W piątek 23 czerwca odbyła się konferencja podsumowująca projekt pt.: „Opracowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Międzyrzec Podlaski”.
Ze względu na różnorodność aspektów i interesów wszystkich uczestników procesu rewitalizacji, konieczne stało się stworzenie instrumentu, który pozwoli na prowadzenie procesu rewitalizacji w sposób skoordynowany, zintegrowany, zgodny z celami interesariuszy tego procesu. Takim instrumentem jest „Lokalny Program Rewitalizacji dla gminy Międzyrzec Podlaski na lata 2017-2023”. Dokument ten ma na celu ujęcie działań w sposób kompleksowy, aby nie został pominięty żaden z poniższych aspektów: społeczny, gospodarczy, przestrzenny, techniczny, środowiskowy. Jest on narzędziem niezbędnym do odpowiedniego planowania, koordynowania i integrowania różnorodnych projektów z zakresu rewitalizacji.
Konferencję otworzył Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz w przemówieniu podkreślił jak ważny jest „Lokalny Program Rewitalizacji dla Gminy Międzyrzec Podlaski na lata 2017-2023” stanowi podstawę do realizacji działań, które mają przyczynić się do poprawy warunków życia mieszkańców wyznaczonego obszaru rewitalizacji, w szczególności tych, którzy są zagrożeni wyłączeniem z lokalnej społeczności, aby w konsekwencji doprowadzić do ich integracji społecznej.
Spotkanie poprowadził ekspert – pan Michał Flis prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą DRAFT Consulting Michał Flis, który przedstawił podsumowanie prac nad „Lokalnym Programem Rewitalizacji dla Gminy Międzyrzec Podlaski na lata 2017-2023” oraz system jego wdrażania i monitoringu.
Podczas konferencji przedstawiono listę przedsięwzięć zgłoszonych w otwartej procedurze naboru kart przedsięwzięć do Programu Rewitalizacji. Zadania – poprzez stronę internetową gminy – zgłaszane były w ostatniej fazie prac nad Programem Rewitalizacji. Ze zgłoszonych przedsięwzięć wybrano te, które mają największy potencjał dokonywania oczekiwanych zmian na obszarze rewitalizacji i obszarze zdegradowanym (umieszczono je na liście przedsięwzięć podstawowych), zaś pozostałe znalazły się w charakterystyce pozostałych dopuszczalnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Co ważne – kryterium umieszczenia zadania zarówno na liście podstawowej, jak i „dodatkowej” – było rozwiązywanie zdefiniowanych problemów społecznych, gospodarczych, przestrzenno-funkcjonalnych, technicznych i środowiskowych. Wszystkie przedsięwzięcia w sumie 33, umieszczone w ramach niniejszego LPR (bez względu na to czy zostały zwarte na liście 1 czy liście 2) mają niebagatelne znaczenie dla prawidłowości i efektywności prowadzonego na obszarze gminy Międzyrzec Podlaski procesu rewitalizacji społeczno-gospodarczej.
W dalszej części spotkania zaprezentowano możliwości wsparcia projektów rewitalizacyjnych w ramach RPO WL 2014-2020. a także możliwości wdrożenia i finansowania zidentyfikowanych przedsięwzięć rewitalizacyjnych w Gminie Międzyrzec Podlaski.
Udział w konferencji wziął Michał Flis, Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim z/w w Wysokim, p.o. Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim, pracownicy Urzędu Gminy, radni i sołtysi z terenu gminy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, przedsiębiorców oraz inne osoby zainteresowane Lokalnym Programem Rewitalizacji.
[foogallery id=”39593″]
materiał: Gmina Międzyrzec Podlaski
tekst / zdjęcia: UG w Międzyrzecu Podlaskim