nawet pokonywać je w kilku turach).
Wypełnioną kartę startową (zawierającą odpowiedzi do punktów kontrolnych) uczestnik (zespół) dostarcza do organizatorów: przesyła na adres e-mail: poczta@trino.pttk.pl lub bezpośrednio na imprezie na orientację do organizatorów: członków MKInO PTTK lub Klubu InO STOWARZYSZE.
Potwierdzenie udziału
Uczestnik może otrzymać potwierdzenie udziału w TRInO, które może posłużyć do potwierdzenia odznak turystycznych: Odznaki Imprez na Orientację lub innych dyscyplin turystyki kwalifikowanej (np. krajoznawcze, itp.). Potwierdzenia (pieczątką i podpisem) może dokonać Przodownik lub Organizator InO na podstawie listy uczestników na dowolnej imprezie na orientację. Możliwe jest również uzyskanie pamiątkowej naklejki.
Jeżeli uczestnik wyraża zgodę – jego imię i nazwisko pojawi się na publikowanej liście osób (zakładka: Uczestnicy), które przebyły daną trasę (po wyrażeniu zgody na publikację danych osobowych lub np. nazwy zespołu).
Odznaka TRInO
Za przebycie odpowiedniej ilości tras możliwe jest zdobycie odznaki TRInO zgodnie z jej regulaminem. Odznaka posiada 7 stopni i można ją zdobyć za udział w turystyczno-rekreacyjnych InO.
Na terenie województwa lubelskiego znajdują się obecnie >> 22 trasy << w tym 3 trasy w powiecie bialskim.
>> Biała Podlaska – „Pod skrzydłami orła” <<
>> Biała Podlaska – „Sześć wieków historii” <<
>> Międzyrzec Podlaski – „Miasto to ludzie” <<
Warto poznać również trasy w niedaleko położonych od naszego regionu miejscowościach w województwie mazowieckim oraz podlaskim.
Mazowsze:
>> Sarnaki – „Nad Sarenką” <<
>> Łosice – „Miasto Unii” <<
>> Serpelice – „Nadbużańska Kalwaria” <<
>> Kosów Lacki – „Kosów Lacki” <<
>> Sokołów Podlaski – „Gościnne miasto przy gościńcu” <<
>> Sokołów Podlaski – „Park Ogińskiego” <<
>> Przesmyki – „Tęczowy spacer” <<
>> Węgrów – „Niezwykle nad Liwcem” <<
>> Liw – „Do zamku nad Liwcem” <<
>> Liw – „Odkryć nieodkryte” <<
>> Mordy – „Miasto królewskie” <<
>> Jeruzal – „Ochota na Mamrota” <<
>> Korczew – „Perła Podlasia” <<
>> Korczew – Na spotkanie z nieskażoną Naturą <<
Podlasie:
>> Drohiczyn – „W nadbużańskiej koronie” <<
>> Mielnik – „Wsi spokojna, wsi wesoła…” <<
>> Ciechanowiec – „Na ligawkach chłopcy grają” <<
>> Białowieża – „Czas na żubra na polanie” <<
>> Białowieża – „Po Parku Pałacowym” <<
Na koniec warto wspomnieć o akcji jaką uruchomiło miasto Międzyrzec Podlaski. Pierwsze 10 osób, które pokona i udokumentuje międzyrzecką trasę TRInO otrzyma zestaw miejskich gadżetów. Upominek jest do odbioru w Wydziale Edukacji, Kultury i sportu w międzyrzeckim Urzędzie Miasta. Poszukajcie z trasą TRInO ciekawostek o Międzyrzecu! Zabawa trwa do 15 września.
POLECAMY!
materiał: Powiat Bialski / Polska
informacje / grafiki: Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację (http://www.trino.pttk.pl)
akcja w Międzyrzecu Podl: UM w Międzyrzecu Podlaskim