13 czerwca po raz drugi w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Zalutyniu odbył się festyn pod hasłem „Żyć Godnie i Zwyciężać”. Organizatorzy imprezy – Stowarzyszenie Społeczno – Oświatowe „Żyć Godnie” oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, postanowili zwrócić uwagę na potrzebę aktywnego udziału w życiu społecznym osób niepełnosprawnych żyjących obok nas.
Głównym celem spotkania była integracja osób niepełnosprawnych intelektualnie, wspólna rywalizacja, wymiana doświadczeń oraz nawiązanie przyjaźni. Nie bez znaczenia była tu także integracja ze środowiskiem lokalnym oraz zdrowy, aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu.
W festynie wzięły udział następujące placówki:
1. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Krasnymstawie,
2. Środowiskowy Dom Samopomocy w Kodniu,
3. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kodniu,
4. Środowiskowy Dom Samopomocy w Międzylesiu,
5. Stowarzyszenie „Wspólny Świat” w Białej Podlaskiej,
6. Dom Pomocy Społecznej w Kozuli,
7. Klasa Integracyjna III a z Zespołu Placówek Oświatowych w Piszczacu,
8. Zespół Szkół nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi w Białej Podlaskiej
9. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zalutyniu
Swoją obecnością zaszczycili nas również:
– Arkadiusz Misztal – Sekretarz Gminy Piszczac, Radny Powiatu Bialskiega
– Lucyna Kosińska– Inspektor do spraw oświaty
– Grzegorz Ostrówka – Przedstawiciel Nadleśnictwa Chotyłów
– Bożena Sworczuk – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Połoskach
– Jadwiga Postolska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dobrynce
– Magdalena Artecka -Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Chotyłowie.
Głównym punktem programu były zawody jeździeckie prowadzone przez Mariusza Kolendę z Ośrodka Sportowo – Rekreacyjnego „Wiosenny Wiatr” oraz przez Urszulę Niedźwiedź hipoterapeutę, pracującą w tutejszym ośrodku.
W I konkursie z asekuracją o Puchar Wójta Gminy Piszczac walczyło 13 zawodników. Ostatecznie najlepszymi okazali się:
I miejsce – Piotr Lipiński ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zalutyniu,
II miejsce – Wioleta Szawaryn ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Krasnymstawie,
III miejsce – Magdalena Chwesiuk ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zalutyniu.
W II konkursie o Puchar Starosty Powiatu Bialskiego zabiegało 10 zawodników. Nagrodzeni zostali:
I miejsce – Stanisław Trociewicz ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zalutyniu,
II miejsce – Karolina Osypiuk z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Białej Podlaskiej,
III miejsce – Agnieszka Łobejko ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zalutyniu.
Blok rekreacyjno – sportowy został przeprowadzony przez pracowników Ośrodka przy współpracy z uczniami z I Liceum Ogólnokształcącego im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej pod opieką Anny Chomicz. Spośród wielu konkurencji, o rożnym stopniu trudności każdy mógł wybrać coś dla siebie, by poczuć się silnym, ważnym i wygranym. Każdy nawet najmniejszy wysiłek był dostrzeżony i nagrodzony. Była także konkurencja dla mam – bieg z balonem na talerzyku. W tych zawodach również nie było przegranych. Wszystkie mamy otrzymały nagrody – bony do salonów fryzjerskich i kosmetycznych, dzięki czemu będą wyglądały jeszcze piękniej.
Państwowa Straż Pożarna z Małaszewicz przygotowała pokaz akcji ratowniczej. Najbardziej spektakularnym okazało się gaszenie płonącego samochodu. Zainteresowanie było ogromne. Wszyscy kibicowali dzielnym strażakom. Mogliśmy się naocznie przekonać jak ciężka i odpowiedzialna jest ich praca.
Straż Graniczna z Terespola przyjechała z wielkim owczarkiem niemieckim. Miły piesek, którego głaskały dzieci, okazał się bardzo groźny w sytuacji zadaniowej. Strażnicy pokazali, jak można wytresować psa, aby stał się współpracownikiem i partnerem człowieka.
Wszyscy chętni mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „NAŁOGOM MÓWIMY NIE”, przygotowanym przez plastyka Beatę Mirońską i arteterapeutę Agnieszkę Lewkowicz. Powstały bardzo interesujące prace, świadczące o zrozumieniu tematu i niewątpliwym talencie artystycznym. Nagrody dla autorów najciekawszych prac ufundowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Piszczacu.
Atrakcjami dodatkowymi podczas trwania festynu były przejażdżki konne, malowanie twarzy, skręcanie zwierzątek z baloników oraz strzelanie z łuku. Każdy, bez względu na wiek i upodobania, mógł znaleźć coś dla siebie. Wyczerpani zabawą i wrażeniami uczestnicy festynu regenerowali się podczas posiłków. Nauczyciele oraz rodzice uczniów serwowali kiełbasę z grilla, pyszny bigos oraz słodkości na deser.
O bezpieczeństwo uczestników festynu dbali ratownicy medyczni z Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej.
Impreza przebiegała w świetnej atmosferze , pogoda dopisała, humory uczestników również. Goście byli pod wrażeniem pięknego otoczenia Ośrodka, które daje wiele możliwości do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Festyn był udany, co podkreślali wszyscy uczestnicy. Był to czas relaksu na łonie przyrody, czas dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji oraz okazja do nawiązywania nowych znajomości oraz spotkania starych znajomych..
Organizatorzy mają nadzieję, że II Festyn „Żyć godnie i zwyciężać” nie będzie ostatni. Liczymy na to , że w przyszłym roku uda się nam imprezę powtórzyć, dzięki czemu będziemy mogli nadal integrować społeczność osób niepełnosprawnych oraz środowisko lokalne.
Festyn odbył się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Bialskiego i Wójta Gminy Piszczac oraz pod patronatem medialnym „Słowa Podlasia”. Nie mógłby się odbyć bez chojnego wsparcia sponsorów i pomocy rodziców, którym organizatorzy składają serdeczne podziękowania.
[foogallery id=”38176″]
materiał: Gmina Piszczac
tekst: Beata Biernacka
zdjęcia: Agnieszka Lewkowicz