Tworzą fotokomiksy historyczne, filmy, murale, widowiska muzyczne, a nawet własne radio! Młodzież z małych miejscowości jest równie ambitna i utalentowana jak ich rówieśnicy z dużych miast. Wystarczy tylko dać jej szanse. Jak? Temu właśnie służy program grantowy „Równać Szanse”.
Badania przeprowadzone na zlecenie Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży pokazują, że młodzi ludzie mieszkający na wsiach i w małych miasteczkach nie mają takich samych szans edukacyjnych i rozwojowych jak ich rówieśnicy z dużych ośrodków miejskich. Dzieje się tak poprzez gorszą sytuację materialną rodziców, słabszej jakości kadrę w systemie edukacji oraz słabiej rozwiniętą infrastrukturę i transport publiczny. A w rezultacie przyczynia się to do mniejszego dostępu do ośrodków kultury i wyższej edukacji. Mają jednak taką samą pasję i ambicje oraz mnóstwo energii do działania.
Celem Programu ”Równać Szanse” jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości.
Twórcą programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a prowadzi go Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Od 2016 roku regionalnym operatorem w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim i mazowieckim jest Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych STOPA.
Aby promować program i zachęcać do aplikowania organizacje pozarządowe, biblioteki publiczne i domy kultury w woj. podlaskim (w którym statystycznie składanych jest najmniej wniosków i co za tym idzie – najmniej przyznanych dotacji), Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych „STOPA” i Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży zapraszają na Podlaską Konferencję Równać Szanse, która odbędzie się 13 czerwca 2017 w godz. 10:00 – 15:30 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, przy ul. Wyszyńskiego 1.
Celem Konferencji jest promocja Programu Równać Szanse, jego założeń, filozofii działania, prowadzonych konkursów oraz publikacji wydawanych w ramach Programu. Konferencja ma na celu promowanie najlepszych projektów zrealizowanych w ramach Programu w woj. podlaskim, wzajemną wymianę doświadczeń i inspirację dla organizacji pracujących z młodzieżą w woj. podlaskim. Podczas konferencji odbędą się prezentacje projektów, debata z udziałem ekspertów, warsztaty i dyskusje.
Na konferencji opowiemy na czym polega program Równać Szanse, jak przygotować poprawnie wniosek do konkursu, kto może wspierać działania młodzieży w najbliższym otoczeniu oraz pokażemy przykłady zrealizowanych projektów, w tym także projektów modelowych.
Podczas konferencji zapraszamy do odwiedzenia stoisk prezentujących projekty Programu „Równać Szanse”. Między innymi prezentowane będą projekty:
– Z techniką w przeszłość, Unisławskie Towarzystwo Historyczne, Unisław;
– Między Narwią a Puszczą Knyszyńską, czyli Młody i Aktywny Juchnowiec, Stowarzyszenie Niezależnych Inicjatyw Nasza Natura, Ignatki-Osiedle;
– nienaDĘTA MŁODZIEŻ, Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Czyżewskiej, Czyżew;
– Padłeś? Powstań – Jumper Group!, Gminna Biblioteka Publiczna w Krypnie, Krypno Kościelne;
– YOLO! – Krypniański Street Art!, Gminna Biblioteka Publiczna w Krypnie, Krypno Kościelne;
– Nasz czas – strażnicy tradycji, Fundacja EDM, Orla;
– SoKółka – nawijamy, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Sokólskiej, Gliniszcze Wielkie.
Informacji o Konferencji i o Programie „Równać Szanse” udziela Iwona Olkowicz, koordynatorka Regionalnego Konkursu Grantowego Równać Szanse, tel. 608-305-766, e-mail: iwona@stopa.org.pl
materiał: Regionalny Konkurs Grantowy „Równać Szanse” Województwo Podlaskie
obszar: Siemiatycze / Podlaskie
tekst: Kinga Buńda, asystent koordynatora RKG Równać Szanse
opracowanie: Leszek Niedaleki