Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa, prowadzony przez Biuro Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Urzędu m.st. Warszawy, zaprosił na Europejski Wykład Otwarty pn. „Wolontariat międzynarodowy – Alternatywa na wakacje… i nie tylko!”. Wykład miał miejsce we wtorek 30 maja br. w sali konferencyjnej Centrum Przedsiębiorczości Smolna. Spotkanie poprowadzili przedstawiciele Stowarzyszenia Promocji Wolontariatu.
Wolontariat międzynarodowy daje możliwość zdobycia kompetencji i umiejętności wpływających na rozwój osobisty i zawodowy dzięki pracy społecznej i wsparciu organizacji zagranicznych na terenie dowolnego kraju Unii Europejskiej, a także w Sąsiedzkich Krajach Partnerskich oraz wielu innych.
Wolontariusz lub wolontariusze goszczą u organizatora w innym kraju niż ich kraj zamieszkania i wykonują pracę na rzecz społeczności lokalnej. Zdobywają przy tym cenne umiejętności i doświadczenie, ale przede wszystkim biorą udział w fantastycznej, międzynarodowej przygodzie.
Wykład koncentrował się na projektach workcamps oraz EVS – jako szczególnych formach wolontariatu pozwalających zdobyć nowe kompetencje (językowe, społeczne, kulturalne), poznawać świat i dobrze się przy tym bawić. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się kto może na taki projekt pojechać, jak wyglądają procedury aplikacyjne oraz jak wyglądają takie projekty w praktyce.
„Wolontariat międzynarodowy – Alternatywa na wakacje… i nie tylko!”
Centrum Przedsiębiorczości Smolna,
ul. Smolna 4 /Kruczkowskiego 5
Zagadnienia omawiane podczas wykładu:
– Czym zajmuje się Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu?
– ABC wolontariatu zagranicą – jak zorganizować wyjazd na wolontariat, formalności przed wyjazdem.
– Wolontariat Europejski (EVS).
– Workcampy.
– Inne formy wolontariatu zagranicznego.
WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT <<==>> LINK
materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst: Wydział Prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Radiobiper Biała Podlaska
UWAGA Mariusz Maksymiuk:
Przepraszamy za marną jakość zdjęć w tym dziale. Portal Komisji Europejskiej w Polsce z którego pobieramy materiały oszczędza na zdjęciach. Widocznie nikt z „menedżerów” portalu jak i kierownictwa portalu nie pomyślał o tym, że materiały mogą być dalej rozpowszechniane i publikowane a każdy z kolejnych serwisów a już nie wspominając prasy wolałbym zdjęcia w dobrej jakości i dużym formacie.
Trudno. Do zaproponowanych standarów wypada nam się jedynie dostosować.