Reklama

Reklama

Reklama video

Drelów: Plemię Gotów w Witorożu (galeria)

Potwierdziły się przypuszczenia archeologów dotyczące domniemanego gockiego cmentarzyska w Witorożu. Podczas kwietniowych poszukiwań dzwonu odnaleziono ślady obecności germańskiego plemienia Gotów w postaci fibul (ozdobne, metalowe zapinki do spinania szat). Zgodnie z zapowiedziami poszukiwacze i archeolodzy wrócili do Witoroża w maju, aby wnikliwiej przeszukać teren.

Tym razem przy użyciu cięższego sprzętu, który pozwolił na głębsze i dokładniejsze zbadanie gleby, dokonano próbnych wykopów i odkryto kilkanaście stanowisk grobowych. Pod stertami kamieni ukryte były gliniane urny z resztkami pozostałymi po spaleniu zwłok.

Archeolodzy podkreślają, że odnajdowane na naszych terenach przedmioty, pewne charakterystyczne rozlokowanie i uporządkowanie poszczególnych miejsc świadczy o dużym bogactwie historyczno-kulturowym drelowskiej ziemi. Znalezione na terenie gminy fibule, monety rzymskie, czy przedmioty z epoki brązu świadczą, że na tych terenach przebywało wiele ludów.

Odnalezione przedmioty skłoniły do zaplanowania kolejnych poszukiwań. Archeolodzy proponują zorganizowanie tygodniowego pikniku archeologicznego, podczas którego oprócz kolejnych odkrywek w Witorożu zorganizowano by także wypady w inne ciekawe archeologicznie miejsca gminy Drelów, m.in.: Horodek, Żerocin, Szóstka.

Planuje się, aby w akcję włączyć również gimnazjalistów. Byłaby to niepowtarzalna okazja do poznania bogatej przeszłości tych ziem, budowania świadomości swojego regionu i pogłębiania wiedzy historycznej młodzieży. Archeologiczny piknik planuje się zorganizować na przełomie lipca i sierpnia, na który już serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, zwłaszcza młodzież szkolną.

Chcąc wyeksponować, zainteresować mieszkańców, ale i położyć nacisk historyczną wyjątkowość gminy, w przyszłości planuje się stworzenie interaktywnej mapy. Umiejscowione byłyby na niej stanowiska archeologiczne, pokazane znalezione tam przedmioty, podany rys historyczny i ewentualne podlinkowanie do innych związanych z danymi dziejami materiałów.

[foogallery id=”32182″]


materiał: Drelów gmina
tekst: Michał Olesiejuk Urząd Gminy Drelów / Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama